24 C
Tehran
جمعه, ۱ شهریور , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

آتش سوزی در یکی از سکوهای نفتی پارس جنوبی

یکی از سکوهای نفتی پارس جنوبی که در آبهای خلیج فارس قرار دارد بعد از ظهر روز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ دچار آتش‌سوزی شد.

سکوی spd9 متعلق به شرکت نفت در منطقه پارس جنوبی که به فاز ۶، ۷ و ۸ پارس جنوبی گاز منتقل می‌کند ظهر روز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر دچار آتش‌سوزی شد. علت این حادثه نشت گاز عنوان شده است.

به گفته منابع خبری ١۴ نفر روی این سکو مشغول به کار بودند که ۳ نفر از آنها هنگام وقوع نشست گاز دچار آسیب‌دیدگی شدند اما حال جسمی آنها وخیم گزارش نشده است.

با بروز آتش‌سوزی انتقال گاز از این سکو متوقف شده و پرسنل شاغل روی آن با هلی‌کوپتر به عسلویه منتقل شدند.

بهرام دشتی‌نژاد مدیر ارشد ایمنی، بهداشت، محیط زیست؛ پدافند غیر عامل و مدیریت بحران منطقه ویژه پارس جنوبی ساعتی پس از بروز این حادثه گفته بود که آتش‌سوزی این سکو مهار و «اکنون نیز کشتی‌های آتش‌خوار مشغول خنک کردن سکو برای جلوگیری از حوادث غیرمترقبه آتی هستند.»

دشتی‌نژاد توضیح داده است که «در اولین اقدام این عملیات، تخلیه ١۴ نفر از پرسنل این سکو انجام گرفت و با توجه به وضعیت اضطراری در این سکو شناورها و تیم‌های عملیاتی برای اطفاء حریق فعال شدند.»

وی افزوده است: «اکنون عملیات نهایی برای اطفای کامل حریق توسط شناورهای آتش‌خوار در حال انجام است.»

همچنین به گزارش وبسایت «خانه ملت» سکینه الماسی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خبر منتشر شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر منفجر شدن این سکو را تکذیب و تأکید کرده آتش‌سوزی سکوی نفتی spd9 در ۹۲ کیلومتری ساحل عسلویه رخ داده است و شخصا در این منطقه حضور داشته و پیگیر حادثه هستم.

سکینه الماسی افزوده است: «در این حادثه صرفا اتاق شارژ (بخش نگهداری باتری‌های برقی برای برقراری برق اضطراری) سکوی نهم مجتمع گازی پارس جنوبی -که خوراک فاز ۸ پالایشگاه چهارم این مجتمع گازی را تامین می‌کند، آتش گرفته است.»

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفته است که به دلیل نشت فرآیند گازی در سکو، قبل از آتش‌سوزی تخلیه اضطراری صورت گرفته است و کارکنان سکو به عسلویه منتقل شدند.

سکینه الماسی با بیان اینکه خسارت وارد شده به سکو هنوز برآورد نشده، گفته که مسئولان در تلاش برای ازسرگیری مجدد تولید در این سکو نفتی هستند.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

خطر قند و شکر در تغذیه کودک

cafeliberal

هشدار آمریکا در مورد تهدیدهای ایران برای کشتیرانی در خلیج‌فارس و محافظت از دریانوردی در تنگه هرمز

cafeliberal

گروه های ترور فلسطینی ممکن است در روزها و هفته های آینده به تظاهرات و عملیات خشونت بار ادامه دهند

cafeliberal

اینستاگرام، صفحات قاسم سلیمانی و تعدادی دیگر از فرماندهان سپاه را بست

Jahan

سارا دورسون خواجه؛ فوتبالیست ایرانی‌تبار آلمانی

cafeliberal

حزب مودی، نخست وزیر هند پیشتاز انتخابات سراسری بزرگترین دموکراسی جهان

cafeliberal