آخرین وضعیت آرش صادقی در زندان رجایی شهر کرج از زبان گلرخ ایرایی

گلرخ ایرایی : دست راست آرش صادقی عفونت کرده، از کار افتاده و نیازمند مراقبت پزشکی است.

زندانی سیاسی سابق گلرخ ایرایی، همسر آرش صادقی طی مصاحبه ای با کمپین حقوق بشر در ایران وضعیت آرش را خطرناک توصیف کرد و گفت: «دست راست آرش صادقی عفونت کرده، به طور کامل از کار افتاده و باید در خارج از زندان تحت نظر پزشک قرار بگیرد.»

آرش صادقی زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج در تاریخ ۲۰ شهریور ماه سال ۹۷ تحت عمل جراحی قرار گرفته و تومور سرطانی از استخوان کتف راستش خارج شد. سه روز بعد از جراحی به‌رغم تجویز پزشکان مبنی بر بستری بودن او برای شیمی درمانی و همچنین دوره آنتی بیوتیک درمانی، به زندان رجایی شهر بازگردانده شد.
روز شنبه ۶ مهرماه ۹۸ به‌رغم وخامت حال زندانی سیاسی آرش صادقی براثر بیماری سرطان، از انتقال وی به بیمارستان ممانعت به عمل آمد.

روز شنبه نوبت قرار پزشکی آرش صادقی پس از بارها تعویق تعیین شده بود اما به دلیل خودداری از پوشیدن لباس زندان توسط آرش صادقی، دادستان تهران با اعزام وی به بیمارستان خارج زندان مخالفت کرد.
پیش از این نیز در تاریخ ۳۰ شهریورماه سال حاری که قرار نوبت اعزام این زندانی به بیمارستان بود از سوی دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی بدون هیچ توضیحی لغو شد.

در همین رابطه گلرخ ایرایی، روز جمعه ۲۶ مهر ماه به کمپین گفت: «چهار بار وعده دادند که اعزام می‌کنند، خرداد، تیر و آخر شهریور. اما نکردند و هیچ توضیحی هم ندادند. بعد از پیگیری‌های فراوان گفتند هفته اول مهر اعزام می‌کنند. اما این بار گفتند که باید پابند، دستبند و لباس زندان باشد که آرش قبول نکرد و این بار هم اعزام نکردند.»
به گفته همسر آرش صادقی «امین وزیری دادیار ناظر هیچ جوابی به خانواده ها نمی‌دهد. او پیشتر معاون دادیار بود و از وقتی که سمت دادیاری به او ابلاغ شده، پابند و دستبند و لباس زندان را اجباری کرده و می‌داند که زندانیان سیاسی سر این مساله موضع‌گیری می‌کنند. در واقع عملا بچه‌ها را در شرایطی قرار می‌دهد که خودشان انصراف دهند و مسولیت را متوجه زندانیان کند.»

گلرخ ایرایی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت همسرش گفت: «نگران کننده ترین مساله، وضعیت دست آرش است که عفونت کرده و ورم بسیار زیادی دارد. اردیبهشت ماه که بعد از آزادی از زندان، آرش را دیدم انگشتان دست اش حرکت خفیفی داشت الان اما کاملا از کار افتاده و بی‌حس کامل شده. من از پزشکان متخصص پی‌گیری کردم گفتند باید پوست شکافته و عفونت تخلیه شود و دیگر به آنتی بیوتیک جواب نمی‌دهد. در زندان قرص‌های آنتی بیوتیک به آرش می‌دهند و گاهی در سرم آنتی بیوتیک تزریق می‌کنند.

ما امیدواریم که اعزام کنند تا عفونت تخلیه شود و با فیزیوتراپی دست برگردد وگرنه آرش دستش را از دست داده. هم بندی‌هایش می‌گویند با دستش هیچ کاری نمی‌تواند انجام بدهد. مساله دیگر اسکن کامل از کل بدن است که بفهمیم در چه وضعیتی است. پزشک آرش گفته بود هر چهار ماه یکبار باید اسکن کامل از کل بدن انجام شود به این خاطر که هم در آن ناحیه که تومور وجود داشته و هم در جاهای دیگر بدنش ممکن است تومور برگردد اما تا الان که یکسال از جراحی گذشته هیچ اسکنی انجام نشده است.»

گلرخ ایرایی در رابطه با سابقه بیماری آرش صادقی در زندان گفت: «کتف راست آرش در بازداشت اول اش در بند ۲۰۹ در سال ۱۳۸۸ بر اثر ضرب و شتم شکسته بود. این شکستگی در عکس‌هایی که گرفته بودند کاملا مشخص بود. هم دنده‌اش شکسته بود هم کتف راستش. از پزشکان متخصص که پرسیدیم می‌گویند ممکن است تومور به خاطر شکستگی استخوانی که درست درمان نشده، باشد. می‌تواند هم در بدن کسی که شکستگی هم ایجاد نشده به وجود بیاید. ما نمی‌توانیم بگوییم قطعا که آن دلیل بوده اما تومور و مشکل فعلی درهمان ناحیه است یعنی کتف راست.»

سازمان عفو بین‌الملل

شایان ذکر است که پیش از این نیز در تاریخ ۲۱ مردادماه ۹۸ سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه ای خواستار اقدام فوری برای نجات جان زندانی سیاسی آرش صادقی شده و اعلام کرده بود:
«امتناع عامدانه‌ی مقام‌ها و مسئولان از فراهم آوردن مراقبت‌های پزشکی برای آرش صادقی، بنا به قوانین بین‌المللی مصداق شکنجه به شمار می‌رود، چرا که چنین محرومیتی عمداً موجب درد و رنج شدید این زندانی شده است، از قرار معلوم به منظور مجازات کردن او به عنوان یک مدافع حقوق بشر شناخته شده و همچنین به تلافی اعتصاب غذای او در پاییز و زمستان ۱۳۹۵ که موجب جلب توجه گسترده و برانگیخته شدن حساسیت افکار عمومی نسبت به وضعیت وی شد. محروم کردن آرش صادقی از مراقبت‌های پزشکی حیاتی همچنین ناقص «حق حیات» او است.»

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

پایان چهره‌ی ژانوسی جمهوری اسلامی

cafeliberal

ایران صدرنشین لیگ ملت‎های والیبال؛ «یک‎و‌نیم میلیون تومان» بازار سیاه بلیت مسابقات!

cafeliberal

آیت‌الله مکارم شیرازی درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها: اختلاط جوانان سرچشمه مشکلات اخلاقی و اجتماعی می‌شود!

cafeliberal

مخترع چای آسان برای همگان؛ ۱۰ مه ۱۸۴۸

cafeliberal

خبرهای ضد و نقیض در مورد خرید سیستم دفاع موشکی ترکیه از روسیه

cafeliberal

مسمومیت غذایی ده‌ها دانشجوی دانشگاه علم و صنعت

cafeliberal