5.6 C
Tehran
چهارشنبه, 29 آبان , 1398

آخرین وضعیت زندانیان زندان تهران بزرگ پس از انتقال ۵۰۰ زندانی از اوین

گزارش پیش رو نشان دهنده بخشی از مشکلات زندانیان در زندان تهران بزرگ است. بر اساس آخرین گزارشات رسیده به کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام وضعیت زندانیان زندان تهران بزرگ بسیار بغرنج می‌باشد.
زندانیان هر روز با معضلات مختلفی از آب آشامیدنی گرفته تا غذای روزانه، نداشتن ملاقات حضوری، عدم دسترسی به تلفن، عدم دسترسی به کتابخانه و وسایل ورزشی و … روبرو هستند.
اما اصلی ترین مشکل زندانیان، مشکلات معیشتی است. زندانی مجبور است برای تأمین حداقل غذا و آب از جیب خود خرج کند. از آنجایی که اکثر زندانیان پول پس انداز و یا سرمایه در جریانی ندارند، و خود سرپرست خانواده بوده اند، تأمین این هزینه باری سنگین بر خانواده است.

غذای زندان کم و بی کیفیت است و زندانیان مجبورند با خرید از فروشگاه خوراک خود را تهیه کنند. علاوه بر این آب زندان تهران بزرگ قابل آشامیدن نیست و باید آب آشامیدنی توسط زندانی خریده شود.

محدودیتهای جدیدی نیز بر محدودیتهای قبلی علیه زندانیان، اضافه شده است. پیش از این به زندانیان اجازه داده می شد که روزانه یک بار به مدت ۲ دقیقه با خانواده‌ها و اقوامشان تماس بگیرند، اما هم اکنون زمان تماس کم شده و چند روز یکبار حق تماس دارند.
علاوه بر این مراسلات پستی به زندان ممنوع شده و وسایلی که برای زندانیان پست شود به آنها تحویل داده نمی‌دهند. در پاسخ پیگیری خانواده ها و زندانیان به آنان گفته می شود که وسایل در پست گم شده است.
از جمله محدودیتهای دیگر ندادن ملاقات حضوری، عدم دسترسی به بهداری و درمان و جمع آوری وسایل ورزشی زندان است.
بهداری زندان پزشک ندارد و بهداری به دست زندانیانی که سررشته ای از کار پزشکی داشته اند، سپرده شده است. با توجه به اینکه برخی زندانیان حین بازداشت و بازجویی مورد ضرب و جرح قرار گرفته و با بدن مجروح وارد سالنها می شوند، عدم وجود بهداشت، دارو و درمان، مشکلات جدی و بیماری‌های لاعلاج برای آنها ایجاد می‌کند.
هم اکنون حدود ۵۰۰ تن از زندانیان زندان اوین به این زندان منتقل شده اند. ورود این جمعیت باعث ایجاد تراکم بالا و تولید مشکلات بسیار زیاد برای زندانیان شده است.

زندانیان زندان تهران بزرگ پیش از این در نامه ای در مورد شرایط خود نوشته بودند:

«در این زندان تجاوز جنسی یکی از ابزار شکنجه و فشار روحی برای زندانیان بشمار میرود و زندانیان بدلیل شرایط بسیار بد و غیر استاندارد بهداشتی و تغذیه به انواع بیماریها دچار میشوند. فروش مواد مخدر در این زندان بیداد میکند. شبها ساعت ده به بعد مواد را وارد زندان می‌کنند. بسیاری از زندانیانی که اصلا حتی سیگار هم نمی‌کشیدند معتاد شده اند.
موشهای بزرگی میان زندانیان زندگی می‌کنند که نه سم پاشی صورت می‌گیرد و نه فکری برای بهداشت و سلامت زندانی می‌کنند. غذای زندان تهران بزرگ حتی قابل خوردن نیست. کنسروها و سیگار و مواد غذایی تاریخ گذشته وجود دارد. اب گرم ندارند و در شرایطی که هوا رو به سرما رفته است، زندانیان به دلیل استفاده از آب سرد، به انواع بیماریها مبتلا شده اند. وسیله گرمایشی وجود ندارد. زندانیان حتی از داشتن وسایل و الزامات برای گرم کردن غذای خود محروم هستند.

جای خواب کم است. بیش از چند برابر ظرفیت اتاقها، زندانی وجود دارد. عده بسیار زیادی کف خواب هستند.
برخی مسئولین در داخل زندان، مشغول گرفتن باج از زندانیان هستند. انواع مواد مخدر و قرص B2 به صورت فراوان و با قیمت بالا وجود دارد. زندانیان را به گرفتن کار اجباری مجبور می‌کنند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

دومین «پسر حماس» نیز این گروه تروریستی را ترک کرد

Jahan

نتیجه نظرسنجی در توییتر صادق زیباکلام چه می‌گوید؟

cafeliberal

محمد خاتمی به دنبال آزادی کاظم دارابی، عامل ترور مخالفین نظام در میکونوس

cafeliberal

نادال قهرمان مسابقات تنیس آزاد ایتالیا

cafeliberal

انتقاد کره شمالی از "اقدامات خصمانه آمریکا" به‌رغم تأکید بر مذاکره

cafeliberal

دیدار با تأخیر ظریف و ماکرون درباره پیشنهادات فرانسه؛ اعتراض گروهی از ایرانیان در پاریس

cafeliberal