3.6 C
تهران
جمعه, ۴ بهمن , ۱۳۹۸

آرشیو تلویزیون ایران را فرد ثالثی از ایران خارج کرده است

-موضوع فروش آرشیو تلویزیون ملی ایران به شبکه «منوتو» در اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ در نامه سرگشاده امیر تاجیک رئيس شبکه مستند در دوران ریاست محمد سرافراز نیز مطرح شده بود. -حسام‌الدین آشنا، عزت‌الله ضرغامی را عامل اصلی این فروش می‌داند.

عضو هیات نظارت بر صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید آرشیو تلویزیون ایران را فرد ثالثی از ایران خارج کرده و در اختیار شبکه «منوتو» قرار داده است. حسام‌الدین آشنا مشاور حسن روحانی پیشتر، عزت‌الله ضرغامی رئیس سابق سازمان صدا و سیما را مسئول فروش آرشیو تلویزیون ملی ایران به شبکه «منوتو» دانسته بود.

احسان قاضی‌زاده هاشمی عضو هیات نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی درباره فروش آرشیو تلویزیون ملی ایران به شبکه «منوتو» مدعی شد که این فروش آرشیو توسط شخص ثالثی انجام گرفته است.
قاضی‌زاده هاشمی گفته است: «گزارش‌هایی که به دست آمده نشان می‌دهد به صورت موضوعی آرشیو صدا و سیما به جاهایی داده شده است که آنها به وسلیه فرد ثالثی از کشور خارج شده است نه به صورت مستقیم.»

آنگونه که این مقام نظارتی صدا و سیما می‌گوید این موضوع قرار است در شورای نظارت بر صدا و سیما بررسی شود.

قاضی‌زاده هاشمی همچنین گفته است: «هرچند که دقت می‌شود، اما در دوره‌های مختلف به صورت موضوعی و محوری از آغاز به کار صدا و سیما این اتفاقات افتاده و بسیار بد است.»

این عضو هیأت نظارت بر سازمان صدا و سیما افزود: «مدیران آرشیو صدا و سیما در طول دوران‌های مختلف بیایند و پاسخگو باشند. مراجع نظارتی و شورای نظارت هم ورود خواهد کرد.»

منبع آرشیو شبکه «منوتو» سال‌هاست که مورد پرسش قرار داشته. اخیرا اما بازتاب گسترده مستندهای مربوط به تاریخ معاصر ایران در جامعه، از جمله در برنامه «تونل زمان» و انقلاب سال ۵۷ در شبکه «منوتو» همزمان با چهل سالگی انقلاب، واکنش دستگاه حکومت از جمله حسام‌الدین آشنا مشاور حسن روحانی را به دنبال داشت. او در بهمن‌ماه امسال مسئولیت فروش آرشیو تلویزیون ملی به شبکه «منوتو» را متوجه عزت‌الله ضرغامی رئیس سابق سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی دانست.

حسام‌الدین آشنا رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک و مشاور حسن روحانی در حساب توئیتری‌اش نوشته بود: «این روزها یادی کنیم از عزتمندانی که آرشیو تلویزیون ملی ایران را با بودجه‌ای درخور ولی حفاظتی اندک دیجیتال کردند، اجنه هم آرشیو آماده را چون ورق زر ربودند و فروختند، نه به من و نه به تو بلکه به از ما برترانی که در تونل زمان اسطوره ساختند از عوامل دردهای بی‌درمان ملت ایران.»

توئیت حسام‌الدین آشنا به موضوع دیجیتال کردن سیستم آنالوگ صدا و سیما بود که در سال ۸۲ و در دوران ریاست ضرغامی به راه‌اندازی نخستین سیستم استاندارد منجر شد.

با این وجود، غرضامی زیر بار این اتهام نرفت و پاسخ داد که وزارت اطلاعات در جریان است و این ادعا را به نوعی پرونده‌سازی علیه خودش خواند.

موضوع فروش آرشیو تلویزیون ملی ایران به شبکه «منوتو» در اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ در  نامه سرگشاده امیر تاجیک رئیس شبکه مستند در دوران ریاست محمد سرافراز نیز مطرح شد. تاجیک در این نامه نوشته بود: «[اگر تصاویر آرشیوی به شبکه منوتو فروخته نشده] چرا مدیرکل اسبق آرشیو تا سر حد بازداشت پیش رفت؟… و چرا دو تن از کارشناسان زیرمجموعه ایشان بازداشت شده، در دادگاه حضور یافتند و محکوم به حبس شدند؟»

امیر تاجیک همچنین فساد مالی و بدهی ۲۶۰ هزار میلیارد تومانی بر جای مانده پس از پایان ریاست ضرغامی، دریافت کمک بلاعوض یک میلیارد دلاری از محمود احمدی‌نژاد و ضرر مالی ناشی از فروش املاک و زمین‌های متعلق به صدا و سیمای جمهوری اسلامی را نیز مطرح کرده بود.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ابراز اندوه و خشم سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از خودسوزی و درگذشت سحر خدایاری

cafeliberal

ترامپ: آتش بس در شمال سوریه به خوبی پیش می‌رود

cafeliberal

«برزان محمدی همچنان در زندان بزرگ تهران نگهداری می شود»

cafeliberal

هراس از جنگ با جامعه ایران چه می‌کند؟ بهزاد پورصالح روزنامه نگار |

cafeliberal

«برای نایاک برنامه اجرا نکن»؛ نامه مخالفان جمهوری اسلامی به کامیار

cafeliberal

انفجار نفت‌کش‌ها در الفجیره؛ انگشت اتهام مقامات آمریکایی به سوی ایران

cafeliberal
ajax-loader