35.6 C
Tehran
سه شنبه, ۲۹ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

آرژانتین حزب‌الله را گروهی تروریستی دانست – حمایت آمریکا و اسرائیل

دولت آرژانتین حزب‌الله لبنان را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد و دارایی‌های آن را در کشور خود توقیف کرد. این تصمیم با استقبال اسرائیل و آمریکا روبرو شد.

به گفته دولت آرژانتین حزب‌الله مسئول اصلی حمله به سفارت اسرائيل در بوئنوس‌آیرس در سال ۱۹۹۲ بوده و دو سال بعد انفجار در مرکز یهودیان (آمیا) را در پایتخت آرژانتین سازماندهی کرده است.

این امر را واحد مبارزه با پولشویی در وزارت دارایی آرژانتین روز پنجشنبه (۱۸ ژوئیه)، در ۲۵مین سالگرد انفجار مرکز یهودیان اعلام کرد.

روز ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ با انفجار یک خودروی حامل بمب در مقابل مرکز فرهنگی یهودیان (عامیا) در قلب بوئنوس‌آیرس ۸۵ نفر کشته و ۳۰۰ نفر زخمی شدند.

دو سال قبل از آن با انفجار بمبی که به تخریب سفارت اسرائيل و یک کلیسا انجامید، ۲۹ نفر کشته شده بودند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تا کنون جزئیات این دو انفجار ناروشن باقی مانده و کسی به خاطر آنها محکوم نشده است؛ اکنون دولت آرژانتین می‌گوید تحقیقات نشان داده که حزب‌الله لبنان عامل اصلی دو حمله یادشده بوده است.

پاتریشیا بولریچ، وزیر خارجه آرژانتین، گفته است که از این پس هرگونه فعالیت افرادی در ارتباط با حزب‌الله، تماس و یا کمک مالی به این حزب‌الله، مورد تعقیب قانونی قرار خواهد گرفت.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ایران “حامی حزب‌الله”

تصمیم آرژانتین مبنی بر تروریستی دانستن حزب‌الله، در سالگرد انفجار مرکز یهودیان بوئنس‌آیرس اعلام شد و یک پیروزی برای اسرائیل محسوب می‌شود که از سالها پیش خواهان مجازات عاملان حمله به سفارت اسرائیل و مرکز یهودیان بوده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، شامگاه پنجشنبه (۱۸ ژوئیه) اندکی پس از اعلام دولت آرژانتین مبنی بر تروریستی خواندن حزب‌الله، از این تصمیم استقبال کرد و تأکید نمود که ایران حامی حزب‌الله است و این سازمان اسلامی بدون حمایت ایران هیچ توانی از خود ندارد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، برای شرکت در مراسم یادبود قربانیان آن بمب‌گذاری به آرژانتین سفر کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در پیامی توییتری از تصمیم دولت آرژانتین در تروریستی خواندن حزب‌الله ستایش کرد و نوشت: «جهان می‌داند که حزب الله دستیار تروریستی ایران است».


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

رژیم ایران میان دو اسلحه: تحریم‎ و جنگ

cafeliberal

تهدید ترامپ به "نابودی ایران" در واکنش به انفجار در بغداد

cafeliberal

اهمیت مراحل رشد کودک از تولد تا سه سالگی

cafeliberal

نخست وزیر اسرائیل در واکنش به کناره گیری ظریف: «سپاس ایزدی، که ما را از شر خود خلاص کرد»

cafeliberal

۳۰ پناهجوی دیگر افغان از آلمان به کابل بازگردانده شدند

cafeliberal

ادامه اعتصاب غذای امیرحسین محمدی‌فر و مخالفت قاضی مقیسه با لغو بازداشت موقت – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal