4.7 C
تهران
دوشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۸

آزمایش موشک بالستیک توسط سپاه؛ خودزنی به امید خلاصی از مخمصه

در اوج بحران‌های خاورمیانه منابع آمریکایی گزارش می‎دهند جمهوری اسلامی، اواخر چهارشنبه ۱۴ ژوئیه (یکم امرداد)، یک موشک بالستیک میان‌بُرد آزمایش کرده است.

تست موشک‎های «شهاب ۳» به صورت رسمی و آشکار با پوشش رسانه‎ای از سال ۱۳۸۵ آغاز شد

یک مقام پنتاگون به فاکس نیوز گفته یک فروند موشک بالستیک از نوع «شهاب ۳» با مسافتی در حدود هزار کیلومتر (بیشتر از ۶۰۰ مایل) از نواحی جنوب ایران به سمت شمال مناطق حوالی تهران پرتاب شده است.

این مقام وزارت دفاع آمریکا هدف از این آزمایش را ارتقاء دقت و بُرد «شهاب ۳» ارزیابی کرده است.

یک مقام ارشد دولتی پنجشنبه به فاکس نیوز گفت: «ما از گزارش‌های پرتاب موشک توسط ایران اطلاع نداریم و فعلاً درباره‎ی آن اظهار نظر نمی‎کنیم.»

به مردم ایران می‎گویم رهبران این کشور چه بلایی بر سرشان آورده

روز چهارشنبه، مایک پمپئو با شبکه تلویزیونی بلومبرگ مصاحبه کرد. او در پاسخ به این پرسش‌ها که آیا حاضر است به تهران سفر کند و در تلویزیون آنجا حاضر شود گفت، «مطمئناً، اگر لازم باشد، با خوشحالی خواهم رفت. از فرصت صحبت مستقیم با مردم ایران استقبال می‌کنم. من قبلاً در اینباره حرف زده‌ام. آقای ظریف از فضای آزاد رسانه‎ها در آمریکا برای تبلیغات خود استفاده می‌کند. اما من حرف تبلیغاتی نخواهم زد بلکه حقیقت را به مردم ایران خواهم گفت که رهبران این کشور چه بر سرشان آورده‌اند و چطور به ایران لطمه زده‌اند. فکر می‌کنم یکی از دلایلی که اجازه نمی‌دهند این اتفاق بیفتد این است که حقیقت را آنها نیز می‌دانند.»

وزیر خارجه آمریکا در مورد تشدید تنش‎ها با ایران نیز گفت: «موضوع تنش با ایران مسئله‎ی تازه‌ای نیست.  ۴۰ سال است که با رفتار مخرّب رژیم ایران روبرو هستیم، اکنون هم توقیف نفتکش بریتانیایی، ساقط کردن پهپاد آمریکایی در حریم بین‎المللی، اقدامات تروریستی در اروپا،‌ یا برنامه‎ریزی برای ترور سفیر در واشنگتن، رژیم ایران یک تاریخچه طولانی از اقدامات مخرب دارد.»

وی همچنین تاکید کرد ظریف دیگر مسئول اتفاقاتی که در ایران می‎افتد نیست، آیت‎الله خامنه‎ای مسئول و تصمیم‎گیرنده نهایی است. توقیف نفتکش‌ها، بدرفتاری‌ها در تنگه هرمز و خرابکاری‎ها توسط سپاه و قاسم سلیمانی انجام می‎گیرد.

آمریکا برای مذاکره با رهبران جمهوری اسلامی ایران ۱۲هدف تعیین کرده است. این اهداف را که به شروط ۱۲گانه معروف شده‌اند، پمپئو در اولین سخنرانی خود به عنوان وزیر خارجه آمریکا، ۲۱ ماه مه ۲۰۱۸ (۳۱ اردیبهشت)، اعلام کرد.

اکنون عملکرد جمهوری اسلامی آشکار می‏‌کند نه تنها در مسیر هیچیک از موارد ۱۲گانه قدم بر نمی‌دارد بلکه برعکس اغلب آنها دست به تنش‌آفرینی و تحریکان مضاعف زده است.

جمهوری اسلامی دو هفته پیش «گام دوم» کاهش تعهدات اتمی یا درواقع اخاذی اتمی را برداشت، یک هفته بعد رو به راهزنی دریایی و توقیف نفتکش‎ها در آب‌های بین‌المللی آورد آنهم در پاسخ به یک اقدام غیرقانونی خود: ارسال پنهانی نفت به سوریه که تحت تحریم اروپا قرار دارد! هیچکدام از این اقدامات نتوانست به ویژه آمریکا را تحریک به اقدامات مشابه کند تا جمهوری اسلامی به بهره‌برداری از آن بپردازد! حالا دست به  موشک‎پرانی نیز می‌زند. گویی رهبران تهران به جنون گرفتار شده‌اند و به امید خلاصی از این مخمصه‌، دیوانه‌وار خودزنی می‎کنند.

آزمایش موشک بالستیک در این شرایط علاوه بر نمایش پوشالی اقتدار نظامی می‎تواند حامل چند پیام سیاسی نیز باشد از جمله شکست‎ تهران برای یافتن راه‌حل‎های سیاسی جهت خروج از بحران، به بن‎بست رسیدن چانه‌زنی‎ها با اروپایی‎ها، بی‎نتیجه بودن سیاست اخاذی اتمی، بی‎نتیجه بودن توقیف کشتی‎ها و اخاذی دریایی و بی‎نتیجه بودن تهدید به صادرات قاچاق مواد مخدر و پناهندگان افغان به اروپا.

مسیری که رهبران تهران در آن پا گذاشته‌اند مواضع اروپا و آمریکا را علیه آنها بیش از گذشته به هم نزدیک کرده و شکل‎گیری همگرایی بین‎المللی علیه جمهوری اسلامی را تسریع می‌کند.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

آیا تهران امن ترین شهر ایران است؟

Jahan

نسرین ستوده و سوزانا چاپوتوا؛ نگاهی تطبیقی

cafeliberal

در آستانه دیدار استقلال و پرسپولیس؛ آمریکا خواستار توجه فیفا به ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه شد

cafeliberal

نقض حقوق بشر در ایران در اکتبر۲۰۱۹

cafeliberal

سوال حقوقی (۴۱): چگونه ارثیه‌ من به طور برابر بین دختر، پسر و همسرم تقسیم خواهد شد؟

cafeliberal

فشار کانادا بر ایران برای ارسال جعبه های سیاه

cafeliberal
ajax-loader