29 C
Tehran
سه شنبه, ۱ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

آزمون زبان آلمانی، مانعی بزرگ برای پیوستن به همسر مقیم آلمان

در سال گذشته بیش از ۱۶ هزار نفر از کسانی که مایل بوده‌اند به همسران مهاجرشان در آلمان بپیوندند موفق به گذراندن آزمون زبان آلمانی در کشور خود نشده‌اند. در گزارشی که دولت آلمان بنا به درخواست حزب چپ‌‌ها انتشار داده، ۴۸ هزار و ۱۳۰ نفر در آزمون زبان آلمانی “Deutsch-1-Prüfung” شرکت کرده‌اند و ۱۶ هزار و ۲۰۰ نفر یعنی تقریبا یک سوم آنها موفق به گذراندن آن نشده‌اند.

اگرچه تعداد قبولی‌ها در سال‌های گذشته بیشتر شده است، اما متوسط ردی‌ها به طور ثابت یک سوم مانده است. در سال ۲۰۱۶ عده افرادی که قبول شدند ۳۷ هزار و ۸۴۰ نفر بود. این رقم در سال بعد به ۴۲ هزار نفر و در سال ۲۰۱۸ به ۴۸ هزار و ۱۳۰ نفر رسید.

بخصوص متقاضیان اقامت در ‌آلمان از ترکیه، روسیه، مقدونیه و کوزوو و هم‌چنین از تایلند، ویتنام و عراق توانسته‌اند در تست زبان موفق شوند و به آلمان بیایند. میزان ردی در میان متقاضیان عراقی‌ به ویژه بالا بوده است. از یکهزار و ۶۲۶ عراقی تنها ۷۲۲ نفر توانسته‌اند امتحان زبان آلمانی را بگذرانند و ۹۰۲ نفر رد شده‌اند و اجازه سفر به آلمان برای پیوستن به همسر یا خانواده به آنها داده نشده است.

حزب چپ‌های ‌آلمان این شرط را کاملا غیر واقع‌بینانه می‌داند و به آن انتقاد دارد. گوکای آکبولوت، نماینده حزب چپ‌ها در پارلمان آلمان، در این باره می‌گوید: «آزمون زبان آلمانی می‌تواند باعث شود که زوج‌ها سال‌ها از یکدیگر جدا بمانند. در حالی که یادگیری زبان در خود آلمان به مراتب راحت‌تر است و فشار کم‌تری به خانواده‌ها وارد می‌کند.»

اما آنته ویدمن-ماوتس، مسئول امور انتگراسیون (هم‌پیوندی) در پارلمان آلمان، معتقد است که این مقررات که از سال ۲۰۰۷ به اجرا گذاشته شده، درست است. او می‌گوید خارجی‌هایی که در کشور خود حداقلی از زبان آلمانی را یاد می‌گیرند هم سریع‌تر می‌توانند با جامعه ارتباط برقرار کنند و هم راه‌ خود را در جامعه راحت‌تر پیدا کنند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

رهبر نظام مقدس و سپاه پاسدارانش

cafeliberal

صادرات نفت ایران به پایین‎ترین حد در ۳۰ سال گذشته رسید

cafeliberal

خبرهایی از فرار یک مقام امنیتی ایرانی با اسناد سری به خارج

Jahan

بخشی از مناظره شروان فشندی عضو فرشگرد و رضا انصاری‌راد، از جناح اصلاح‌طلب جمهوری اسلامی در تلویزیون ایران‌اینترنشنال

Jahan

مایک پمپئو:به رژیم ایران هشدار می دهیم که هر گونه حمله این رژیم یا گروه های مورد حمایتش با پاسخ سریع و قاطع آمریکا روبرو خواهد شد

cafeliberal

ارسال دو «پیام» در کمتر از یک‌ هفته: هم پرتاب موشک شکست خورد و هم ۶۱۸ کیلوگرم هروئین «به مقصد اروپا» کشف شد!

cafeliberal