4.4 C
Tehran
یکشنبه, ۵ اسفند , ۱۳۹۷

آغوش باز بر روی تورم؛ رشد ۲۱٫۱ درصدی نقدینگی در پایان آبان‌ماه

جدیدترین آمار بانکی مرکزی درباره میزان نقدینگی و پایه پولی کشور نشان می‌دهد حجم نقدینگی در پایان آبان ماه به ۱۷۲۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و پایه پولی به ۲۴۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسید.

بر اساس این گزارش، نقدینگی از دو بخش پول و شبه‌پول تشکیل شده که نقدینگی پولی در آبان‌ماه سال جاری بیش از ۲۴۴ هزار میلیارد تومان و در بخش شبه‌پول بیش از ۱۴۸۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

بر اساس این آمار میزان پول در آبان‌ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۴۳ درصد افزایش داشته است بطوری که میزان پول در آبان‌ماه سال گذشته بیش از ۱۷۰ هزار میلیارد تومان بوده و در آبان سال جاری به بیش از ۲۴۴ هزار میلیارد تومان رسیده و این در حالیست که رشد پول در آبان‌ماه سال ۱۳۹۶ نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن تنها ۱۳٫۹ درصد بوده است.

همچنین میزان اسکناس و مسکوکِ در دست اشخاص در پایان آبان ماه با رشد ۳۱٫۶ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل به ۴۶ هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان رسیده است.

از سوی دیگر میزان کل نقدینگی نظام بانکی در این ماه به بیش از ۱۷۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۱۲٫۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۱٫۱ درصد افزایش داشته است.

میزان نقدینگی در آبان‌ماه سال گذشته ۱۴۲۴ هزار میلیارد تومان بوده و این در حالیست که رشد نقدینگی در این ماه نسبت به آبان‌ماه سال ۱۳۹۵، برابر ۲۲٫۶ درصد بوده و مقایسه این آمار حاکی از آن است که شتاب رشد نقدینگی در سال جاری نسبت به سال گذشته کمتر بوده است.

گفتنی است پول شامل انواع اسکناس، مسکوک و سپرده‌های دیداری به صورت چک می‌شود و شبه‌پول را سپرده‌های غیردیداری از جمله سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت و حساب‌های پس‌انداز، اوراق قرضه و اسناد خزانه و به عبارتی دیگر کلیه اوراقی که برای نقد شدن آن به گذشت زمان قانونی نیاز است، تشکیل می‌دهند.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی افزایش نقدینگی را یکی از عوامل مؤثر در ایجاد تورم ارزیابی کرده‌اند با این وجود دولت‌های مختلف نتوانسته‌اند رشد نقدینگی را به سمتی هدایت کنند که از تورم جلوگیری شود. اکنون دولت روحانی نیز که برجام را فرصتی طلایی می‌دانست با کارنامه‌ای مردود در حوزه اقتصاد، بحران‌ها را دو چندان کرده است؛ بحران‌هایی که با توجه به خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها وضعیتی وخیم‌ پیدا کرده و روز به روز زندگی را برای مردم ایران دشوارتر خواهد کرد.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

توقف چهار ماهه‎ی پنج هزار تُن گوشت منجمد برزیلی در بندرعباس

cafeliberal

افشای ابعاد تازه مفتخواری در سازمان خصوصی‎سازی: کارخانه‏‎ها را ورشکست می‌کنند که ارزان بفروشند!

cafeliberal

"ابزار حمایت از مبادلات تجاری" چیست و چگونه عمل می‌کند؟

cafeliberal

چرا قیمت گوشت در ایران دو برابر شد؟

cafeliberal

فروش گوشت کوسه و گربه‌ماهی در خراسان رضوی

cafeliberal

تئوری اقتصادی یک انقلاب

Jahan