3.9 C
تهران
یکشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۸

آلمان؛ تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر از ذغال سنگ جلوافتاد

تولید «برق پاک» یا برقی که از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر تولید شده، در نه ماهه اول سال ۲۰۱۹ در آلمان رکورد شکست و گوی سبقت را از کنسرن‌های بزرگ تولید انرژی با استفاده از ذغال سنگ ربود. 

امسال برق حاصل از مزرعه‌های بادی و نیروگاه‌های خورشیدی در مجموع ۴۲،۹ درصد از مصرف برق ناخالص را تامین کرده‌اند. این رقم پنج درصد بیش از سال گذشته در بازه زمانی مشابه است.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این بیلان را مرکز پژوهش‌های انرژی خورشیدی و هیدروژنی در ایالت بادن وورتنبرگ و انجمن فدرال انرژی و آب آلمان در اختیار رسانه‌ها گذاشته‌اند. همین بیلان نشان می‌دهد که تولید برق از نیروی باد به دلیل وزش بادهای شدید در ماه مارس امسال حتی ۵۲ درصد بوده است.

در نه ماه اول سال جاری میلادی بنابر همین اطلاعات در مجموع ۱۸۳ میلیارد کیلو وات در ساعت برق از انرژی خورشیدی و بادی و سایر منابع انرژی‌های پاک تامین شده و این تقریبا ۵۰ درصد بیشتر از برق تولید شده از منابع ذغال سنگ و ذغال سنگ قهوه‌ای بوده است که در مجموع ۱۲۵ میلیارد کیلووات در ساعت برق تولید کرده‌اند. در سال قبل تولیدات هر دو حوزه باهم برابر بود.

نیروگاه‌های بادی به سختی توسعه پیدا می‌‌کنند

دولت آلمان چشم‌انداز توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را این طور اعلام کرده است که «تا سال ۲۰۳۰ تولید برق از انرژی‌های پاک را به ۶۵ درصد کل تولید برق برساند.» ولی این کار کمی دشوار به نظر می‌رسد چون توسعه مزرعه‌های بادی در سال‌های اخیر بسیار کند شده است. مشکل روند طولانی گرفتن اجازه ساخت آنها، کمبود فضای لازم و شکایت‌های مردم است که نمی‌خواهند  توربین‌های غول پیکر بادی در نزدیکی محل سکونت آنها کاشته شوند.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اشتفان کپفر، مدیر انجمن فدرال انرژی و آب آلمان در این باره گفته است: «به دلیل کمبود فضای لازم و مقررات محدود کننده فزاینده ما به یک رکود در تولید برق از نیروگاه بادی نزدیک می‌شویم. اگر درنهایت قوانین موانع دست و پاگیر را در برابر ساخت توربین‌های بادی کاهش ندهند، ما به هدف ۶۵ درصدی خود نخواهیم رسید.»

فریتهوف اشتایس مدیر مرکز پژوهش‌های انرژی خورشیدی و هیدروژنی نیز خواهان گسترش نیروگاه‌های خورشیدی شده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

یک مقام ارشد دولت آمریکا:بخش‌های جدیدی از اقتصاد ایران را تحریم می‌کنیم

cafeliberal

ادامه ائتلاف ارتجاع سرخ و سیاه؛ NAIC made in Germany

cafeliberal

بولتون: ایران مصلحت‌اندیشی آمریکا را با ضعف اشتباه نگیرد

cafeliberal

انحلال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

cafeliberal

سخنگوی قوه قضائیه « زندانی سیاسی نداریم!»

cafeliberal

آن روی دیگر «اصفهان نصف جهان»؛ هراس از جنگ در همسایگی تأسیسات اتمی!

cafeliberal
ajax-loader