آمار تکان‌دهنده رشد اقتصادی در ۹ ماه نخست سال ۹۷: بخش صنعت ۷٫۹- و بخش کشاورزی ۱٫۹-

– رشد اقتصادی ایران در آخرین آمار و ارقام به منفی 3.8 درصد با احتساب نفت و منفی 1.9 درصد بدون نفت رسیده است. – آمار مربوط به رشد اقتصادی دو بخش کشاورزی و صنعت نشان می‌دهد اقتصاد ایران تحت تأثیر تحریم‌ها قرار گرفته است و برخلاف ادعاها و شعارها، حکومت در خنثی کردن اثر تحریم‌ها ناتوان بوده است.

مرکز آمار در گزارش تازه‌ای رشد اقتصادی در ۹ ماهه سال گذشته را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش بخش صنعت بدترین وضعیت در رشد اقتصادی را تجربه کرده و به حدود منفی ۸ درصد رسیده است.

بر اساس این گزارش رشد اقتصادی در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران با اُفت قابل توجهی روبرو شده است؛ تولید محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ در ۹ ماهه سال ۱۳۹۷ به بیش از ۵۴۱۳ هزار میلیارد تومان با احتساب نفت رسیده که در مقایسه با ۵۶۲۷ هزار میلیارد تومان سال قبل ۳٫۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

همچنین تولید ناخالص ملی بدون نفت ۴۳۰۳ هزار میلیارد تومان اعلام شده که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته که ۴۳۸۷ هزار میلیارد تومان بود ۱٫۹ درصد کاهش دارد.

بر این اساس رشد اقتصادی ایران در آخرین آمار و ارقام به منفی ۳٫۸ درصد با احتساب نفت و منفی ۱٫۹ درصد بدون نفت رسیده است.

رشد اقتصادی بخش خدمات در ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۷، ۰٫۶ درصد و مثبت بوده که بهترین وضعیت در میان بخش‌های مختلف را داشته است.

در همین حال رشد اقتصادی بخش کشاورزی در این مدت ۱٫۲- و رشد اقتصادی بخش صنعت ۷٫۹- بوده است. آمار مروبط به رشد اقتصادی دو بخش کشاورزی و صنعت نشان می‌دهد اقتصاد ایران تحت تأثیر تحریم‌ها قرار گرفته است و برخلاف ادعاها و شعارها حکومت در خنثی کردن اثر تحریم‌ها ناتوان بوده است.

پیش از این مرکز آمار رشد اقتصادی در شش ماهه اول سال ۱۳۹۷ را بدون نفت ۰٫۳ درصد و با نفت ۴ درصد اعلام کرده بود. بر این اساس رشد اقتصادی بدون نفت تا ۷٫۸ درصد کاهش داشته است که نشان از یک بحران عمیق و جدی در اقتصاد کشور دارد.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

رئیس مرکز آمار: ٣ میلیون و ٢٠٠ هزار نفر در ایران بیکار مطلق هستند

cafeliberal

کمپانی های کشتیرانی جهان از ترس تحریم های آمریکایی، حاضر به حمل و نقل نفت ایران نیستند

cafeliberal

جزئیات تکان دهنده از پروند۶‚۶ میلیارد یورویی پتروشیمی، بزرگ‌ترین کلاهبرداری در تاریخ ایران

Jahan

افشای ابعاد تازه مفتخواری در سازمان خصوصی‎سازی: کارخانه‏‎ها را ورشکست می‌کنند که ارزان بفروشند!

cafeliberal

اصلاح پول ملی یا پاک کردن صفرها به خیال باطل

cafeliberal

رکود دامن خشکشویی‌ها را هم گرفت؛ کاهش ۴۰درصدی سفارش‌ها در تهران

cafeliberal