آمار تکان‌دهنده رشد اقتصادی در ۹ ماه نخست سال ۹۷: بخش صنعت ۷٫۹- و بخش کشاورزی ۱٫۹-

– رشد اقتصادی ایران در آخرین آمار و ارقام به منفی 3.8 درصد با احتساب نفت و منفی 1.9 درصد بدون نفت رسیده است. – آمار مربوط به رشد اقتصادی دو بخش کشاورزی و صنعت نشان می‌دهد اقتصاد ایران تحت تأثیر تحریم‌ها قرار گرفته است و برخلاف ادعاها و شعارها، حکومت در خنثی کردن اثر تحریم‌ها ناتوان بوده است.

مرکز آمار در گزارش تازه‌ای رشد اقتصادی در ۹ ماهه سال گذشته را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش بخش صنعت بدترین وضعیت در رشد اقتصادی را تجربه کرده و به حدود منفی ۸ درصد رسیده است.

بر اساس این گزارش رشد اقتصادی در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران با اُفت قابل توجهی روبرو شده است؛ تولید محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ در ۹ ماهه سال ۱۳۹۷ به بیش از ۵۴۱۳ هزار میلیارد تومان با احتساب نفت رسیده که در مقایسه با ۵۶۲۷ هزار میلیارد تومان سال قبل ۳٫۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

همچنین تولید ناخالص ملی بدون نفت ۴۳۰۳ هزار میلیارد تومان اعلام شده که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته که ۴۳۸۷ هزار میلیارد تومان بود ۱٫۹ درصد کاهش دارد.

بر این اساس رشد اقتصادی ایران در آخرین آمار و ارقام به منفی ۳٫۸ درصد با احتساب نفت و منفی ۱٫۹ درصد بدون نفت رسیده است.

رشد اقتصادی بخش خدمات در ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۷، ۰٫۶ درصد و مثبت بوده که بهترین وضعیت در میان بخش‌های مختلف را داشته است.

در همین حال رشد اقتصادی بخش کشاورزی در این مدت ۱٫۲- و رشد اقتصادی بخش صنعت ۷٫۹- بوده است. آمار مروبط به رشد اقتصادی دو بخش کشاورزی و صنعت نشان می‌دهد اقتصاد ایران تحت تأثیر تحریم‌ها قرار گرفته است و برخلاف ادعاها و شعارها حکومت در خنثی کردن اثر تحریم‌ها ناتوان بوده است.

پیش از این مرکز آمار رشد اقتصادی در شش ماهه اول سال ۱۳۹۷ را بدون نفت ۰٫۳ درصد و با نفت ۴ درصد اعلام کرده بود. بر این اساس رشد اقتصادی بدون نفت تا ۷٫۸ درصد کاهش داشته است که نشان از یک بحران عمیق و جدی در اقتصاد کشور دارد.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

افشای ابعاد تازه مفتخواری در سازمان خصوصی‎سازی: کارخانه‏‎ها را ورشکست می‌کنند که ارزان بفروشند!

cafeliberal

منابع نسل‌های آینده توسط دولت به باد می‌رود 

cafeliberal

آب و برق هم در ایران گران شد

Jahan

مواد غذایی و دخانیات نسبت به سال گذشته ۶۴٫۳ گران شد

cafeliberal

نامه دو اقتصاددان به مردم ایران: هزینه‌­های ادامه وضع موجود برای سلامت اقتصاد و جامعه بسیار سهمگین خواهد بود

cafeliberal

احتمال توقف فعالیت نیروگاه اتمی بوشهر به دلیل مشکلات مالی

cafeliberal