27.3 C
Tehran
چهارشنبه, ۳۰ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

آمریکا استفاده ایران از سانتریفوژهای پیشرفته را نقض برجام دانست

جکی ولکات، سفیر آمریکا در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نقض برجام از سوی ایران خبر داد. جلسه سه‌ماهه شورای حکام روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد (۱۱ ژوئن) در وین برگزار شد.

ایالات متحده آمریکا یکی از ۳۵ کشوری است که در شورای حکام حضور دارد. جکی ولکات با اشاره به استفاده جمهوری اسلامی ایران از سانتریفوژهای پیشرفته اعلام کرد که این کشور تعهدات پیش بینی شده در توافق هسته‌ای را نقض کرده است.

سفیر آمریکا در شورای حکام بار دیگر از آمادگی این کشور برای مذاکره با مسئولان جمهوری اسلامی بر سر مناقشه هسته‌ای خبر داد.

 لازم به یادآوری است که ایالات متحده آمریکا رسما از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

جکی ولکات در ضمن عنوان کرده است که جمهوری اسلامی با اهرم افزایش غنی‌سازی اورانیوم نمی‌تواند آمریکا را وادار به عقب نشینی از سیاست‌های خود بکند.

استفاده از سانتریفوژهای پیشرفته

توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ حق استفاده از سانتریفوژهای نسل اول IR-1 را برای ایران به رسمیت می‌شناسد، ولی استفاده از سانتریفوژهای پیشرفته را منع می‌کند. این در حالی است که بنا بر اظهارات سفیر آمریکا در شورای حکام و گزارش اخیر آژانس، جمهوری اسلامی از سانتریفوژهای پیشرفته بهره گرفته است.

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران

گزارش سه‌ماهه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حکایت از آن دارد که ایران ماه گذشته حدود ۳۳ سانتریفوژ پیشرفته IR-6 نصب کرده و دست‌کم ده ماشین از این نوع سانتریفوژها را با تغذیه هگزافلورید اورانیوم آزمایش کرده است.

توافق هسته‌ای پیش بینی کرده بود که ایران از حق “آزمایش” حداکثر ۳۰ سانتریفوژ پیشرفته برخوردار است. اما برای این آزمایش‌ها یک بازه زمانی قائل شده بود. بر اساس توافق هسته‌ای ایران تنها پس از گذشت هشت سال و نیم از حق آزمایش‌ بر روی سانتریفوژهای پیشرفته برخوردار خواهد بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره این موضوع که آیا نصب این تعداد سانتریفوژ پیشرفته و آزمایش بر روی آن‌ها نقض برجام است یا خیر، سکوت کرده و تصمیم‌گیری در این زمینه را به کشورهای ذیربط محول کرده است.

جکی ولکات در این باره گفته است: «ایران مدعی است که به توافق هسته‌ای پایبند می‌ماند، اما اکنون گزارش می‌شود که این کشور تعهدات خود را آشکارا نقض کرده است. این موضوع باید باعث نگرانی شدید همه ما بشود.»

سفیر آمریکا در شورای حکام از سایر کشورهای شرکت کننده در مذاکرات هسته‌ای با ایران خواسته است تا علیه نقض برجام از سوی ایران اقدام کنند. او بار دیگر خواستار مذاکره با ایران بر سر کسب یک “توافق جامع” هسته‌ای شد و در عین حال از ایران خواست به اقدامات بی‌ثبات کننده خود در منطقه خاتمه دهد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

توافق دو طرف درگیر در سودان بر سر "بیانیه قانون اساسی"

cafeliberal

نگاهی به سیاست‌خارجی ترامپ؛ "حرافى بسیار، فقدان استراتژی"

cafeliberal

کشته و زخمی شدن ۴ شهروند بلوچ در تیراندازی ماموران

cafeliberal

منیر شاهرودی فرمانفرماییان؛ هنرمند برجسته ایرانی

cafeliberal

عراق: شناور توقیف شده توسط سپاه متعلق به وزارت نفت عراق نیست

cafeliberal

مطبوعات ایران در "باتلاق بحران کاغذ" گرفتار آمده است

cafeliberal