آمریکا به دنبال تشکیل «ائتلاف نظامی» برای حفاظت از خطوط کشتیرانی اطراف ایران و یمن

حسن روحانی، چهارشنبه ۱۹ تیرماه، در جلسه هیأت دولت گفت، انگلیسی‌ها آغازگر ناامنی در دریاها هستند و تهدید کرد تبعات آن را درک خواهند کرد.

قایق‎های سپاه در خلیج فارس حوالی یک نفتکش

او توقیف نفتکش ایرانی در جبل‎الطارق را کاری بسیار سخیف و غلط و ناروا دانست و ادعا کرد این کشتی در آب‎های اسپانیا بود و انگلیسی‎ها جبل‎الطارق را اشغال کرده‎اند و مردم اسپانیا هم از این کار انگلیس اعلام انزجار کرده‌اند.

وی افزود، «همه باید تلاش کنیم که در سطح جهان، خطوط کشتیرانی از امنیت کامل برخوردار باشد و به انگلیسی‌ها گوشزد می‌کنم که شما آغازگر ناامنی هستید و تبعات آن را بعداً درک خواهید کرد.»

او در ادامه عنوان کرد، «البته ممکن است انگلیسی‌ها به دستور آمریکا و یا آنچه که گروه ب نامیده می‌شود این کار را کرده باشد که البته باز هم اقدام غلط و اشتباهی است. ضمن اینکه می‌دانیم که در داخل انگلستان شرایط انسجام ندارد و بهم ریخته است و دولت و پارلمانی به طور منسجم وجود ندارد. اما در عین این سراسیمگی و بهم‌ریختگی، توقیف کشتی نفتکش ایرانی کاری احمقانه بود.»

روحانی از تلاش همگانی برای برقراری امنیت کشتیرانی می‎گوید اما در همین حال گزارش شد یک نفتکش متعلق به شرکت بریتیش پترولیوم (BP) از بیم توقیف شدن توسط جمهوری اسلامی به تلافی توقیف نفتکش ایرانی در جبل‎الطارق، در خلیج فارس توقف کرده و فعلاً قصد حرکت به سمت تنگه هرمز را ندارد. بطور کل جنگ نفتکش‎ها را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به عدم تمدید معافیت‎های نفتی ایران به راه انداخت و آغاز آن خرابکاری در الفجیره بود که فازهای بعدی آن نیز ادامه پیدا کرد.

گزارش شده این نفتکش قرار است تحت اسکورت ناوچه جنگی مونتروز نیروی دریایی انگلیس از تنگه هرمز عبور کند.

به گزارش رویترز ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته واشنگتن به دنبال تشکیل ائتلاف نظامی برای تضمین آزادی آب‌های بین‎المللی از جمله تنگه هرمز و باب‌المندب است.

او یکشنبه پس از دیدار با مایک پمپئو و مارک اسپیر سرپرست وزارت دفاع آمریکا گفت، «جمهوری اسلامی ایران و شورشیان مورد حمایت تهران در بی ثباتی خاورمیانه نقش دارند.»

در این طرح که در روزهای اخیر نهایی شد، ایالات متحده هدایت راهبردی و فرماندهی کشتیرانی را فراهم می‌کند و متحدان در نزدیکی ناوگان ایالات متحده کشتی‌های تجاری را با پرچم‌های خود همراهی و اسکورت می‌کنند.

دانفورد پیش‌بینی کرد که آمریکا در هفته‎های آینده متوجه خواهد شد کدام کشورها اراده سیاسی لازم برای حمایت از چنین ابتکاری را دارند. این مقام نظامی اشاره کرده نقش هر کشور در چنین عملیاتی بعد از آن مشخص خواهد شد.

برخی رسانه‎ها در روزهای اخیر از توقیف یک نفتکش دیگر ایرانی در کانال سوئز خبر می‎دهند که با پرچم اوکراین در حرکت است. خبرگزاری تسنیم سه‎شنبه به نقل از العربی الجدید نوشت این کشتی ۱۰ روز قبل متوقف شده است اما ساعاتی بعد خبر را حذف کرد و نوشت «برخی رسانه‌های داخلی به اشتباه خبر مربوط به توقیف نفتکش اوکراینی حامل نفت ایران که ۱۰ روز قبل اتفاق افتاده است را به‌عنوان خبر جدید بازنشر کرده‌اند»!

گفته می‎شود این کشتی sea shark است که از قرار معلوم ۱۲ مهر ۹۷، یک میلیون بشکه نفت خام بارگیری کرده و آب‎های ایران را به سوی کانال سوئز ترک کرده بود.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

حکومت بجای «مدیریت بحران» کجا هزینه می‌کند؟

cafeliberal

تا یک سال و نیم دیگر جنگ با ایران

cafeliberal

استعفایی که ۲۴ ساعت بیشتر طول نکشید . ظریف به کابینه روحانی برگشت

cafeliberal

حکومت نگران کاهش زاد و ولد، جوانان نگران بیکاری و بی‌پولی

cafeliberal

«برای فیلم‌ها، مصاحبه‌ها و حتی بازتاب فیلم‌هایم به یک سال زندان محکوم شدم» – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

"سرنگونی پهپاد تجسسی آمریکا توسط سپاه پاسداران"

cafeliberal