5.4 C
Tehran
پنج شنبه, 30 آبان , 1398

آمریکا: تسهیل غذا و دارو به ایران به شرط ارائه اطلاعات بیشتر

وزارت خزانه‌داری آمریکا گام‌هایی برای کاهش سخت‌‌گیری در مقررات منع ارسال غذا و دارو به ایران با توجه به تحریم‌‌هایی که بر این کشور اعمال کرده برداشته است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای که در سایت آن منتشر شده از مکانیزم جدیدی خبر داده و اعلام کرده، به رغم تلاش‌های دولت دونالد ترامپ برای منزوی کردن جمهوری اسلامی راهی برای تضمین تداوم ارسال کمک‌های بشردوستانه به این کشور ایجاد کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بر اساس این بیانیه، این مکانیزم به جامعه بین‌المللی کمک می‌کند تا به دادوستد برای حمایت از مردم ایران ادامه دهد به نحوی که سرمایه‌های مربوط به آن به دست رژیم ایران نیافتد تا از آن “با استفاده از منابعی که نیاز دارد” در مسیر “توسعه موشک‌های دوربرد، پشتیبانی از تروریسم یا تأمین مالی سایر فعالیت‌های خطرناک” استفاده کند.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده می‌گوید، همچنان به ارسال نامحدود کمک‌های بشردوستانه به مردم ایران متعهد باقی خواهد ماند؛ مردمی که “۴۰ سال است از سوء مدیریت این رژیم فاسد رنج می‌برند”.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، تأکید کرده اجازه می‌دهد شرکت‌های بین‌المللی به “مبادله مجاز” برای حمایت از مردم ایران ادامه دهند تا آن‌ها از تحریم‌ها متأثر نشوند.

او با اشاره به نگرانی از پولشویی، ایران را کشوری با “اقتصاد غیر شفاف” خوانده به طوری که این کشور می‌تواند “تروریسم را به سراسر جهان صادر کند”.

بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا همزمان با بالا گرفتن نگرانی‌های گروه‌های امدادی و سایر گروه‌ها منتشر شده است. آ‌ن‌ها نگران‌اند که تحریم‌های آمریکا علیه ایران مانع از کشتی‌رانی جهت ارسال دارو و غذا به مردم ایران شود، در حالی که به صورت سنتی ارسال این دو کالا به کشورهای تحت تحریم مجاز شمرده می‌شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در مه سال ۲۰۱۸ به صورت یک‌طرفه از توافق اتمی با ایران خارج شد و در دو مرحله تحریم‌هایی را احیا کرد که پیش از این توافق علیه ایران جاری بود. 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

«معامله‌ی قرن» و پنجاه سال روضه‌خوانی برای فلسطینی‌ها

cafeliberal

برجسته‌ترين نگارگر زن در روزگار روشنگری

cafeliberal

مرگ خمینی و نقش رفسنجانی در برافراشتن فرانکشتاینی به نام خامنه ای! تقی روزبه

cafeliberal

اعتصاب غذای زندانیان در زندان‌های مختلف در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان

cafeliberal

چهار روزنامه‌نگار و فعال مدنی زن با قید وثیقه از زندان آزاد شدند

cafeliberal

طرح یک فوریتی نمایندگان مجلس برای حذف آموزش زبان انگلیسی در مدارس

cafeliberal