آمریکا تقویت حضور نظامی خود در لهستان را بررسی می‌کند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا میزبان آندژی دودا، همتای لهستانی خود است. در کنفرانس مطبوعاتی رهبران دو کشور در روز چهارشنبه ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن) ترامپ از تقویت حضور نظامی آمریکا در لهستان خبر داد.

ترامپ اعلام کرد که آمریکا در حال حاضر سرگرم بررسی اعزام ۲۰۰۰ سرباز جدید به لهستان است. ترامپ تاکید کرد که هزینه استقرار این واحدهای نظامی جدید در لهستان را دولت آن کشور برعهده خواهد گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا در عین حال گفت که قرار بر اعزام سربازان بیشتر به اروپا نیست و در صورت اتخاذ تصمیم مربوط به اعزام این سربازان به لهستان، از شمار سربازان مستقر در دیگر نقاط اروپا کاسته می‌شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به سخن دیگر، پیش‌بینی می‌شود که آمریکا بخشی از سربازان مستقر در خاک آلمان و دیگر نقاط اروپا را برای تقویت حضور نظامی خود در لهستان به آن کشور بفرستد.

بنا بر اظهارات آندژی دودا، رئيس جمهوری لهستان، تعداد سربازان آمریکایی که در حال حاضر در لهستان مستقر هستند بالغ بر ۴۵۰۰ نفر می‌شود.

به دنبال الحاق شبه‌جزیره کریمه از سوی روسیه و آغاز جنگ اوکراین، پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی (ناتو) اقدام به استقرار ۴۰۰۰ سرباز در خاک لهستان نموده بود.

ستایش از عملکرد لهستان

دونالد ترامپ سیاست‌های نظامی لهستان و از جمله افزایش بودجه نظامی این کشور را مورد تحسین قرار داده است. رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده است که لهستان از جمله آن کشورهای عضو ناتو است که وعده تخصیص دو درصد از تولید ناخالص ملی خود برای مصارف نظامی را اجرایی کرده است.

پرواز جنگنده اف-۳۵ در مراسم دیدار رهبران دو کشور آمریکا و لهستان، ۱۲ ژوئن ۲۰۱۹

پرواز جنگنده اف-۳۵ در مراسم دیدار رهبران دو کشور آمریکا و لهستان، ۱۲ ژوئن ۲۰۱۹

ترامپ در عین حال از اقدامات کند و آرام آلمان در این زمینه انتقاد کرده است. آلمان در سال جاری کمتر از یک و چهار دهم درصد از تولید ناخالص ملی خود را به بودجه نظامی اختصاص داده است.

افزون بر آن، ترامپ نگرانی‌های گسترده از فاصله گرفتن لهستان از دموکراسی را بی اساس خوانده است. ترامپ در پاسخ به این پرسش که آیا دور شدن لهستان از یک حکومت قانون‌مدار باعث نگرانی او نمی‌شود گفت: «من اصلا نگران نیستم.»

آندژی دودا نیز در کنفرانس مطبوعاتی گفته است: «هیچ مشکلی در ارتباط با دموکراسی در لهستان وجود ندارد. همه چیز خیلی عالی پیش می‌رود.»


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

چرا اسرائیل در برابر بحران نظامی و جنگ روانی بین ایران و ایالات متحده، همچنان به سکوت ادامه می دهد؟

cafeliberal

دستور نتانیاهو برای تقویت ارتش و حمله‌‌های هوایی به نوار غزه

cafeliberal

مجارستان در ۲۱ مورد به پناهجویان "گرسنگی داده" است

cafeliberal

تحلیل گران بی بی سی و ۴۰ سالگیِ انقلاب نکبت بار اسلامی؛ ف. م. سخن

Jahan

مجوز ورود به شهر مادرسلیمان؛ هشت هزار تومان

cafeliberal

نخست‌وزیر ژاپن چهارشنبه به تهران می‌رود

cafeliberal