1.4 C
تهران
شنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۸

آمریکا رسما از پیمان اقلیمی پاریس خارج می‌شود

خروج از پیمان اقلیمی پاریس، یکی از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ بود. اکنون آمریکا اعلام کرده است که از این پیمان خارج می‌شود. موضوعی که اعتراض و انتقاد شدید اپوزیسیون در آمریکا را در پی داشته است.

روز ۱۳ آبان (چهارم نوامبر) وزارت امور خارجه آمریکا خبر خروج این کشور از پیمان اقلیمی پاریس را رسما اعلام کرد.

گفته شده است که خروج آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس به اطلاع سازمان ملل متحد نیز رسیده است. روز چهارم نوامبر، نخستین روز ممکن برای خروج از پیمان اقلیمی پاریس بود.

پیمان اقلیمی پاریس روز چهارم نوامبر سال ۲۰۱۶ با امضای ۱۹۵ کشور و از جمله با امضای آمریکا رسمیت یافت. خروج از این پیمان در بازه زمانی سه‌ساله نخست پس از توافق ممنوع اعلام شده بود. اکنون آمریکا دقیقا در همان نخستین روز پس از پایان این دوره سه‌ساله خروج خود را رسما اعلام کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

پس از اعلام خروج، آمریکا همچنان می‌بایست یک سال به تعهدات پیش بینی شده در پیمان اقلیمی پاریس عمل کند. بنابراین خروج قطعی آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس در تاریخ سوم نوامبر سال ۲۰۲۰ ممکن خواهد شد. به این ترتیب، خروج آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس به بعد از انتخابات سال آینده ریاست جمهوری آمریکا موکول خواهد گشت.

اظهارات پمپئو درباره پیمان اقلیمی پاریس

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پس از اعلام رسمی خروج این کشور از پیمان اقلیمی پاریس، اعلام کرده است که آمریکا همچنان حاضر است با متحدان خود بر سر یک “مدل مصلحت‌گرایانه و واقعی” مربوط به مقابله با گرمایش زمین گفت‌وگو کند.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرده است که آمریکا ضمن توجه به رشد اقتصادی خود به مسائل ناظر بر تغییرات اقلیمی نیز خواهد پرداخت.

پمپئو در عین حال گفته است که آمریکا برای تامین انرژی مورد نیاز خود همچنان از ترکیبی از منابع مختلف انرژی بهره خواهد گرفت. به این ترتیب، استفاده از انرژی‌های فسیلی و از جمله از زغال سنگ و نفت نیز همچنان ادامه خواهد یافت.

USA Trump zum Pariser Klimaabkommen

خروج آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس عملا اجرای یکی دیگر از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ است. ترامپ در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ از خروج آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس سخن گفته بود. دولت آمریکا این پیمان را ناعادلانه می‌داند و مدعی شده که اجرای این پیمان برای اقتصاد این کشور زیان‌بار است.

واکنش‌ها به خروج آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس

چهره‌های سرشناس حزب دموکرات خروج آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس را محکوم کرده‌اند. نانسی پلوسی، رئيس مجلس نمایندگان آمریکا از گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی به مثابه تهدیدی بزرگ برای هستی بشریت در زمان کنونی یاد کرده است.

به باور پلوسی عدم توجه به تغییرات اقلیمی می‌تواند سلامتی و رفاه همه انسان‌ها را به مخاطره اندازد. رئيس مجلس نمایندگان آمریکا خروج این کشور از پیمان اقلیمی پاریس را “خیانت به آینده کودکان آمریکا” خوانده است.

چاک شومر، یکی از سناتورهای ارشد حزب دموکرات نیز این اقدام دولت آمریکا را یک “عقب‌گرد فاجعه‌بار” دانسته که می‌تواند برای دهه‌ها تاثیراتی نامطلوب بر محیط زیست، اقتصاد و امنیت ملی آمریکا برجای نهد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز که برای دیداری رسمی به چین سفر کرده است، نسبت به خبر خروج آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس ابراز تاسف کرده است.

مکرون گفته است که پس از خروج آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس، همکاری تنگاتنگ‌تربین چین و فرانسه در ارتباط با مسائل زیست‌محیطی الزامی‌تر شده است.

در همین رابطه قرار است مکرون با شی جین‌پینگ، همتای چینی خود روز چهارشنبه ششم نوامبر توافقی را امضا کند که مطابق آن این دو کشور متعهد به پایبندی به پیمان اقلیمی پاریس خواهند شد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ظریف: توقیف کشتی در تنگه هرمز اقدام تلافی‌جویانه نبود

cafeliberal

گرمای رکوردشکن؛ هشدار رئيس انجمن پزشکان آلمان

cafeliberal

تظاهرات در گرجستان علیه روسیه ده‌ها زخمی برجا گذاشت

cafeliberal

شهروندی ایرانی و حقوق بشر جهانی

cafeliberal

معرفی «کنگره رهایی ایران»

cafeliberal

ژاپن هنوز فقیر و خطرناک، اما شاد و ثروتمند!

cafeliberal
ajax-loader