18 C
Tehran
شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۳۹۸

آمریکا: هدف کنفرانس ورشو اهریمن جلوه دادن ایران نیست

جاناتان کوهن، معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل، هنگام سخنرانی در شورای امنیت

جاناتان کوهن، معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، سه‌شنبه ۲۲ ژانویه (دوم بهمن) در شورای امنیت تصریح کرد که هدف کنفرانسی که قرار است با حمایت آمریکا و لهستان در ورشو برگزار شود، این نیست که در آن چهره‌ای اهریمنی از ایران عرضه شود، بلکه هدف پیشبرد امر صلح و ثبات در خاور میانه است.

قرار است روزهای ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) کنفرانسی در ورشو، پایتخت لهستان، برگزار شود. گفته می‌شود موضوع کنفرانس “صلح و ثبات در خاورمیانه” است. ایده برگزاری این کنفرانس ابتدا از سوی مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام شده بود.

کوهن همچنین گفت که موضوع این کنفرانس بررسی فواید برجام نیست؛ توافقی که در سال ۲۰۱۵ با ایران صورت گرفت و آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد.

کوهن این سخنان را در پی توییتی بیان کرده که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نوشته و در آن کنفرانس را به عنوان “سیرک” ضد ایرانی آمریکا محکوم کرده است.

ده‌ها کشور به این کنفرانس دعوت شده‌اند، اما ایران به این کنفرانس دعوت نشده است. به گفته وزیر امور خارجه لهستان، روسیه نیز در این کنفرانس شرکت نخواهد کرد. این موضوع باعث شده است که جمهوری اسلامی برگزاری چنین کنفرانسی را اقدامی علیه منافع و مصالح خود ارزیابی کند.

کوهن این کنفرانس را که در سطح وزیران برگزار خواهد شد، نشستی توصیف کرد که قرار است در آن ایده‌های زیادی ارائه شوند و به پیشرفت طرحی برای “معماری امنیتی قوی‌تر” در خاورمیانه یاری برساند.

مایک پمپئو ۱۱ ژانویه به “فاکس نیوز” گفته بود از اهداف مهم کنفرانس ورشو، حصول اطمینان از این مسئله است که ایران به عنوان عامل “بی‌ثبات‌کننده” در منطقه خاورمیانه نقش‌آفرینی نخواهد کرد.

مخالفت روسیه

واسیلی نبنسیا، نماینده روسیه در سازمان ملل، کنفرانس برنامه‌ریزی شده از آمریکا در لهستان را، به دلیل اینکه این کنفرانس تنها روی ایران متمرکز است، “غیرسازنده” توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نبنسیا در برابر شورای امنیت سازمان ملل گفت: «چرا این کنفرانس از ایران به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای منطقه، دعوت به عمل نیاورده است؟» او این اقدام را “غیرسازنده” ارزیابی کرد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تظاهرات "شال‌قرمزها" علیه "جلیقه‌زردها" در پاریس

cafeliberal

مجتبی واحدی | رهبر غیر پاسخگو یا دیکتاتور حقیر

cafeliberal

پیام دولت ترامپ برای حکومت ایران

Jahan

دستکم ۲۷ کشته در حمله انتحاری به اتوبوس سپاه پاسداران

cafeliberal

هشدار آمریکا به ایران در مورد آزمایش موشک‌های فضایی و بالستیکی

cafeliberal

جزییات بدهی میلیاردی شهرداری تهران در دوره قالیباف

cafeliberal