آمریکا و اروپا به دنبال «مهار برنامه موشکی» جمهوری اسلامی

آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل خواسته تحریم‎های بین‌المللی علیه رژیم ایران را به دلیل نقض قطعنامه‌های شورای امنیت از جمله قطعنامه ۲۲۳۱ و ادامه فعالیت‎های موشکی بار دیگر اعمال کند.

رزمایش «پیامبر اعظم ۷»

جاناتان کوهن سرپرست فعلی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد، در نامه‎ای به دبیرکل این سازمان و اعضای شورای امنیت نوشته رژیم ایران یک موشک میانبُرد بالستیک در اول دسامبر ۲۰۱۸ (۱۰ آذر ۹۷) آزمایش کرد و در ۱۵ ژانویه (۲۵ دی‎) و پنجم فوریه ۲۰۱۹ (۱۶ بهمن) نیز تلاش کرد دو ماهواره را در مدار زمین قرار دهد.

کوهن گفته «ایران با انجام این سه آزمایش موشکی عملاً قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده و چنین اقدام تحریک‌آمیزی موجب تداوم بی‌ثباتی در کل خاورمیانه شده است.» وی خواستار «محدودیت‌های شدید بین‌المللی» علیه جمهوری اسلامی شد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل در این نامه که، جمعه ۱۷ اسفند، منتشر شد، نوشته «برای تحمیل تبعات واقعی به ایران بابت سرپیچی آشکار از مطالبات شورای امنیت و بازگرداندن محدودیت‌های شدیدتر علیه این کشور جهت مهار برنامه موشکی آن به ما ملحق شوید.»

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت رژیم ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. پرتاب هر دو ماهواره‎ای که ایران در ماه‎های اخیر تلاش کرد آنها را با موشک‎های ماهواره‎بر متعلق به سپاه در مدار زمین قرار دهد شکست خورد.

آمریکا می‎گوید جمهوری اسلامی با برنامه موشکی و همچنین حمایت از شبه‌نظامیان شیعه عامل اصلی بی‎ثباتی در خاورمیانه است.

واشنگتن از یکسو دولت‎ها به ویژه‌ ا‎روپایی‎ها و شرکت‎ها و موسسات خصوصی بین‎المللی را زیر فشار گذاشته تا حلقه تحریم‎های جمهوری اسلامی را تنگ‎تر کنند و از سوی دیگر تلاش می‎کند شورای امنیت سازمان ملل را نیز در مورد فعالیت‎های مخرّب رژیم ایران به تحرک وادارد.

این در حالیست که کارگزاران نظام ادعا می‌کنند تحت هیچ شرایطی با آمریکا مذاکره نخواهند کرد اما علائم آشکار وجود دارد که محافلی از درون رژیم برای بازکردن کانال مذاکره با دولت دونالد ترامپ در تکاپو هستند.

مسئله‎ای که  تنگناهای جمهوری اسلامی را بیشتر کرده فشار اروپایی‎ها برای الحاق ایران به گروه اقدام مالی FATF است و حتی آغاز به کار کانال مالی اینستکس را که صرفاً شرایط تجارت تهاتری یا مبادله‌ی کالا را تسهیل می‎کند نیز منوط به آن کرده‌اند افزون بر این، شرط گذاشته‌اند که سپاه موشک‏‎پرانی‌‎ها و حمایت از گروه‎های نظامی در منطقه را تمام کند.

از طرفی پیوستن ایران به FATF مستلزم تصویب کنوانسیون پالرمو و CFT است که بستر قرار گرفتن سپاه در فهرست سازمان‎های تروریستی را آماده می‎کند و با شفاف‎ کردن نظام پولی ایران امکان استفاده از سیستم‎های بانکی برای حمایت مالی از گروه‎های تروریستی و شبه‎نظامیان از بین می‌رود و به همین دلیل نیز رهبری جمهوری اسلامی با آن مخالفت نشان می‌دهد.

غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، ۱۷ اسفند، در خطبه‎های نماز جمعه  تهران اعلام کرد «FATF مانع از دور زدن تحریم‌ها و فروش نفت ایران می‌شود.» او گفته «در شرایط تحریم صلاح نیست که اطلاعات اقتصادی کشور را در اختیار آمریکا، اسرائیل و عربستان قرار دهیم.»

او تاکید کرد، «ما فریب آنان را نمی‌خوریم که در ازای ایجاد این کانال، لوایح FATF را تصویب کنیم چرا که ما مصلحت نظام را در نظر می‌گیریم نه هوی و هوس‌ها را.»

باید افزود خلع سلاح موشکی از محورهای کنفرانس ورشو بود که در ماه فوریه در لهستان برگزار شد. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در جریان برگزاری این کنفرانس گفته بود، باید برای مهار برنامه موشکی رژیم ایران، محدودیت‌های سخت‌تری اعمال کنیم.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

کارگزاران رژیم خطر را بیخ گوش خود احساس می‌کنند

Jahan

پایان معافیت خریداران نفت ایران؛ انتقاد ترکیه، اعلام آمادگی عراق و عربستان برای جبران

root_d7p3qva9

صنعت هوایی ایران و موج مهاجرت خلبان‌ها

cafeliberal

اسکورت گوشت وارداتی تا فروشگاه‌ها

Jahan

دستور نتانیاهو برای تقویت ارتش و حمله‌‌های هوایی به نوار غزه

cafeliberal

مورگان، رفیق بی‌کلک ایران

Jahan