آموزش و پرورش: نه پول برق به وزارت نیرو می‌دهیم و نه بودجه برای تأمین شیر مدارس داریم

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش می‌گوید این وزارتخانه از پرداخت پول انرژی معاف شده و میزانی را که از پرداخت بهای برق معاف شده، به وزارت نیرو پرداخت نمی‌کند. وی همچنین گفته که هنوز مدارس بودجه تأمین شیر برای مدارس را دریافت نکرده‌اند و تا آن زمان خبری از پخش شیر در مدارس نیست.

بنا بر آنچه در بند «ی» تبصره شش بودجه سال ۹۷ پیش‌بینی شده، مدارس از پرداخت بهای قبوض انرژی معاف هستند ولی به گفته معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش، وزارت نیرو همچنان برای آنان قبض می‌فرستد!

علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که برای پرداخت بهای آب، برق و گاز مصرفی، این وزارتخانه ۴۳۰ تا ۴۴۰ میلیاردد تومان در طول یک سال تحصیلی باید اعتبار هزینه کند ولی با بند «ی» بودجه مدارس را از پرداخت بهای قبوض انرژی معاف کرده.

او از عدم اجرای قانون «معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی از سوی وزارت نیرو» گلایه کرد و گفته که «ما به میزانی که از پرداخت بهای برق معاف شدیم به وزارت نیرو مبلغی پرداخت نمی‌کنیم تا تکلیف قانون روشن شود. چون همه ما برای اجرای قانون تعهد داریم و وزارت نیرو هم باید تعهد خود را اجرا کند.»

الهیار ترکمن گفته که شرکت آب و گاز با آموزش و پرورش همکاری کردند ولی مشکل آموزش و پرورش وزارت نیروست که «در قبال اجرای معافیت برق مدارس به شدت مقاومت کرده و کمکی به اجرای آن نمی‌کند.»

این مقام وزارت آموزش و پرورش همچنین درباره توزیع شیرمدارس گفته که بودجه آن هنوز ابلاغ نشده.

وی گفت: اخیرا قرار بود از محل هدفمندی تامین شود که تا مرحله صدور ابلاغ رفته ولی هنوز ابلاغ قطعی به آموزش و پرورش نشده و همچنان پیگیر آن هستیم.

در لایحه پیشنهادی از کل بودجه عمومی کشور به مبلغ ۴۷۸ هزار میلیارد تومان، سهم آموزش و پرورش برای سال آینده ۹٫۶ درصد در نظر گرفته شده که کارشناسان آموزش آن را باتوجه به عدم‌ درآمدزایی این وزارتخانه، ناچیز می‌دانند.

از سوی دیگر، ۳ سال پیاپی است که مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان برای شیر رایگان مدارس تخصیص نمی‌یابد و دانش‌آموزان بخصوص در مناطق محروم و روستاها از شیر رایگان محروم هستند. توزیع تغذیه و شیر رایگان پیش از انقلاب در دورترین نقاط ایران انجام می‌گرفت ولی پس از انقلاب تازه از ۵ سال پیش مطرح شده و تازه هر سال از اعتبار آن نیز کاسته می‌شود.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

قرارداد استراتژیک آمریکا و عمان؛ جمهوری اسلامی ایران «سلطان قابوس» را هم از دست می‎دهد

cafeliberal

خفّاش…

cafeliberal

دختران بی‌پناه + ویدئو

cafeliberal

جنون سدسازی؛ بلای جان تفتیده ایران

cafeliberal

وقتی جمهوری اسلامی اقتصاد ایران را سازماندهی شده نابود می‌کند: بازصادرات کالای وارداتی!

cafeliberal

کوروش کرم‌پور؛ آگاهانه زندگی کردن در ظلم، بلاهتی بیشتر از تن دادن به ظلم است

cafeliberal