آیا احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه رژیم ایران افزایش یافته است؟ سابقه چه می‌گوید؟

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در اولین واکنش به سرنگون کردن پهپاد سنتکام در تنگه هرمز، پنجشنبه ۳۰ خرداد،  در توییتی کوتاه نوشت، «ایران اشتباه بسیار بزرگی مرتکب شد.»

بیل اوربان سخنگوی فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا تاکید کرده گزارش‎های جمهوری اسلامی در مورد ورود پهپاد به حریم هوایی ایران صحت ندارد و این پهپاد در قلمرو بین‎المللی پرواز می‎کرده است. گزارش‌ها حاکیست برای بررسی این حمله در کاخ سفید جلسه اضطراری تشکیل شده است.

ارتش آمریکا نیز با صدور بیانیه‎‌ای رسماً ساقط شدن پهپاد را یک «حمله بی‌دلیل» توصیف کرده است.

کیهان لندن از طریق منابع مطلع در ایران خبر دارد که پدافند نیروی هوایی ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین چند پایگاه نیروی هوایی ارتش از جمله پایگاه شکاری امیدیه، دزفول، بوشهر و کنارک در حالت آماده‎باش هستند. این شواهد نشان می‎دهد احتمال درگیری نظامی نسبت به هفته‎های گذشته افزایش یافته است.

در آمریکا گروهی از سناتورها و نمایندگان برای اقدام متقابل علیه خرابکاری‎های رژیم ایران دولت را تحت فشار قرار گذاشته‌اند.  از سوی دیگر ولادیمیر پوتین پس از هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی توسط پدافند سپاه پاسداران، هر اقدام نظامی آمریکا علیه ایران در میان تنش‌های فزاینده بین واشنگتن و تهران را فاجعه‌بار خواند.

حال پرسش این است که سناریوهای محتمل در این شرایط کدامند و سابقه چه می‎گوید؟

هفتم آوریل (۱۸ فروردین ۱۳۹۶) نیروی دریایی ارتش آمریکا با دو ناو جنگی که در شرق مدیترانه مستقر شده بودند با بیش از ۶۰ موشک «کروز تام هاوک» پس از اعلام قبلی به پایگاه هوایی الشعیرات در استان حمص سوریه حمله کرد. حمله موشکی آمریکا به تلافی حمله‎ی شیمیایی ارتش بشار اسد به غیرنظامی‎ها  در ادلب بود. کشورهایی مثل فرانسه و انگلیس و ترکیه و متحدان آمریکا در اتحادیه عرب از واکنش آمریکا حمایت کردند.

حملات شیمیایی اسد اما متوقف نشد تا اینکه در ۱۴ آوریل ۲۰۱۸ (۲۵ فروردین ۱۳۹۷) آمریکا پس از همراه کردن بریتانیا و فرانسه بار دیگر به تاسیسات نظامی رژیم اسد حمله کرد و این بار بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ موشک به سمت سوریه پرتاب شد. این حمله بعد از هشدارها و اخطارهای متعدد اعضای سازمان ملل به رژیم دمشق و چند هفته پس از آن اتفاق افتاد که کمیته مشترک تحقیقات بین‎المللی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی گزارش خود از نقش نظامیان دولتی سوریه در این حملات را تایید کرد. در مقابل رژیم اسد دخالت در حملات شیمیایی را رد می‎کرد و بطور جدی هرگونه دخالت در آن را انکار می‎نمود.

از طرفی جمهوری اسلامی و سوریه امیدوار بودند در صورت حمله احتمالی آمریکا و متحدانش، روسیه واکنش نشان دهد. چنان‎که نشأت الاطرش نماینده پارلمان سوریه در مصاحبه‌ای با تسنیم گفته بود ترامپ به سوریه حمله نمی‌کند و اگر حمله انجام شود هم‌پیمانان ما قاطعانه حمایت می‌کنند!

حتی یوگنی سربرنکوف معاون اول کمیته دفاعی پارلمان روسیه دو سه روز پیش از این حمله هشدار داده بود، آمریکا در صورت حمله احتمالی به سوریه با پاسخ فوری روسیه مواجه خواهد شد. وی تاکید کرده بود هم موشکی که در آسمان است هدف قرار داده می‎شود و هم مبدأ پرتاب‌کننده آن! اما بعد از حملات آمریکا، وزارت دفاع روسیه بیانیه‌ داد که موشک‌های شلیک شده به سوریه وارد محدوده فعالیت ما در سوریه نشده‌اند!

سرتیپ دوم ابوالفضل سپهری‎راد معاون پدافند هوایی خاتم الانبیاء چهارم آذر سال ۹۶ گفته بود، پدافند هوایی با امواج رادار خود و شبکه‎های جمع‎آوری اطلاعات در ۳۷۰۰ نقطه از کشور پراکندگی دارد ولی مردم آن را متوجه نمی‎شوند!

جمهوری اسلامی و شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران متهم اصلی خرابکاری‎های اخیر در منطقه هستند. از حمله به نفتکش‎ها در دریای عمان، تا راکت‎پرانی‎ها و حملات پهپادی که دامنه‎ی آن از غزه تا عراق و عربستان کشیده شده است. جمهوری اسلامی گرچه در چارچوب مناسبات رسمی، دخالت خود در این اقدامات ایذایی را رد می‎کند اما همواره مقام‎های ارشد نظام که با افزایش فشار تحریم‎ها، دست به تهدیدات مختلف زده‌اند، اکنون نیز متهم ردیف اول در این اقدامات‎اند. چنانکه ۳۱ تیر۱۳۹۷، حسن روحانی در سخنانی گفت، «… می‌گویند نمی‌گذاریم نفت ایران صادر شود، حتماً نمی‎فهمند چه می‎گویند… نفت ایران صادر نشود، هیچکس نمی‌تواند نفت صادر کند! می‎گویند به دنبال بستن تنگه هرمز هستیم؛ نه آن ساده‎ است خیلی تنگه‌های دیگر هم هست شما یکی را خبر دارید… آقای ترامپ با دُم شیر بازی نکن، پشیمان می‎شوید!»

آیت‎الله خامنه‎ای نیز می‎گوید «نه جنگ می‎شود و نه مذاکره می‎کنیم.» ولی اگر وضعیت به همین شکل ادامه پیدا کند ایران در بُعد نظامی با چه واکنش‎های احتمالی روبرو خواهد بود؟

بر اساس آنچه در مورد سوریه اتفاق افتاد، آمریکا در مرحله اول بدون همکاری دیگران دست به اقدام نظامی زد. اما شرایط ایران و سوریه برای اینکه آمریکا تنها دست به اقدام نظامی برسد متفاوت است چون آمریکا تقریباً اطمینان داشت سوریه به هیچ صورتی امکان پاسخگویی و تلافی این حملات را ندارد. در مورد ایران اما این اطمینان وجود ندارد.

از مهمترین دلایل بازدارنده برای اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی حتی در ابعاد خفیف و نقطه‎ای، موقعیت ژئوپلتیک ایران است که به واحدهای نظامی ایران این فرصت را می‎دهد علیه آمریکا دست به اقدام متقابل بزند و احتمالاً کاخ سفید می‎داند هزینه‎های مختلف اقدام نظامی خارج از یک ائتلاف بین‎المللی بسیار زیاد است.

مسئله مهم دیگر، پراکندگی گسترده نیروهای شبه‌نظامی مورد حمایت تهران است که در مواقع اضطراری از ابزار اصلی تهران برای تلافی است. نقش عوامل بازدارنده دیگر در حوزه سیاسی و اقتصادی را نیز نباید فراموش کرد.

اکنون شرایط به سمتی پیش می‎رود که برای اقدام نظامی احتمالی علیه ایران در قالب ائتلاف، یک همسویی بین‎المللی در حال شکل‌گیری است و رفتارهای مخرّب تهران به آن سرعت نیز بخشیده. این در حالیست که هرگونه اقدام نظامی بطور معمول نیازمند مشروعیت حداکثری است. در مورد اقدام نظامی علیه ایران گزارش کمیته تحقیق در مورد حمله به نفتکش‎ها و رسیدگی به ادعای طرفین ضروری است اما احتمال «اقدام نظامی نقطه‎ای» پیش از تشکیل این کمیته یا پیش از ارائه گزارش مربوط به تحقیقات، از سوی آمریکا یا دیگر کشورهای منطقه علیه مواضع ایران «در شرایط ویژه» یکی از احتمالات به شمار می‌رود.

مقام‌‏های ایران دخالت در خرابکاری‌ها را رد می‎کنند اما تهدیدها و رجزخوانی آنها ادامه دارد. این احتمال که بخشی از نیروهای شبه‌نظامی و یا نیروهای خودسر ایرانی بطور آتش به اختیار دست به خرابکاری بزنند نیز یکی از احتمالات است. در بین این نیروها انگیزه‎های مادّی و یا ایدئولوژیک برای انجام عملیات ایذایی خودسرانه به حد کافی وجود دارد. از طرفی کارگزاران نظام برای عقب‎ نگه‎ داشتن آمریکا و دیگران مجبور به افزایش رجزخوانی‎ و تهدید کلامی‌ هستند. در چنین فضایی وفاداران نظام و آتش به اختیارها با شعارهایی نظیر «دوران بزن در رو تمام شده» و «دشمن یکی بزند، ۱۰ تا می‎خورد» تهییج می‌شوند. ولی عملی کردن این لاف و گزاف‌ها در تبلیغاتی پمپاژ می‎شود که میسر و عملی و عقلانی نیست؛ بنابراین احتمال «خودسری»ها را بیش از پیش افزایش می‎دهد و مشخص نیست تا چه اندازه کنترل آنها در اختیار نظام و مقاماتش باشد.

همچنین نباید فراموش کرد با وجود تهدیدات و رجزخوانی‎های گسترده علیه اسرائیل، جمهوری اسلامی نتوانسته در دو سال اخیر در برابر حملات گسترده ارتش اسرائیل به مقرهای سپاه و حزب‎الله در سوریه واکنش نشان بدهد. این حقیقت برای رقبا و دشمنان جمهوری اسلامی می‌تواند امیدوارکننده باشد. از آن گذشته در جریان حمله نظامی به آمریکا و نیروهای ائتلاف به سوریه، روس‎ها دست‌کم در حد لفاظی به رژیم اسد در مورد اقدام متقابل دلگرمی می‌دادند اما در مورد ایران همان را هم دریغ می‌کنند. ضمن اینکه حشمت‎الله فلاحت‎پیشه چهارم بهمن ۱۳۹۷ پس از بازگشت از آنکارا در مصاحبه با ایرنا گفته «نقد جدی» به روسیه وجود دارد. وی اعلام کرد روس‌ها پدافند «اس-۳۰۰» را در جریان حملات اسرائیل به مقر سپاه پاسداران در سوریه از کار می‌اندازند!

فلاحت‌پیشه روز نهم اردیبهشت ۱۳۹۸، در یک یادداشت با عنوان «نفتکش‌های مرتجعین باید نگران باشند» که در روزنامه آرمان منتشر شد با اشاره به تحریم نفت نوشت، «… اگر موضوع ملی شود و در حوزه ملی خودمان تحولات وارد هر فازی شوند حتی فاز نظامی، می‌توانیم منافع خودمان را حفظ کنیم.

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با لباس پاسداری – ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ در صحن علنی پارلمان و یک روز پس از تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط آمریکا

نیروهای سیاسی داخل کشور می‎توانستند اهرمی برای کاستن از احتمال درگیری نظامی باشند اما واقعیت این است که در ایران نیروهای سیاسی عملا موجود یا زورشان به قدرت اصلی و نظامی‎ها نمی‎رسد و یا در موارد متعدد همسو با آنها هستند. چنانکه بعد از قرار گرفتن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی تقریباً همه نمایندگان اصلاح‎طلب مجلس شورای اسلامی که مثلا طیف موسوم به «میانه‎رو» را نمایندگی می‎کنند نیز به کارزار حمایت از سپاه پیوستند. آنها همچنین پس از ورود شبه‌نظامیان عراقی و افغان به ایران به بهانه‌ی امدادرسانی به سیل‎زده‎ها با سکوت خود میدانداری شبه‌نظامیان و سپاه را تایید کردند و اکنون برای کشیدن ترمز نظامی‎ها دست‎شان خالی است.

همزمان با افزایش تنش میان رژیم ایران و آمریکا، مجلس نمایندگان آن کشور با لغو قانون موسوم به «مجوز استفاده از نیروی نظامی» که از رئیس جمهوری آمریکا که پس از حملات، ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، به تصویب رسیده بود موافقت کرد.

کرن اوبرین خبرنگار روزنامه پولیتیکو در توییتی با اعلام این خبر نوشت، این تصمیم در مجلس نمایندگان آمریکا گرفته شده و حزب جمهوریخواه در این رأی‌گیری شرکت نکرد.

این طرح با ۲۲۶ رای موافق در برابر ۲۲۳ رای مخالف به تصویب رسیده است.

گرچه بنا بر گزارش «The Week» تصویب این طرح در مجلس سنای آمریکا دشوار به نظر می‎رسد اما گام‎هایی است که نشان می‎دهد احتمال درگیری و اقدام متقابل آمریکا علیه ایران افزایش یافته است.

بر اساس قانونی که در سال ۲۰۰۱ و سه هفته پس از حوادث ۱۱ سپتامبر تصویب شد، به رئیس جمهوری آمریکا اجازه داده می‎شود تا از نیروی نظامی علیه عاملان حملات تروریستی و حامیان آنها استفاده کند.

پایگاه خبری الحدث به نقل از مقامات واشنگتن از ارائه پیشنهاد حملات محدود علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دونالد ترامپ خبر داد.

یک مقام آمریکایی می‎گوید چند کشتی به سمت محل سقوط لاشه پهپاد سنتکام در آب‌های بین‎المللی اعزام شده‌اند.

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

برداشتن حجاب و اهتزاز روسری‌ها در ایران ادامه دارد (ویدئو)

cafeliberal

اصلاح‌طلبان و ابراهیم رئیسی؛ از «آیت‌الله اعدام» تا «آخوند خوش‌تیپ»

cafeliberal

خامنه‌ای چگونه به اصلاح‌طلب و تحول‌خواه بهانه داد؟

cafeliberal

یکی دیگر از برکات جمهوری اسلامی: ندادن مجوز صید به زنان ماهیگیر!

cafeliberal

فرزند نازنین زاغری به بریتانیا برگشت

cafeliberal

نظرسنجی سی‌ان‌ان: کاهش شدید محبوبیت جو بایدن پس از مناظره تلویزیونی

cafeliberal