24 C
Tehran
دوشنبه, 25 شهریور , 1398

آیا خوردن غذا پیش از خواب بد است یا خوب؟

حتماً شنیده اید که می گویند «قبل از خواب غذا نخورید، چون موجب چاقی می شود.» ولی این مسئله تا چه حد حقیقت دارد؟
شبکه فاکس نیوز به نقل از «لیسا گرودزیلانک»، متخصص تغذیه، نوشته است که بنا به خرد کهن، خوردن غذا پیش از خوابیدن موجب چاقی می شود، چرا که در طول خواب سوخت و سوز بدن کاهش یافته و همین موجب می شود که کالری مصرف شده به چربی تبدیل شود.
اما در عین حال، خوردن غذا پیش از خواب می تواند کاملاً خوب باشد و به بهبود خواب کمک کند و حتی موجب کاهش وزن می شود. چون یکی از دلایل چاق شدن کم خوابی است.
هر دو مورد بالا درست است، ولی در عین حال به عادات یک فرد، نوع غذا، و مقدار آن بستگی دارد. موارد زیر مزایا و معایب خوردن غذا پیش از خوابیدن هستند:
مزایا:
خوراک مختصر زیر ۲۰۰ کالری اصولاً برای خیلی ها مناسب است، مثل یک تکه میوه، یا کمی ماست.
خوردن خوراک مختصر پیش از خواب به افرادی که به اینکار عادت دارند کمک می کند تا بهتر بخوابند. و حتی در طولانی مدت ممکن است موجب از دست دادن وزن شود.
برای مثال خوردن آلبالو پیش از خواب می تواند به بهتر خوابیدن کمک کند، چون حاوی هورمون «ملاتونین» طبیعی است که به چرخه خواب کمک می کند.
همینطور میوه کیوی، که مملو از هورمون «سروتونین» است که آن نیز در جنبه های مختلف چرخه خواب از جمله خواب بی وقفه نقش دارد.
همچنین موز بی خوابی را درمان می کند. این خاصیت موز هم به دلیل تریپتوفان tryptophan (یک پیش ماده برای ساخت سروتونین) است. تریپتوفان یک پیش ماده برای ساخت ملاتونین melatonin است که باعث افزایش آرامش شده و به خواب منظم کمک می کند. ” برای این منظور می توانید قبل از خواب به جای قرص خواب آور یک عدد موز بخورید.
ملاتونین Melatonin: هورمونی است که در غدهٔ صنوبری (پینه‌آل)، غدهٔ کوچکی در مغز، تولید می‌شود و به تنظیم چرخهٔ خواب و بیداری در بدن کمک می‌کند. مقدار بسیار کمی از ملاتونین در غذاهایی مانند گوشت‌ها، حبوبات، میوه‌ها و سبزی‌ها وجود دارد.
معایب:
پرخوری و خوردن غذای سنگین با کالری بالا پیش از خواب داستانی کاملاً جدا دارد و در واقع موجب افزایش وزن می شود.
خوردن بی توجه هنگام تماشای تلویزیون و یا شبکه های اجتماعی قبل از خواب، اغلب موجب خوردن زیاد از حد می شود.
خوردن غذا پیش از خواب برای افرادی که دچار عارضه بازگشت اسید به مری (رفلکس اسید یا ترش کردن) معده هستند، بد است و اصولاً به این افراد توصیه می شود که ۳ ساعت قبل از خواب یا دراز کشیدن غذا نخورند.
افرادى که میل به پرخورى دارند و از غذاهاى سنگین و پرحجم استفاده مى‌کنند، ناگزیر بعد از غذا آب بیشترى مى‌نوشند که در نتیجه شیره معده ضعیف و عمل هضم دچار تاثیر مى‌شود که در آن صورت ایجاد نفخ و وارد شدن فشار بر سینه و تنفس موجب می‌شود این افراد در خواب آرامش خود را از دست دهند، این در حالی است که یک معده سبک با غذاى کم‌حجم و کم‌فشار هیچ‌گونه غلبه داخلى بر اندام‌هاى مجاور وارد نیاورده و خواب بدون وقفه ادامه مى‌یابد.
همچنین خوردن ماست و یا دوغ اگر همراه نعنا خشک یا پونه و دیگر چاشنی‌های گیاهی مصرف شود خواب‌آور است. همچنین ‏‌‌‌دم‌کرده گل ساعتى آرام‌بخش و خواب‌آور است، به ویژه اگر همراه سنبل‌الطیب مصرف شود، موثرتر است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تنگنای مذاکره میان جمهوری اسلامی و آمریکا؛ ترامپ به دنبال مذاکرات مستقیم و علنی است

cafeliberal

استعفای رهبر حزب سوسیال دمکرات آلمان؛ دلایل و پیامدهای احتمالی

cafeliberal

تجمع سراسری و اعتراضی آموزگاران در ایران؛ دست‌کم ۲ آموزگار بازداشت شدند

cafeliberal

واشنگتن: آمریکا خواستار گذار مسالمت‌آمیز قدرت در ونزوئلاست

cafeliberal

چماق آمریکایی، توسری اسرائیلی، حلوای ژاپنی؛ حنیف حیدنژاد

cafeliberal

گفتگو با یووال نوح هراری خالق «انسان خردمند»، «انسان خداگونه» و «۲۱ درس برای قرن ۲۱»

cafeliberal