27.3 C
Tehran
چهارشنبه, ۳۰ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

آیت‌الله مصباح یزدی: در شرایطی گوشت گوسفند هم می‌تواند حرام باشد!

(+عکس) در حالی‌ که بازار قاچاق گوشت و افزایش سرسام‌آور قیمت آن، آنهم نزدیک عیدنوروز، مانع خرید مردم شده، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی فتوای نصف و نیمه‌ای داده که «خوردن گوشت گوسفند سفارش هم شده است ولی اگر در شرایطی قرار گیرد، می‌تواند حرام هم باشد.» او این «شرایط» را توضیح نداده و همچنین نگفته آیا برای همه «حرام» خواهد شد و یا فقط برای مردمی که نمی‌توانند آن را تهیه کنند!

مصباح یزدی

در بازار آشفته گوشت و مواد غذایی که موجب راه‌افتادن بازار قاچاق گوشت و افزایش سرسام‌آور آن شده، مراجع تقلید دینی چون آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی را به فکر صدور فتوا و حلال و حرام کردن انداخته است.

آیت‌الله مصباح یزدی که به مراسم انجمن‌های هنری «سازمان بسیج هنرمندان» دعوت شده بود، فرصت را غنیمت شمرده و هنگام ستایش از «هنر بی‌گناه!» درباره خوردن یا نخوردن گوشت گوسفند هم اظهار نظر کرده است.

او پس از اینکه گفته، نمی‌شود هر هنری را بد دانست و اگر جایی نیز بد است باید ببینیم که چه اتفاقی افتاده، اظهار داشت: «خوردن گوشت گوسفند سفارش هم شده است ولی اگر در شرایطی قرار گیرد، می‌تواند حرام هم باشد!»

وی بطور تلویحی اشاره کرده که هر زمان که «لازم» باشد، می‌توان حکم به حرام بودن هر چیزی داد!

این مرجع تقلید شیعه سپس با مقایسه گوشت گوسفند با هنر، اضافه کرده: «هنر نیز همینگونه است و اگر شرایط آن تغییر کند و نیت و تأثیرگذاری آن عوض شود، شرایط نتیجه‌ای آن نیز تغییر می‌کند!»

مصباح‌یزدی در شرایطی از احتمال حرام شدن گوشت گوسفند خبر داده که دولت با اینکه هفته پیش اعلام کرده بود ۵۰ هزار گوسفند برای تنظیم بازار گوشت به ایران وارد خواهد شد، این هفته نیز در بازار گوشت هیچ خبری از «تنظیم» نیست.

واردات گوشت گوسفند با ارز دولتی، ۴۲۰۰ تومان و صادرات آن با ارز قیمت روز، کاسبی سودآوری برای حکومتی‌ها شده که ظاهرا قرار است با فتوای آیت‌الله مصباح یزدی تکمیل شود و بازار سیاه آن را تبدیل به هر چیز حرام از جمله مشروبات الکلی تبدیل کند!

همزمان احتمال اعلام حرام شدن گوشت گوسفند واکنش گسترده‌ای در فضای مجازی داشته و کاربران آن را از جنس فتواهای واهی خواندند که برای مردم است و نه برای حکومت و آخوندها.

کاربری با نام صدرا در این‌باره توئیت کرده: «خوب پس بگو چرا گوشت سگ و خوک و… حرام بودند بخاطر شرایطش هست بعد گوشت گوسفند طبق شرایطش فقط واسه مردم حروم هست یا واسه خودشونم شرایط همینه. آها بستگی به شرایطش داره ممنون از آقای یزدی آها…»

کاربر دیگری با نام توئیتری «جانی دپ» نوشته است: « بله با آمدن جمهوری اسلامی به ایران اول زندگی آرام و مرفه بر مردم حرام شد و الان نیازهای اولیه حرام اعلام می‌شود و در آینده‌ای نه چندان دور زندگی بر ایرانیان حرام اعلام می‌شود.»

یکی از کاربران دیگر توئیتر نوشته است: «پس مرض دارین سالی چند میلیون گوسفند رو برای عید قربان میکُشین؟ شاید منظورش گوشت تمساح بوده؟»

«آیت‌الله پشم‌الدین» هم توئیت کرده است: «پس از آنکه آیت‌الله مصباح فرمودند: خوردن گوشت گوسفند سفارش شده اما در شرایطی می‌تواند حرام هم باشد؛ بنده پرسیدم مگر طبق نص‌صریح قرآن «حلال خداوند تا قیامت حلال و حرام خدا تا قیامت حرام نیست»؟! که ایشان در افق محو شدند.»

تهدید به حرام اعلام کردن گوشت گوسفند در شرایط نابسامان و فلاکتبار اقتصادی کنونی، در حالی از سوی آیت‌الله مصباح یزدی انجام شده که وی سالانه ۵۴ میلیارد تومان معادل روزی ۱۴۸ میلیون تومان، برای اداره حوزه‌های علمیه و همچنین بررسی چنین احکامی، دریافت می‌کند!

مرکز آمار ایران هشتم اسفندماه گزارش میانگین قیمت خوراکی‌های مناطق شهری در بهمن‌ماه سال جاری را در مقایسه با قیمت‌ها نسبت به ماه گذشته اعلام کرد که گوشت گوسفند با ۹۷.۸ درصد افزایش قیمت، جزو اقلامی است که بیش از همه گران شده است.

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

کمیته چهارگانه: حملات حوثی‌ها با تسلیحات ایرانی انجام شد

cafeliberal

تشدید جنگ لفظی بین ایران و آمریکا در سایه تهدیدهای نظامی

cafeliberal

رتبه اعتباری ترکیه باز هم کاهش پیدا کرد

cafeliberal

لغت‌نامه کدخدا، ۶۶: پرستو داوری و فضولات و گمرک و احمدآباد و آدم

cafeliberal

ظریف به بغداد رفته است و معاون او، عراقچی را به قطر و سلطان نشین عمان و کویت فرستاده اند تا حمایتشان را علیه آمریکا بدست آورد

cafeliberal

فاجعه به حراج گذاشتن صدهاهزار اثر تاریخی را جدی بگیریم

cafeliberal