35.9 C
Tehran
پنج شنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

احتمال حمله جیرجیرک‌ و سوسک‌ به مناطق جنوبی ایران؛ یک نماینده «فراکسیون امید»: بیوتروریسم است!

(+عکس، ویدئو) یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی هجوم ملخ‌ها به مناطق جنوبی ایران را «حمله‌ای حساب‌شده» خوانده که «از طرف کشورهای خارجی و بیوتروریسم» است. این در حالیست که برخی منابع محلی از احتمال حمله جیرجیرک‌ها و سوسک‌ها به مناطق جنوبی که هنوز گرفتار آفت ملخ هستند خبر می‌دهند!

علی اکبری یکی از اعضای «فراکسیون امید» مجلس شورای اسلامی امروز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه به خبرگزاری ایرنا از احتمال حساب شده بودن هجوم ملخ‌ها به مناطق جنوبی ایران خبر داده و گفته که این هجوم می‌تواند «از طرف کشورهای خارجی و بیوترویسم» باشد!

وی گفته است: «این احتمال وجود دارد که این ملخ‌ها از مسیر دریا و با استفاده از کشتی به نزدیکی مرزهای ایران انتقال یافته باشند.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی عنوان کرد که هجوم ملخ‌ها به ایران «با توجه به خصومت‌هایی که برخی کشورهای همسایه با ما دارند و وارد جنگ با ملت ما شده‌اند» احتمالا بیوتروریسم است.

اکبری اضافه کرد که «صرفا تقابل نباید با استفاده از سلاح باشد و قطعا این کشورها از وارد کردن هرگونه خسارت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به ملت ایران کوتاهی نمی‌کنند.»

فرج‌الله سلحشور فیلمساز انقلابی در دوران بیماری

مقامات جمهوری اسلامی پیشتر هم مدعی ترور بیولوژیک چهره‌های ایدئولوژیک نظام از جمله فرج‌الله سلحشور فیلمساز انقلابی توسط موساد شده بودند. او که به شدت مکتبی بود بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت.

حالا نیز که بخش‌های گسترده‌ای از مزارع کشاورزی شش استان جنوبی ایران با هجوم ملخ‌های صحرایی، از مخرب‌ترین ملخ‌ها، مواجه شده، اکبری نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی، موضوع بیوتروریسم بودن این آفت را مطرح کرده است.

پیشتر مقامات سازمان نباتات کشور، عربستان را متهم به هدایت ملخ‌های صحرایی به سوی ایران با بی‌توجهی و عدم دفع اصولی آنها کرده بودند.

این عضو «فراکسیون امید» مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه منشاء ورود این ملخ‌ها یک کشور عربی است گفته: «ملخ توانایی پرواز تا ۲۰۰ کیلومتر را دارد اما فاصله ایران تا کشور عربی بسیار بیشتر از این مسافت است و این احتمال وجود دارد که این ملخ‌ها از مسیر دریا و با استفاده از کشتی به نزدیکی مرزهای ایران انتقال یافته باشند!»

اکبری همچنین گسترش آنفولانزای مرغی در سال گذشته در ایران را نیز بیوتروریسم خوانده و گفت که «بر اساس تحقیقات انجام شده این موضوع بیوتروریسم بود و آفت از خارج از مرز ایران وارد شد و تلفات سنگینی را رقم زد.»

بیش از ۲۰۰هزار هکتار از اراضی جنوب کشور آلوده به آفت ملخ

طبق آخرین گزارش سازمان مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور، از بهمن ماه سال گذشته تا کنون (امروز یازدهم اردیبهشت ۹۸) بیش از ۲۰۰ هزار هکتار از زمین‌های زراعی جنوب ایران آلوده به آفت شده‌اند. بیشترین آمار ریزش ملخ‌های صحرایی متعلق به استان هرمزگان با بیش از ۳۲ هزار هکتار زمین است.

سعید معین نمینی مدیرکل سازمان مبارزه با آفات با توجه به تخم‌ریزی دسته‌های میلیونی ملخ‌های صحرایی مهاجم، پیش‌بینی کرده که وسعت زمین‌های آلوده جنوب به ۴۰۰ هزار هکتار برسد.

آنگونه که حمید دولتی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان اعلام کرده، «جهت بادهای خلیج فارس از اواسط فروردین‌ماه به شمال شرقی تغییر پیدا کرده. به همین دلیل بزرگترین دسته‌های ملخ صحرایی از عربستان، امارات، قطر و بحرین مستقیم به سمت ایران و استان‌های بوشهر و سیستان و بلوچستان وارد شده که قلب و محل ریزش اصلی آنها استان هرمزگان است.»

احتمال هجوم جیرجیرک‌ها و سوسک‌ها به مناطق جنوبی

این در حالیست که در روزهای گذشته تصاویری از هجوم سوسک‌ و ملخ و جیرجیرک‌ به دو روستای بخش زرین‌آباد دهلران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده. هجوم این حشرات مشکلاتی نیز برای ساکنین به وجود آورده است.

با این حال، فرماندار شهرستان دهلران با رد شایعه مهاجر بودن این ملخ‌ها اضافه کرده: «شایعه ورود ملخ‌های عربستان به این منطقه صحت ندارد و این ملخ‌ها محلی‌اند که با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی و همچنین مطلوب بودن شرایط تغذیه‌ای شاهد طغیان این جانداران بوده‌ایم.»

تعدادی از کانال‌های محلی محیط‌ زیست نوشته‌اند که به دلیل بارش‌های فراوان در خاورمیانه و‌ افزایش پوشش گیاهی، جیرجیرک‌ها و حشرات زیادی عراق و عربستان را فرا گرفته‌اند که احتمال حمله آنها همزمان با ملخ‌ها به ایران وجود دارد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

شبه نظامیان حوثی‎ مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی عربستان را به عهده گرفتند

cafeliberal

بخوربخور دیپلمات‎ها، مدیران، سرداران سپاه، امرای ارتش و… ادیبان و هنرمندان از «برجام‌پارتیِ الیزابت» تا «دیگ‌های پلو» سفارت روسیه!

cafeliberal

انتخابات پارلمانی اسپانیا بدون برنده قاطع پایان یافت

cafeliberal

دانشگاه‌های آلمان: احمدرضا جلالی آزاد نشود، همکاری با ایران را قطع می‌کنیم

Jahan

امارات خواستار همکاری بین‌المللی برای انتقال امن انرژی شد

cafeliberal

جایزه صلح ناشران آلمان به سالگادو، عکاس بزریلی تعلق گرفت

cafeliberal