6.9 C
تهران
شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۳۹۸

احضار سفیر جمهوری اسلامی به وزارت خارجه کویت در پی ادعاهای فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران

وزارت خارجه کویت در پی اظهارات فرمانده هوافضای سپاه پاسداران، سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور را احضار کرد و به اظهارات این مقام سپاه پاسداران اعتراض کرد.

حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران و امیرعلی حاجی‌‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه

خالد الجارالله معاون وزیر خارجه کویت، جمعه ۲۴ ژانویه (۴ بهمن)، محمد ایرانی سفیر رژیم ایران در این کشور را احضار کرد و با بیان اینکه هیچکدام از پایگاه‌های این کشور در عملیات کشتن قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی مشارکت نداشتند، اظهارات امیرعلی حاجی‌زاده را به شدت رد کرد.

او در اینباره گفت: «برخلاف سخن فرمانده هوافضای سپاه هیچ پرنده‌ای از پایگاه علی‌السالم در کویت برنخاسته و در این عملیات مشارکت نداشته است».

جارالله همچنین تاکید کرد که «فرماندهی ستاد مشترک کویت» نیز پیش از این هرگونه مشارکت پایگاه‌های نظامی این کشور در عملیات یادشده را رد کرده بود.

او از سفیر رژیم ایران خواست تا پیام کشور کویت را به مقامات نظامی ایران برساند و به آنها تاکید کند که از بیان نظرهایی که باعث آسیب به روابط دو کشور می‌شود، خودداری کنند.

حاجی‌‌زاده دوم بهمن در مصاحبه با خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به بررسی جزئیات ترور سلیمانی پرداخت و با بیان اینکه آمریکایی‌ها برای این عملیات از مجموعه‌ای از امکانات استفاده کردند، گفت که «اتفاقات را ما رصد می‌کردیم و می‌دیدیم اما نمی‌دانستیم برنامه آنها چیست.»

او توضیح داد، «برای ما عجیب بود چرا که در حال رصد کردن بودیم و تعداد زیادی هواپیما با مهمات سنگین بلند شد، اما نمی‌دانستیم برنامه‌شان چیست، دیدیم که هواپیماها بعد از بلند شدن شروع به سوختگیری کردند و هواپیمای بدون سرنشین MQ-9 بالای منطقه بود که عمدتا از علی السالم کویت بلند شده بودند.»

او افزود، «حتی در شنودهایی که داشتیم دیدیم که به هواپیمای MQ-9 ماموریتی داده می‌شود و او راجع به تسلیحاتش مشکلی داشته و دارد مکالمه می‌کند، اما نمی‌دانستیم برای حاج قاسم است و بعدش که اینها را کنار هم گذاشتیم متوجه شدیم چهار پایگاه حداقل در این عملیات مشارکت داشته‌اند.»

گفتنی است، خبرگزاری فارس این خبر را حذف کرد اما در بقیه وبسایت‌ها بازتاب داشته است.

پیش از این روزنامه انگلیسی «دیلی میل» گزارش داده بود عملیاتی که به شکار سلیمانی انجامید با یک پهپاد بود که از پایگاه آمریکا در قطر به پرواز درآمده بود.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مجازات یک روزنامه‌نگار: محکومیت مرضیه امیری به ۱۰ سال و ۱۴۸ ضربه شلاق

cafeliberal

حسین هدایتی: مهدی تاج از من ۲ میلیون دلار پول گرفته است

Jahan

جنایت علیه بشریت؛ کارنامه سی‌ساله: یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در تهران توسط حکومت زندانی و اعدام شده‌اند!

cafeliberal

عربستان‌سعودی سخنان سخنگوی جمهوری‌اسلامی را تکذیب کرد

cafeliberal

روحانی: از فردا گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را برمی‌داریم

cafeliberal

تنیس گراند اسلم استرالیا؛ فدرر هم باخت! زِوِرِو یا تیم؟ کدام یک انتقام او را از جاکوویچ خواهند گرفت؟

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader