2.6 C
Tehran
پنج شنبه, 21 آذر , 1398

احمدی‌نژاد: ایران باید مستقیما با ترامپ وارد گفت‌وگو شود

محمود احمدی‌نژاد در گفت‌وگویی با روزنامه “نیویورک تایمز” گفته است ایران باید به طور مستقیم با ترامپ وارد گفت‌وگو برای حل اختلافات میان دو کشور شود؛ اختلافاتی که به گفته او فراتر از موضوع برجام و مسئله هسته‌ای ایران است.

بخش‌هایی از گفت‌وگوی احمدی‌نژاد با نیویورک تایمز در رسانه‌های ایران منتشر شده است. اما رسانه‌های اصلی جمهوری اسلامی از بازتاب این گفت‌وگو خودداری کرده‌اند. گفته شده گفت‌وگوی احمدی‌نژاد با خبرنگار ایرانی نیویورک تایمز تلفنی بوده و یک ساعت به‌ طول انجامیده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این گفت‌وگو در شماره روز جمعه ۲۸ تیرماه (۱۹ ژوئیه) نیوریورک تایمز با عنوان “برخی تندروها در ایران خواستار گفت‌وگو با ترامپ هستند” منتشر شده است.

احمدی نژاد به نیویوک تایمز گفته است: «ترامپ مرد عمل است. او همچنین یک تاجر است و براین اساس او قادر به محاسبه سود و زیان و تصمیم‌گیری خود است. ما به او می‌گوییم، بگذارید هزینه‌های بلندمدت تنش یا همکاری بین دو کشور را محاسبه کنیم و کوته‌بین نباشیم.»

دونالد ترامپ پس از ورود به کاخ سفید و پیش از خروج از برجام و پس آن نیز خواستار مذاکره با ایران به منظور دستیابی به “توافق بهتر” شده است. اما آیت‌الله خامنه‌ای که تصمیم‌گیر اصلی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی است مخالف هر گونه مذاکره با آمریکاست و این مذاکره را “سم مضاعف” می‌داند.

احمدی‌نژاد به نیویورک تایمز گفته است، ایران و آمریکا باید به صورت مستقیم با یکدیگر گفت‌وگو کرده و اختلافات ۴۰ ساله خود را که از ماجرای بحران تسخیر سفارت آمریکا در تهران آغاز شده و حالا به مشکلات بر سر سیاست‌های منطقه‌ای و دیگر اختلافات رسیده حل‌ و فصل کنند.

به نظر رئیس جمهوری سابق جمهوری اسلامی اگر ترامپ در رویکرد فشار حداکثری خود علیه ایران تجدید نظر کند و برخی تحریم‌ها را بردارد زمینه برای چنین گفت‌وگویی فراهم می‌شود.

احمدی‌نژاد به نیویورک تایمز گفته است: «همکاری متقابل ایران و آمریکا به نفع صلح، اقتصاد و فرهنگ جهانی خواهد بود. آمریکا خواهان گفت‌وگو بر سر طیف وسیع‌تری از موضوعات خارج از برجام با ایران است، موضوعاتی که اهمیت بیشتری از ادامه یا مرگ برجام دارند. ما نیازمند یک گفت‌وگوی اساسی در تمامی زمینه‌ها هستیم.»

ارسال سه نامه به ترامپ

احمدی‌نژاد همچنین به نیویورک تایمز گفته است که از زمان روی‌ کار آمدن ترامپ سه نامه برای وی نوشته است: «نخستین آن در فوریه ۲۰۱۷ و برای تبریک بابت پیروزی ترامپ در انتخابات بوده، دومین آن در ژوئن سال ۲۰۱۸ و یک ماه  پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام بوده و سومین آن هم ماه گذشته و در پی تشدید تنش دو کشور در منطقه خلیج فارس ارسال شده است.»

او گفته این نامه‌ها را از طریق ای‌میل آدرس کاخ سفید، ای‌میل سفارت سوییس و نیز اکانت توییتری شخصی ترامپ ارسال کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نیویورک تایمز نوشته است هنوز معلوم نیست ترامپ نامه‌های احمدی‌نژاد را خوانده است یانه. ظاهرا این روزنامه از طریق کاخ سفید و سفارت سوئیس در تهران سرنوشت نامه‌های احمدی‌نژاد به ترامپ را پیگیری کرده اما اطلاعات چندانی به دست نیاورده است.

احمدی‌نژاد به نیویورک تایمز گفته است: «برای آغاز گفتگو آمریکا باید پیش‌قدم باشد و رویکرد (فشار حداکثری) خود را نسبت به ایران تغییر دهد… این درست نیست که شما گلوی کسی را محکم بفشارید و همزمان خواهان گفتگو با او شوید. مذاکره باید در شرایط آرام‌تر و محترمانه‌تری انجام شود.»


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تصمیم جسورانه‌ی توییتر برای توقف تبلیغات سیاسی

cafeliberal

مشکلات معدنداران ایران: از تحریم‌های داخلی و خارجی تا ناامیدی نسبت به وعده‎‌های اروپا

cafeliberal

شبنم نعمت‌زاده در دادگاه: طلبکار هستم! قاضی: به آشنایانتان بگویید نامه‌نگاری نکنند!

cafeliberal

«ایران نباید سوییس شود»!

cafeliberal

آزادى دویدن با مردان در خیابان براى زنان عربستان

cafeliberal

گزارش هفته‌نامه آلمانی از زندگی پرخطر کولبران کرد ایرانی

cafeliberal