32.8 C
Tehran
دوشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

احمد خاتمی: فرمول ساخت بمب اتمی را داریم

Ahmad Khatami (IRNA)

عضو مجلس خبرگان می‌گوید یک عامل گرانی‌های افسارگسیخته به خاطر “نامردهای آمریکایی” است. او اقتدار موشکی را راه مقابله با آمریکا و هم‌پیمانانش می‌داند و تاکید می‌کند که اگر این اقتدار از ایران گرفته شود “روز ملت ایران به شب سیاه تبدیل خواهد شد.”

خبرگزاری ایرنا از قول خطیب موقت نماز جمعه تهران می‌‌نویسد: «ایران هیچگاه قصد ساختن بمب اتمی نداشته است. البته فرمول آن را دارد ولی نمی‌خواهد از سلاح‌های کشتار جمعی استفاده کند اما داشتن انرژی هسته‌ای را برای خود حیاتی می‌داند.»

خاتمی گفته است: «شیطنت‌های آمریکا فتیله اقتدار هسته‌ای ایران را پایین کشید، برجام هم تمام شد. آنچه ایران را در این شرایط حفظ می‌کند همین اقتدار موشکی است…اقتدار موشکی ما باعث قدرتمندی و ترس استکبار است.»

او در توصیف قدرت موشکی ایران به “شهرک‌های موشکی” و موشک‌های میان برد ۵۰۰ تا هزار کیلومتری اشاره کرده است. احمد خاتمی یک سال پیش نیز در همین روزها گفته بود ایران به دستور قرآن هر چقدر بخواهد موشک می‌سازد و بردش را بالا می‌برد.

سخنان خاتمی درباره  فرمول بمب اتمی و اقتدار موشکی ایران، چند روز پس از رونمایی سپاه پاسداران از موشک بالستیک هویزه با برد ۱۰۰۰کیلومتر بیان شده‌اند. سپاه کمی قبل‌تر نیز موشک هویزه با برد ۲۰۰۰ کیلومتر را رونمایی کرده بود.

با نزدیک شدن سالگرد انقلاب، مقامات ارشد سپاه تا توانسته‌اند توان موشکی و “قدرت بازدارندگی” ایران را برجسته کرده‌اند. امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه گفته بود: «توانمندی موشکی دلیل اصلی دعوت غربی‌ها از ایران به مذاکره است.»

آمریکا بارها تاکید کرده که برای مقابله با برنامه موشکی ایران مصمم است.اتحادیه اروپا نیز با صدور بیانیه‌ای نسبت به برنامه‌ها و آزمایش‌های موشکی ایران ابراز نگرانی کرده است. به ویژه ایالات متحده آمریکا نگران است که ایران موشک‌های دوربرد خود را که برای انتقال ماهواره‌ها به فضا مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند به کلاهک‌های هسته‌ای مجهز کند.

“مردم در عذاب هستند”

خطیب موقت نماز جمعه  تهران اذعان کرده که مردم از گرانی در عذابند اما موضوع را به “شیطنت بیرونی” مربوط دانسته است. او.می‌گوید آمریکا “لات چاله میدان” است که کشورهای دیگر برای خرید نفت ایران به او التماس می‌کنند. خبرگزاری ایرنا به نقل از احمد خاتمی نوشت «سرمایه ملت ایران نفت است. نامردهای آمریکایی فروش نفت ایران را به حداقل رسانده‌اند. کشورهای خریدار از ترس آمریکا جرات نمی‌کنند و آنها هم که جرات پیدا می‌کنند به دلیل تحریم بانکی نمی‌توانند به ایران پول بدهند.»

خاتمی تصریح کرده که راهپیمایی ۲۲ بهمن یک مانور سیاسی خواهد بود و با سال‌های گذشته فرق خواهد کرد: «استکبار می‌خواهد ببیند فشارهای اقتصادی بر ملت ایران اثرگذار بوده است یا خیر… مردم در ۲۲ بهمن در خانه‌ها خواهند نشست یا به خیابان‌ها می‌آیند.»

گرانی، گسترش فقر و کوچک شدن سفره‌های مردم واقعیتی است که هیچیک از مبلغان و مدافعان جمهوری اسلامی منکر آن نیستند. احمد میدری، معاون وزارت رفاه ایران پیش‌تر اذعان کرده که درآمد دو درصد جمعیت ایران حتی برای تامین تغذیه آنها هم کفاف نمی‌‌دهد و ۳۲ درصد مردم نیز توان تامین نیازهای زیربنایی چون بهداشت، درمان و آموزش را ندارند.

احمد خاتمی مدعی شده که مردم ایران خسته نمی‌شوند بلکه دشمنان خود را خسته می‌کنند. در عین حال او با پذیرش احتمال شورش‌های مردمی در سال ۹۸ گفته است: «دشمن می‌خواهد از شرایط سخت مردم سوء استفاده کند… دشمن می‌خواهد کسانی که در فشار گرانی هستند به کف خیابان بریزند و ضدانقلابی که مردم را نمی‌خواهد و در نقش اول خیانت به مردم قرار دارد سوار بر این موج شود.»

فعالان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند روزهای سخت‌تری در انتظار “اقتصاد مختل” ایران باشد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

وزیر خارجه تاجیکستان،پس از چهار سال اختلاف باحکومت اسلامی ایران به تهران آمده است

cafeliberal

دولت آمریکا دستور خروج کارکنان ‘غیر ضروری’ خود را از عراق صادر کرد

cafeliberal

بررسی تهدیدات جمهوری اسلامی در نشست اضطراری اتحادیه اروپا؛ مایک پمپئو عازم بروکسل شد

cafeliberal

لغت‌نامه کدخدا، ۴۸: شناسایی پاشاخان و بلعیدن و محفل و رائفی‌پور

cafeliberal

محمد مهدوی‌فر: بدیل جمهوری اسلامی در راه است

cafeliberal

پرتاب قرآن توسط یک چهره سیاسی در دانمارک به آشوب انجامید + ویدئو

Jahan