10.9 C
تهران
جمعه, ۹ اسفند , ۱۳۹۸

اختصاصی کیهان لندن؛ گفتگو با یکی از اهالی مبتلا به ایدز در روستای چنارمحمودی

(+عکس، ویدئو) در روزهای گذشته ابتلای تعداد زیادی از اهالی روستای چنارمحمودی از توابع شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری به بیماری ایدز با تأییدها و تکذیب‌های زیادی روبرو شد.

یکی از اهالی این روستا در گفتگو با کیهان لندن ضمن بیان آنچه در این روستا رخ داده و شرایط فعلی مردم روستا، از مسئولان دولتی به ویژه وزیر بهداشت به شدت انتقاد کرده است.

ابتلای تعداد زیادی از روستاییان به ایدز با انتشار ویدئو‌هایی از اعتراض اهالی این روستا در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت. روستاییان با تجمع در مقابل فرمانداری لردگان با در دست داشتن دست‌نوشته‌هایی با مضامینی چون «مرگ خاموش مردم مظلوم با ابتلا به ایدز» خواستار اقدام مقامات قضایی و دولتی برای رسیدگی به موضوع شدند.

روستاییان می‌گویند که مسئول بهداری این روستا با استفاده از سرنگ‌های آلوده هنگام گرفتن تست دیابت از روستاییان موجب انتقال ویروس اچ‌ای‌وی (HIV) به ده‌ها و حتی صدها نفر از ساکنان روستا شده است.

پخش ویدئوهای اعتراضی اهالی روستا موجب شد رسانه‌های داخلی نیز مانند رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور به انعکاس این خبر بپردازند. خبرگزاری ایلنا به نقل از یک منبع آگاه، ادعای روستاییان را منعکس کرد و نوشت بعضی از اهالی روستای چنار محمودی حدود دوماه پیش، پس از دادن آزمایش قند خون متوجه شدند که تعدادی از آنها مشکوک به داشتن ویروس اچ‌ای‌وی (HIV) هستند.

احمدرضا بهرامی رئیس دادگستری استان چهارمحال و بختیاری از تشکیل پرونده قضایی در این خصوص و نیز بازداشت یک بهیار خبر  دادو گفت: «برخی ادعا دارند که یکی از بهیارانی که در یکی از مراکز بهداشت کار می‌کرده است در زمانی که برای انجام آزمایشات از آنها خون می‌گرفته بجای اینکه برای هر فرد از یک سرنگ استفاده کند از سرنگ مشترک استفاده می‌کرده است که در حال حاضر فرد مذکور در بازداشت به سر می‌برد.»

مسئولان دولتی اما اظهاراتی ضد و نقیض دارند. کیانوش جهانپور مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت  اچ‌ای‌وی به هیچ وجه ربطی به تزریق سرنگ آلوده، واکسن و یا آزمایش‌های تشخصیصی مانند آزمایش قند ندارد و منشاء آلودگی مشخص شده است و خود افراد بیمار در این زمینه اطلاع دارند.

در حالی که برخی از ابتلای بیش از ۲۰۰ نفر به بیماری ایدز در این روستا خبر می‌دهند، کیانوش جهانپور گفته است تعداد افراد مبتلا بسیار پایین است و با توجه به اینکه آزمایش‌های غربالگری در این منطقه در حال انجام است هنوز آمار دقیق و عدد نهایی را نمی‌توانیم اعلام کنیم.

محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیز با تکرار سخنان کیانوش جهانپور، این موضوع را که روستاییان با سرنگ آلوده به ایدز مبتلا شده‌اند را «به دور از حقیقت» خوانده و گفته است: «مگر می‌شود وزارت بهداشت آزمایشی روی مردم انجام دهد که مردم را آلوده کند؟ اصلا چنین چیزی امکان دارد؟ اگر اینگونه باشد که باید ما را بگیرند و اعدام کنند! من از اساس این موضوع را تکذیب می‌کنم!»

در این میان اما سعید نمکی وزیر بهداشت در اظهاراتی «معتادان تزریقی» و «افرادی با روابط نامطلوب» در این روستا را عامل انتقال این ویروس خوانده است.

وزیر بهداشت افزوده که مواردی از ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی در یکی از روستا‌های شهرستان لردگان پیشتر شناسایی اما «جهت حفظ شئونات مردم منطقه به نحو کاملا محرمانه پیگیری شده بود.»

سعید نمکی در این میان به رئیس دادگستری استان چهارمحال و بختیاری نیز تاخته و گفته است: «آرام و بی‌صدا این حرکت بیماریابی ادامه داشت تا امروز یکی از مقامات قضائی استان با ورود به موضوع و ابراز مطلب غیرکارشناسانه مبنی بر مقصر بودن به‌ورز روستا و آلودگی بیماران از طریق سرنگ آلوده توسط وی، اقدام به جلب این نیروی خدوم و زحمتکش نمود و غم‌انگیز آنکه رسانه‌های مغرض بیگانه به استناد این اعلام نظر و رفتار عاری از هرگونه دیدگاه کارشناسی، خبر کذب آلودگی مردم یک روستا به دلیل قصور پرسنل مرکز درمانی و استفاده از سرنگ آلوده به ویروس ایدز را منتشر کرده‌اند.»

این اظهارات ضد و نقیض در نهایت موجب شده است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به فکر تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب درباره چگونگی ابتلای تعدادی از اهالی روستای چنار محمودی به ایدز بیفتند. محمدعلی وکیلی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی‌ خود در توییتر نوشت: «خبر انتشار بیماری ایدز در بین مردم محروم چنارمحمود لردگان موجب تاسف وحیرت است، ضمن تذکر به مسئولین مربوطه پیرامون علت‌یابی و چاره‌اندیشی سریع مسئله، انشاالله روز یکشنبه با مشورت همکاران نسبت به تشکیل کمیته حقیقت‌یاب اقدام خواهیم نمود.»

«سرنگ‌های آلوده خانه بهداشت»؛ ابتلای ۲۰۰ تن به بیماری ایدز در روستایی با ۲۳۶ معتاد!

در این میان اما روایت روستاییان از آنچه روی داده و این روزها با آن درگیر هستند نشان می‌دهد فاجعه‌ای بزرگ در یک روستا با جمعیتی حدود ۱۵۰۰ نفر رخ داده و حالا در فرای اظهارات مسئولان دولتی و قوه قضاییه علیه هم، این روستاییان به حال خود رها شده و گویی هیچ فاجعه‌ای در این روستا رخ نداده است!

خ. محمودی یکی از اهالی روستای چنارمحمودی در گفتگویی با کیهان لندن در پاسخ به اینکه از کجا مشخص شد افرادی در این روستا به ایدز مبتلا هستند می‌گوید: «بهار سال جاری مسئول بهداری روستا اعلام کرد که تست رایگان دیابت از روستاییان خواهد گرفت و یک نفر که ما نمی‌شناختیم به کمک او آمده بود و با هم از تعداد زیادی از اهالی روستا تست قند خون گرفتند. ده یا دوازده روز بعد از این تست دوباره مسئول بهداری اعلام کرد این‌بار کسانی که تست قند خون دادند آزمایش خون بدهند اما ما نفهمیدیم آن آزمایش برای چه بود.»

او ادامه می‌دهد: «دو ماه پیش یکی از روستاییان که مردی میانسال بود و مدت‌ها تب و لرز و بی‌حالی شدید داشت بعد از آنکه چند بار در لردگان به پزشک مراجعه کرد و جوابی نگرفت به شهرکرد رفت و آنجا پزشک به ایدز مشکوک شده و از او آزمایش می‌گیرد که مشخص می‌شود او مبتلاست. این مرد به خاطر خجالت به هیچکس حرفی نمی‌زند اما چند روز بعد برادرزاده همین مرد که پسری ده- یازده ساله است و مدتی نشانه‌های بیماری شبیه این مرد را داشته حالش بدتر می‌شود و او برادرزاده‌اش را برای آزمایش نزد همان دکتر می‌برد که مشخص می‌شود برادرزاده هم ایدز دارد. اما این پسر نوجوان دیگر موضوع را مخفی نمی‌کند و وقتی به روستا بازگشت از وحشت فریاد می‌زد که ایدز دارد و می‌میرد. دکتر توصیه کرده بود که حتما افراد این خانواده همگی آزمایش بدهند؛ با مشخص شدن ابتلای تعدادی از اعضای خانواده‌ی آنها این موضوع جدی شد و طبق توصیه پزشک نزدیکان هر فرد مبتلا برای آزمایش رفتند و…»

خ. محمودی درباره تعداد مبتلایان به کیهان لندن گفته است که «آمارهای اشتباهی در رسانه‌ها گفته شده اما تا الان از جواب آزمایش‌هایی که آماده شده مشخص شده بیش از شصت و خرده‌ای نفر مبتلا هستند، ۵۰۰ نفر مشکوک به ایدز آزمایش داده‌اند که هنوز جواب آزمایش‌شان آماده نشده است. البته ما فکر می‌کنیم تعداد بیشتری جواب آزمایش‌شان مثبت باشد اما به دلیل خجالت یا ترس از انگ بی‌اخلاقی یا اعتیاد که دولت می‌زند، اعلام نکرده‌اند. چند خانوار داریم که بعد از این ماجرا به اصفهان یا شیراز رفته‌اند و معلوم نیست نتایج آزمایش آنها چه بوده است.»

خ. محمودی در پاسخ به این پرسش که چرا انگشت اتهام روستاییان به سمت مسئول بهداری نشانه رفته در حالی که مقامات قضایی این موضوع را تأیید نکرده و مسئولان دولتی آن را تکذیب کرده‌اند، به کیهان لندن می‌گوید: «مسئول بهداری بیش از هفت سال در این روستا بهیار بود. خودش هم از اهالی همین روستاست و با تعدادی از روستاییان قوم و خویش است اما با برخی روستایی‌ها سر زمین اختلاف داشت و کلا با اهالی روستا رابطه خوبی نداشت. چند وقت پیش به چند تا از روستایی‌ها گفته بود باید یک مرگ سراسری بیاد تا این آدم‌ها بمیرند! روزی هم که گفت بیایید برای تست قند، از هیچکدام از اعضای خانواده‌اش تست نگرفت و حتی همسر برادرش با زنان رفت در صف تست بدهد او را جدا کرد و گفت تو نیاز نیست تست بدهی! بعد هم آخر مگر می‌شود این همه آدم همینطوری ایدز بگیرند؟!»

خ. محمودی که خودش و همسرش پس از آزمایش متوجه شده‌اند مبتلا به این بیماری هستند با انتقاد شدید از وزیر بهداشت می‌گوید «وزیر بهداشت عملاً ما را به فحشا متهم کرده! این کار غیراخلاقیست! جوانان را کنار بگذاریم، پیرزن ۷۰ ساله و پیرمرد ۸۰ ساله و بچه ۴ ساله و ۱۰ ساله هم روابط نامطوب داشته‌اند که در مدت کوتاهی همه به ایدز مبتلا شده‌اند؟! ما جد اندر جد هزاران ساله در این روستا هستیم و مردمی ساده و با نجابت هستیم و چرا وزیر بهداشت بجای پیگیری موضوع به روستاییان تهمت می‌زند؟»

این روستایی گفته است که در روستای چنارمحمودی حتی یک نفر معتاد تزریقی وجود ندارد و تنها چند نفر تریاک می‌کشند. این دروغ بزرگی است که می‌گویند علت انتقال ایدز «سرنگ آلوده»ی معتادان بوده است.

این روستاییِ مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی به کیهان لندن گفته که بسیاری از مردان روستا که در پتروشیمی لردگان در نزدیکی روستا یا در پروژه‌های نفتی جنوب کار می‌کردند پس از آنکه فهمیدند ایدز دارند دیگر سر کار نرفتند.

او می‌گوید که در پتروشیمی که ۲۰ کیلومتر با روستا فاصله دارد مشغول به کار شده اما در این چند روزی که فهمیده بیمار است هم رویش نشده به محل کار مراجعه کند و هم مطمئن است در صورت مراجعه از او گواهی عدم ابتلا می‌خواهند!

محمودی که تا کنون مشخص شده ۱۰ نفر در میان خانواده خودش از خواهر و برادر ایدز دارند می‌گوید «هیچ حمایتی از روستاییان تا امروز صورت نگرفته. آنها که معلوم شده مبتلا هستند همچنان در میان دیگر روستاییان هستند و برنامه درمانی برای مبتلایان در نظر نگرفتند و گفته‌اند صبر کنید تا جواب همه آزمایش‌ها معلوم شود!»

به گفته محمودی یکی از گلایه‌های روستاییان اینست که چرا قوه قضاییه هیچ توضیحی به روستاییان نمی‌دهد و حتی به روستاییانی که مبتلا به ایدز شده‌اند می‌گوید تحقیقات و اعترافات رئیس بهداری محرمانه است!

سخنان این روستایی و توضیحات کوتاه و همراه با اضطرابی که همسر و برادرش به کیهان لندن داده‌اند، همگی نشان از بروز یک فاجعه‌ی باورنکردنی در روستایی دارد که در بی‌توجهی و سوء مدیریت سازمان‌های مسئول در حال گسترش است.

با وجود اینکه وزیر بهداشت اعلام کرده از دو ماه پیش موضوع ابتلای غیرعادی تعداد زیادی از روستاییان مشخص شده بود اما حتی در طی روزهای گذشته که روستاییان هراسان و خشمگین واکنش‌هایی نشان داده‌اند، هیچ تیم پزشکی و روانپزشکی در این روستا مستقر نشده و به گفته این روستاییان گاهی مسئولی یا پزشکی به روستا آمده و دوباره مردم با همه نگرانی‌هایی که دارند به حال خود رها شده‌اند. این در حالیست که در چنین شرایطی حتی انتظار می‌رفت نیروهای ویژه چون پدافند غیرعامل که وظیفه کاهش آسیب‌پذیری در مواقع بحرانی را به عهده دارند، وارد عمل شوند.

ایدز و اعتیاد در روستا؛ عمق انحطاط در مدیریت اجتماعی

بی‌تفاوتی و عدم اقدام مؤثر مسئولان و عدم شفافیت در خبررسانی موجب پخش شدن شایعه‌هایی در میان روستاییان شده که سبب تجمعات اعتراضی آنها در روزهای گذشته شده است. آنهم در شرایطی که روستاییان آگاهی‌های لازم در رابطه با چنین قضیه‌ی خطیری را ندارند. روستاییان خشمگین در اعتراضات خود شیشه‌های خانه بهداشت را شکسته و داروهای داروخانه را بیرون ریخته‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی بیش از آنکه دغدغه رسیدگی به وضعیت روستاییان و مدیریت بحران موجود در این روستا را داشته باشند، تمام تلاش آنها برای ساکت کردن اهالی و جلوگیری از بروز هر گونه اعتراضی است. امام جمعه روستا شامگاه جمعه ۱۲ مهرماه مردم را در مسجد جمع کرده و ضمن تأیید تلویحی اینکه بهیار روستا در بروز این فاجعه نقش داشته گفته است که بیماری شما چون اولش است قابل درمان است! او مردم را تشویق به عدم اعتراض کرده است.

در آخرین خبرها، امروز شنبه ۱۳ مهرماه، در شبکه‌های اجتماعی اعلام شده که معترضان خانه بهداشت و دفتر امام جمعه لردگان را آتش زده‌اند و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن مردم از گاز اشک‌آور استفاده کرده‌اند. همچنین مردم چنارمحمودی لردگان تلاش کرده‌اند جاده را ببندند. در مقابل فرمانداری لردگان نیز بین مردم و نیروی انتظامی درگیری شده و صدای تیراندازی نیز شنیده شده است. در خبرهای دیگری آمده که پلیس ضدشورش برای سرکوب اعتراضات به منطقه اعزام شده است.

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

لغت‌نامه کدخدا، ۶۲: شینزو آبه و فخرکردن و فشافویه و مذاکره با دشمن و فجیع

cafeliberal

نظارت استصوابی حتی در شادی!

cafeliberal

اعدام یک زندانی در زندان مرکزی قم

cafeliberal

وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد که به خانم  نازنین زاغری مصنونیت دیپلماتیک اعطا می کند

cafeliberal

از «بگو مرگ بر شاه» تا «بگو برگرد شاه»، الاهه بقراط

cafeliberal

پدر ماساژ درمانی ایران بازداشت شد

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader