اخراج دو کارمند سفارت هلند در ایران؛ هلند سفیر خود را از تهران فراخواند

تنش در روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و اروپایی‎ها بیشتر می‎شود. گزارش‎ها حاکیست حکومت ایران دو نفر از کارکنان سفارت هلند در تهران را اخراج کرده و در مقابل هلند سفیر خود را از ایران فرا خوانده است.

ژاک لویی ورنر سفیر هلند در تهران

وزارت خارجه هلند، دوشنبه ۱۳ اسفند، در بیانیه‎ای اعلام کرد که پس از اخراج کارکنان سفارت این کشور در تهران توسط جمهوری اسلامی، سفیر خود را از ایران فرا خوانده است.

استف بلوک در توئیتی که متن کامل بیانیه وزارت خارجه هلند پیوست آن است نوشت: «تصمیم گرفته شد تا سفیر هلند در تهران را برای برخی مشورت‌ها فرا بخوانیم. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که دو نفر از کارکنان سفارت هلند [در تهران] اخراج شدند. این پذیرفتنی نیست.»

وی همچنین با انتشار بیانیه‌ اضافه کرده که تهران دو نفر از کارکنان سفارت هلند را «عنصر نامطلوب» معرفی کرده و در لحنی نسبتاً تند اضافه کرده که «به همین دلیل سفیر ایران را به وزارت خارجه هلند احضار کردیم و صریحاً گفتیم که اخراج دو همکار هلندی غیرقابل قبول است.»

وی اقدام جمهوری اسلامی ایران را بسیار ناگهانی توصیف کرده و گفته که کارکنان اخراج شده سفارت هلند، خاک ایران را ترک کرده و به کشورشان برگشته‌اند.

ژاک لویی ورنر سفیر هلند در ایران روز ۲۸ فوریه در صفحه توئیتر خود از تداوم کار محمدجواد ظریف به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی استقبال کرده بود.

سفیر و اعضای سفارت هلند در سال‎های گذشته همواره روابط خوب و نزدیکی با مقام‎های ارشد وزارت خارجه جمهوری اسلامی داشتند و  این ارتباطات حسنه شامل لابیگران‎ جمهوری اسلامی در کانادا، آمریکا و اروپا نیز می‎شد.

یکشنبه ۱۲ اسفند (سوم مارس ۲۰۱۹) فرانسه، انگلیس، آلمان و ایتالیا از رژیم ایران خواستند به دخالت‎های خود در لبنان، سوریه، یمن و عراق پایان دهد. در همین ارتباط شرق‎الاوسط در گزارشی نوشت کشورهای اروپایی سه شرط پیش روی جمهوری اسلامی گذاشته‎اند و آن را برای عادی‌سازی روابط رژیم ایران با جهان ضروری دانسته‌اند. این شروط شامل توقف موشک‎پرانی و دخالت‎های منطقه‎ای و تهدیدات علیه اسرائیل می‎شود.

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

بعد از مقام وزارت ارشاد، یک مقام نظامی هم گفت ضعف‌های کشور خبررسانی نشود

cafeliberal

سوریه از حمله اسرائیل به حلب خبر داد

cafeliberal

خوان گوآیدو کیست؟ حامیان و مخالفان رئیس‌‌جمهور ونزوئلا چه کسانی هستند؟

Jahan

حملات ارتش اسرائیل به مواضع جمهوری‌اسلامی در سوریه

cafeliberal

اصفهان و زاینده رود و آواز خوانی و اجرای نمایش شهروندان

Jahan

تلاش گوایدو برای جلب نظر مساعد ارتش ونزوئلا

cafeliberal