25 C
Tehran
سه شنبه, ۲۹ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

ادای احترام به زنده‎یاد نادر جهانبانی در آخرین پنجشنبه سال (+ویدئو)

-در چهل سال گذشته جهانبانی حتی برای جوانترها و نسلی که دوران او را تجربه نکرده‌اند، نماد «ایستادگی»، «تخصص و کارشناسی»، «نظم» و «انضباط» شده است.

در ایران دوستداران تیمسار نادر جهانبانی در آخرین پنجشنبه سال به آرامگاه او رفتند، یادش را گرامی داشتند و با نثار گل بر مزار او به آخرین فرمانده نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی ادای احترام کردند.

جهانبانی سال‌‌هاست که نماد «ایستادگی» و «نظم» شده است. با فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی در سال‎های اخیر بیشتر معلوم شد که او از چه میزان محبوبیت در بین مردم و نظامیان برخوردار است. بسیاری از علاقمندان او جوانترها و نسلی هستند که پس از انقلاب به دنیا آمده‌اند. در واقع اسفند‌ماه که سالگرد اعدام اوست مبداء زمانی دوستداران جهانبانی برای به اشتراک گذاشتن عکس‎ها و ویدئوهای مربوط به اوست.

این در حالیست که ۲۰ اسفند امسال، قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از علی خامنه‎ای نشان «ذوالفقار» گرفت. طرفداران او خشنود و راضی از اعطای چنین نشانی آرزوی نابودی اسرائیل و فتح مکه توسط این سردار سپاه را می‎کنند اما در مقابل، مخالفان نظام او را با تیسمار جهانبانی به عنوان یک افسر وطن‌دوست مقایسه می‎کنند و از همه نظر ظاهری و باطنی، تفاوت‌هایی را از زمین تا آسمان می‌بینند.

عده‌ای با اشتراک گذاشتن عکس‌های سلیمانی که گویی بویی از نظامیگری نبرده و آن را در کشتار و تلاش برای نابودی مخالفان و سلطه‌جویی ایدئولوژیک بر کشورهای منطقه و جهان می‌فهمد، او را از عوامل اصلی ادامه جنگ و خونریزی در سوریه می‎خوانند و در مقابل شایستگی‌ها و تخصص و مرتبه علمی جهانبانی را یادآوری می‎کنند. به‌خصوص آنکه جهانبانی در یک خانواده نظامی پرورش یافت و اتفاقاً سرتیپ امان‎الله میرزا جهانبانی از نخستین افسران ارتش شاهنشاهی بود که نشان «ذوالفقار» را به دلیل خدمت به ملت و مملکت گرفت و نه گوش به فرمان بودن فرمانده‌ای مانند علی خامنه‌ای و تلاش برای صدور انقلاب اسلامی!

جهانبانی در ۱۸ سالگی برای تحصیل به دانشگاه خلبانی نیروی هوایی روسیه رفت و با اتمام دوره برای خدمت به ارتش به ایران بازگشت. او علاوه بر آموزش به خلبانان جوان روش‎های مختلف عملیاتی را هم برای نیروی هوایی طراحی کرد

جهانبانی معروف به «ژنرالِ چشم‌آبی» خلبان برجسته نیروی هوایی شاهنشاهی ایران و بنیانگذار و سرپرست تیم آکروجت «تاج طلایی»، پس از انقلاب ۵۷ در ستاد فرماندهی نیروی هوایی در دوشان تپه فرح‌‏آباد (پیروزی) بازداشت شد و در دادگاه انقلابی و محکمه‌ی شرع حجت‌الاسلام صادق خلخالی حکم اعدام‌اش صادر و در ۲۲ اسفند ۱۳۵۷ بر پشت بام مدرسه علوی مانند بسیاری دیگر از پایوران حکومت پیشین تیرباران شد.

در بین ویدئوهایی که در شبکه‎های اجتماعی از جهانبانی به اشتراک گذاشته می‎شود حضور او در کنار شاه فقید در مراسم روز استقبال از پادشاه اسپانیا در سال ۵۶ بیش از سایر تصاویر مربوط به او مورد استقبال قرار می‎گیرد. ویدئویی کوتاه که نمایی از «انضباط» دوران پهلوی است.

جهانبانی نه‌تنها هیچ جرمی مرتکب نشده بود بلکه افسری میهن‌دوست و متخصص بود و هنگامی که انقلابیون او را برای به اصطلاح دادگاه آماده می‌‏کردند بر روی پلاکاردی که بر گردنش آویزان کرده بودند، نوشته بودند: «عامل فساد»! تجربه ثابت کرد که جمهوری اسلامی که فساد همه‌جانبه‌ی اقتصادی و اخلاقی سر تا پای آن را فرا گرفته است، تخصص و خدمت به ملت و مملکت و تلاش برای صلح و همزیستی با کشورهای همسایه و جهان را «فساد» می‌داند.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ظریف: حرف‌هایم در باره بهایی‌ها و حقوق بشر تحریف شده است

cafeliberal

پایان مناقشه قدیمی آمریکا و اتحادیه اروپا بر سر واردات گوشت گاو

cafeliberal

وال استریت ژورنال: ایران برای حمله به نیروهای آمریکایی برنامه‌ریزی کرده است

cafeliberal

خطر قند و شکر در تغذیه کودک

cafeliberal

اتحاد زنان داخل و خارج ایران در مخالفت با خامنه‌ای

cafeliberal

سگ‌گردانی در مرکز استان البرز جرم ولی در این استان آزاد است!

cafeliberal