ادای احترام به زنده‎یاد نادر جهانبانی در آخرین پنجشنبه سال (+ویدئو)

-در چهل سال گذشته جهانبانی حتی برای جوانترها و نسلی که دوران او را تجربه نکرده‌اند، نماد «ایستادگی»، «تخصص و کارشناسی»، «نظم» و «انضباط» شده است.

در ایران دوستداران تیمسار نادر جهانبانی در آخرین پنجشنبه سال به آرامگاه او رفتند، یادش را گرامی داشتند و با نثار گل بر مزار او به آخرین فرمانده نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی ادای احترام کردند.

جهانبانی سال‌‌هاست که نماد «ایستادگی» و «نظم» شده است. با فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی در سال‎های اخیر بیشتر معلوم شد که او از چه میزان محبوبیت در بین مردم و نظامیان برخوردار است. بسیاری از علاقمندان او جوانترها و نسلی هستند که پس از انقلاب به دنیا آمده‌اند. در واقع اسفند‌ماه که سالگرد اعدام اوست مبداء زمانی دوستداران جهانبانی برای به اشتراک گذاشتن عکس‎ها و ویدئوهای مربوط به اوست.

این در حالیست که ۲۰ اسفند امسال، قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از علی خامنه‎ای نشان «ذوالفقار» گرفت. طرفداران او خشنود و راضی از اعطای چنین نشانی آرزوی نابودی اسرائیل و فتح مکه توسط این سردار سپاه را می‎کنند اما در مقابل، مخالفان نظام او را با تیسمار جهانبانی به عنوان یک افسر وطن‌دوست مقایسه می‎کنند و از همه نظر ظاهری و باطنی، تفاوت‌هایی را از زمین تا آسمان می‌بینند.

عده‌ای با اشتراک گذاشتن عکس‌های سلیمانی که گویی بویی از نظامیگری نبرده و آن را در کشتار و تلاش برای نابودی مخالفان و سلطه‌جویی ایدئولوژیک بر کشورهای منطقه و جهان می‌فهمد، او را از عوامل اصلی ادامه جنگ و خونریزی در سوریه می‎خوانند و در مقابل شایستگی‌ها و تخصص و مرتبه علمی جهانبانی را یادآوری می‎کنند. به‌خصوص آنکه جهانبانی در یک خانواده نظامی پرورش یافت و اتفاقاً سرتیپ امان‎الله میرزا جهانبانی از نخستین افسران ارتش شاهنشاهی بود که نشان «ذوالفقار» را به دلیل خدمت به ملت و مملکت گرفت و نه گوش به فرمان بودن فرمانده‌ای مانند علی خامنه‌ای و تلاش برای صدور انقلاب اسلامی!

جهانبانی در ۱۸ سالگی برای تحصیل به دانشگاه خلبانی نیروی هوایی روسیه رفت و با اتمام دوره برای خدمت به ارتش به ایران بازگشت. او علاوه بر آموزش به خلبانان جوان روش‎های مختلف عملیاتی را هم برای نیروی هوایی طراحی کرد

جهانبانی معروف به «ژنرالِ چشم‌آبی» خلبان برجسته نیروی هوایی شاهنشاهی ایران و بنیانگذار و سرپرست تیم آکروجت «تاج طلایی»، پس از انقلاب ۵۷ در ستاد فرماندهی نیروی هوایی در دوشان تپه فرح‌‏آباد (پیروزی) بازداشت شد و در دادگاه انقلابی و محکمه‌ی شرع حجت‌الاسلام صادق خلخالی حکم اعدام‌اش صادر و در ۲۲ اسفند ۱۳۵۷ بر پشت بام مدرسه علوی مانند بسیاری دیگر از پایوران حکومت پیشین تیرباران شد.

در بین ویدئوهایی که در شبکه‎های اجتماعی از جهانبانی به اشتراک گذاشته می‎شود حضور او در کنار شاه فقید در مراسم روز استقبال از پادشاه اسپانیا در سال ۵۶ بیش از سایر تصاویر مربوط به او مورد استقبال قرار می‎گیرد. ویدئویی کوتاه که نمایی از «انضباط» دوران پهلوی است.

جهانبانی نه‌تنها هیچ جرمی مرتکب نشده بود بلکه افسری میهن‌دوست و متخصص بود و هنگامی که انقلابیون او را برای به اصطلاح دادگاه آماده می‌‏کردند بر روی پلاکاردی که بر گردنش آویزان کرده بودند، نوشته بودند: «عامل فساد»! تجربه ثابت کرد که جمهوری اسلامی که فساد همه‌جانبه‌ی اقتصادی و اخلاقی سر تا پای آن را فرا گرفته است، تخصص و خدمت به ملت و مملکت و تلاش برای صلح و همزیستی با کشورهای همسایه و جهان را «فساد» می‌داند.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

زنی که هنرش پشت چهره‌اش پنهان ماند

cafeliberal

فرمانده کل ارتش ایران: تهدیدات جدی است، یگان‌ها بازی جنگ را تمرین کنند

cafeliberal

چشم انداز جنگ یا مذاکرات جمهوری اسلامی با آمریکا صدای آمریکا – صفحه آخر گفتگو با رضا تقی زاده

cafeliberal

 رسانه های عربی:نیروهای ایرانی در منطقه دیرالزور سوریه به محض مشاهده یک جنگنده ناشناس بر فراز پایگاه های خود پا به فرار گذاشتند

cafeliberal

انتقاد سفیر آمریکا در آلمان از "دفاع" ظریف از اعدام دگرباشان

cafeliberal

«کنگره‌ رهایی ایران»؛ یک تشکل دیگر برای آزادی و آبادی کشور

cafeliberal