9.9 C
تهران
یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹

ادعای کشف تعدادی دکمه پیراهن مردانه در صحنه جرم؛ متعلق به نجفی نبوده!

در حالی‌ که وکیل مدافع محمدعلی نجفی قتل میترا استاد را توسط فرد دیگری محتمل می‌داند و از کشف تعدادی دکمه از یک پیراهن مردانه در صحنه جرم و آزمایش مثبت باروت بر دستان میترا استاد خبر می‌دهد، پسر میترا استاد می‌گوید دو روز قبل از قتل، نجفی مادرش را تهدید به قتل کرده بود.

قاضی هنگام شناسایی اسلحه به نجفی: به سمت ما شلیک نکنی!

دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام قتل عمد میترا استاد توسط محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران و وزیر پیشین آموزش و پرورش امروز، چهارشنبه ۲۶ تیرماه، به ریاست قاضی محمدی کشکولی رئیس شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران برگزار شد.

در این جلسه که به صورت علنی برگزار گشت، متهم و مهیار صفری فرزند میترا استاد حضور داشتند و به پرسش‌های مطرح شده پاسخ دادند.

نگفتم میترا استاد «مهدورالدم» است

در این جلسه، محمدعلی نجفی اتهام «قتل عمد» را رد کرد و گفت که «البته قبول دارم که با برداشتن اسلحه اشتباه کردم، ۵ گلوله شلیک شد اگر قصد قتل داشتم شلیک یک گلوله کافی بود، ۴ گلوله حداقل به سقف خورد.»

وی همچنین مهدورالدم بودن میترا استاد را که در نخستین‌ جلسه دادگاه مطرح کرده بود، گفت: «من عنوان مهدورالدم را اصلا در دفاعیات مطرح نکردم حتی آقای بازپرس می‌خواست در دهن من اندازد که آیا معتقد هستی میترا مهدورالدم بوده که من چنین چیزی در دفاعیات نگفتم.»

وزیر پیشین آموزش و پرورش به اظهارات وکیل اولیای دم مبنی بر اینکه وی مقتوله را مهدورالدم شناخته است گفت: «برخلاف آنچه وکیل اولیای دم گفته است بارها گفتم که اصلا چنین چیزی نیست و بارها از من سوال شد و من هم پاسخ دادم که حتی اگر معتقد به مهدورالدم بودن هم باشم دلیل نمی‌شود خودم حکم قتل را اجرا کنم.»

آقای نجفی نوک مداد که نشکستید، آدم کشته‌اید!

جیلویی وکیل مدافع خانواده میترا استاد با انتقاد از به کار بردن عنوان «مهدورالدم» برای مقتول در جلسه قبلی دادگاه گفت: «در جلسه نخست، مواردی در این پرونده به عنوان حواشی روی داد که شما (قاضی کشکولی) دستور دادید حواشی ذکر نشود، اما بعد از جلسه مطالبی با عنوان مهدورالدم، تیتر روزنامه‌ها شد که به آبروی خانواده و اولیای دم خدشه وارد کرد.»

این وکیل دادگستری اضافه کرد: «شما یکبار گفتید خانم استاد مهدورالدم است و بعد حرفتان را پس گرفتید، این دفاع قابل جمع نیست که یکبار بگویید مهدورالدم بوده و یکبار بگویید قصد کشتن را ندارم، یک بار برای همیشه اعتراف کنید که مرتکب قبل عمدی شدید و تقاضای بخشش کنید.»

جیلویی با اشاره به اظهارات ضد و نقیض نجفی، گفت: «آقای نجفی می‌گفت اشتباه کرده که مقتول را طلاق نداده، چرا این سخن را می‌گوید در صورتی که حق طلاق با مرد است. شما نوک مداد را نشکستید! یک زن مسلمان را به قتل رساندید!»

وی اظهار داشت:«اینجا صحنه سیاست [نیست] که با هر اشتباه عذرخواهی کرده و کنار بکشید، شما مرتکب قتل عمدی شدید و باید پاسخگو باشد، شما گفتید ایشان (مقتول) پرستو بوده و با نهادهای امنیتی کار می‌کرده است.»

آنگونه که وکیل خانواده مقتول اعلام کرده، از پول‌های حساب بانکی میترا استاد خارج شده و اتومبیل وی نیز فروخته شده ولی نجفی این ادعاها را تکذیب کرد.

پسر میترا استاد: نجفی دو روز قبل از قتل مادرم را به مرگ تهدید کرد!

مهیار صفری فرزند میترا استاد که برای نخستین‌ بار در دادگاه حاضر شده بود، سابقه اختلاف نجفی با مادرش را تایید کرد و حتی گفت: بارها آقای نجفی با اسلحه مادرم را تهدید کرده بود و دو روز پیش از قتل گفته بود با همین اسلحه، تو را می‌کشم.

قاضی دادگاه از خبرنگاران حاضر خواست تا تصویر فرزند میترا استاد را به صورت محوشده منتشر کنند. با این وجود، ویدئویی از وی در فضای مجازی منتشر شده است.

وی همچنین خواستار اجرای قصاص برای متهم شد. ادعای تهدید به قتل از سوی نجفی رد شد و گفت که میترا استاد را هرگز تهدید نکرده بوده. وی این ادعا را ناشی از حال نامساعد مهیار صفری دانست.

می‌گویند ۵ گلوله شلیک شده ولی  ۹ محل اصابت گلوله وجود دارد

گودرزی وکیل محمدنجفی با بیان اینکه تا حال پرونده‌ای چنین «بلبشو» ندیده، گفت که «مجوز سلاح موکل شماره ۷۶۵ است در حالی که در تحقیقات و دادسرا سلاح کمری دارای کالیبر ۹ میلیمتری اعلام شده است که این مسئله باید روشن شود.»

به گفته وی، باوجود اینکه گفته می‌شود ۵ گلوله شلیک شده ولی ۹ محل اصابت گلوله وجود دارد. وی ارتکاب قتل توسط فرد دیگری را محتمل دانست.

این وکیل مدافع نجفی را تحت فشار روانی مقتول دانسته و گفت که «مرحوم استاد زنی با عقده‌های فروخورده بوده و همه این مسائل باعث شده که موکل به ناگاه کنترل از دست داده و برای اینکه بتواند این زن را به ضرب‌آهنگ زندگی برگرداند اسلحه را برداشته به سمت حمام برود.»

پخش فیلم آسانسور منزل مسکونی نجفی و میترا استاد؛ نجفی در اینجا نه تی‌شرت بلکه پیراهن و کت به تن دارد

این وکیل دادگستری و بازپرس افزود: «محتمل است که ۴ شلیک دیگر از سلاح دیگری صورت گرفته باشد بنابراین سوال این است که سلاح دوم دست چه کسی بوده و احتمال دو ضارب وجود دارد چرا که ۹ محل برخورد گلوله مشاهده می‌شود.»

گودرزی افزود: «حتما اینطور نیست که هرکسی اسلحه را برمی‌دارد به سمت حمام می‌رود باعث قتل او بوده است. ضمن اینکه در صحنه قتل تعداد زیادی دکمه از یک پیراهن مردانه کشف شده این در حالی است که موکل در خانه تی‌شرت به تن داشته و با همان تی‌شرت به قم رفته و اکنون نیز در محل البسه زندان نگهداری می‌شود.»

گودرزی افزود: «مسئله دیگر آزمایش گاز باروت است که آزمایش گاز باروت بیشتر از ضارب گرفته می‌شود و در ساعتی که آزمایش گاز باروت گرفته شده موکل در قم بوده است و طبق سوالی که انجام دادیم آزمایش گاز باروت بر دستان مرحومه انجام شده و این آزمایش مثبت است و نشان می‌دهد که مرحومه اسلحه را گرفته و شلیک‌های غیرارادی را بر دیوار کرده است.»

خوش و بش زهرا نجفی با پدرش در جلسه دادگاه!

قاضی شهریاری سرپرست دادسرای جنایی تهران درباره رد اتهام قتل عمد از سوی نجفی به ایسنا گفته است: «نجفی اتهامات وارده را قبول دارد و می‌گوید قتل با یک سلاح بوده ولی وکیل او القائات دیگری را می‌گوید و سوار بر موج‌هایی می‌شود که برخی افراد در فضای مجازی راه انداخته‌اند مبنی بر اینکه نکند فرد دیگری هم باشد.»

رئیس شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران گفت: «رسیدگی‌های دادسرا به موجب موازین قانونی بوده است و به نظر من دفاعیات آقای نجفی به واقع نزدیک بوده و منطبق با پرونده است و از وکیل متهم درخواست دارم به نحوی دفاع نکند که شائبه ایجاد شود.»


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مجازات یک روزنامه‌نگار: محکومیت مرضیه امیری به ۱۰ سال و ۱۴۸ ضربه شلاق

cafeliberal

دفاع فیلسوف ایتالیایی از ناخدای آلمانی: آنجا که حقوق بشر نقض می‌شود، نافرمانی مدنی ضروری است

cafeliberal

نیاز به توانمند کردن جان ایرانی به نیروی دانایی

cafeliberal

معاون روحانی: تحریم‌ها مشکلات زیادی ایجاد کرده‌اند

cafeliberal

"هم‌پیمانان آمریکا در خاورمیانه که علاقه‌ای به جنگ ندارند"

cafeliberal

کدام خبرنگار بی‌بی‌سی از فهرست ممنوع‌المعامله‌های جمهوری اسلامی خارج شد؟

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader