4.7 C
تهران
سه شنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۸

اذعان سپاه پاسداران به نقش نیروی قدس در سرکوب اعتراضات مردم سوریه

در گزارشی که دو سایت وابسته به سپاه پاسداران در رابطه با فعالیت‌های بازوی برون‌مرزی این سازمان نظامی منتشر کرده‌اند، تأیید می‌شود که نیروی قدس تحت فرماندهی قاسم سلیمانی در سرکوب اعتراضات مردم سوریه از آغاز، یعنی در “اوایل سال ۲۰۱۱” میلادی نقش داشته‌اند.

در این گزارش که روز یکشنبه ششم بهمن (۲۶ ژانویه) در خبرگزاری فارس و سایت اداره سیاسی سپاه پاسداران منتشر شد، اذعان شده که پیش از آغاز درگیری‌های نظامی در سوریه و در جریان اعتراضات مردمی سال ۲۰۱۱ علیه بشار اسد رئیس جمهوری این کشور، نیروی قدس در راستای کمک به دمشق برای سرکوب اعتراضات فعالانه شرکت داشته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در این گزارش که در آن برای نخستین بار به صراحت از نقش نیروی قدس به فرماندهی قاسم سلیمانی در سرکوب اعتراضات مردمی سوریه سخن می‌رود، تصریح شده که این نیرو و نیروی انتظامی ایران به “تجهیز” و “توجیه و آموزش” پلیس سوریه برای سرکوب اعتراضات پرداخته و به نیروهای امنیتی آن کشور در ایران آموزش “اطلاعاتی ـ امنیتی” داده است.

در این گزارش مفصل از جمله آمده است: «نخستین حضور و اقدام نیروی قدس در سوریه حالت توجیهی، مستشاری و آموزشی داشت. با هماهنگی مسئولان نیروی قدس، کارشناسانی از نیروی انتظامی به توجیه و آموزش پلیس سوریه در برخورد با شورش‌های خیابانی پرداختند. کمبود تجهیزات پلیس سوریه از جمله مشکلاتی بود که کار آنان را در مدیریت بحران دشوار ساخته بود و به همین دلیل در مقاطع اولیه برخی تجهیزات به آنان ارائه شد.»

گزارش منتشرشده در سایت‌های وابسته به سپاه ادامه می‌دهد: «اعزام تعدادی از افسران امنیتی سوریه به ایران به منظور آموزش مدیریت بحران و کار اطلاعاتی- امنیتی در شرایط بحران از دیگر اقدامات مستشاری نیروی قدس در آن برهه به سوری‌ها بود.»

جمهوری اسلامی همواره علت حضور در سوریه را کمک به حکومت این کشور برای مبارزه با “گروه‌های تکفیری” اعلام می‌کرد، در حالی که داعش تازه در سال ۲۰۱۳ میلادی اعلام موجودیت کرد. گزارش اخیر سایت‌های وابسته به سپاه پاسداران اما برای نخستین بار به صراحت اذعان می‌کند که این نیروها در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میلادی یعنی زمانی که هنوز داعشی وجود نداشت، برای سرکوب اعتراضات مردم سوریه در آن کشور حضور داشته و به حکومت بشار اسد کمک کرده‌اند.

جمهوری اسلامی که تا مدت‌ها از اعلام حضور نیروی قدس و گروه‌های وابسته به آن در سوریه خودداری می‌کرد، پس از مدتی تنها حاضر به پذیرش “حضور مستشاری” در آن کشور برای مبارزه با داعش شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

گزارش اخیر سایت‌های وابسته به سپاه پاسداران، پنهانکاری در این مورد را نیز صراحتا تایید کرده و نوشته است: «ابتدا حضور نیروی قدس در سوریه و اقدامات آن در این کشور بعد رسانه‌ای نداشت، اما با تشدید بحران و ضرورت حضور پررنگ‌تر در سوریه به تدریج مقامات سپاه از این واقعیت پرده برداشتند.»

این گزارش تفصیلی همچنین به‌صراحت تأیید کرده که “بر اساس تصمیم عالی‌ترین مقامات نظام” جمهوری اسلامی، نیروی قدس “مأمور” شده است تا با ورود جدی‌تر به “صحنه سوریه” از “سقوط نظام این کشور” جلوگیری کند.

این گزارش وضعیت سوریه و حکومت بشار اسد را در زمان اعزام نیروی قدس به آن کشور چنین توصیف می‌کند: «در آن اوضاع بحرانی که هم صحنه میدانی و هم وضعیت روانی کاملا به نفع مخالفان و علیه دولت سوریه رقم خورده بود، جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت با جدیت در کنار سوریه بایستد و مانع سقوط نظام شود.»

در گزارش مزبور که به تاریخ فعالیت‌های نیروی قدس اختصاص دارد، همچنین به نقش این نیرو به عنوان بازوی برون‌مرزی سپاه پاسداران در جنگ‌های بوسنی، افغانستان، عراق، جنگ ۳۳ روزه اسرائیل و حزب‌الله لبنان و درگیری‌های نظامی اسرائیل و حماس در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ پرداخته شده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نخست وزیر عراق: حملات به حشد شعبی کار اسرائیل است

Jahan

همزمان با روز جهانی شیر، «کامران» و «ایلدا» دیدار می‌کنند

cafeliberal

تازه‌های تکنولوژی؛ از تلویزیون فایو جی تا فضاپیمای جدید

cafeliberal

نگرانی اسرائیل از ویروس کرونا. کاردار سفارت چین در اسرائیل: در جنگ جهانی به یهودیان پناه دادیم، ما را تنها نگذارید!»

cafeliberal

ابوالفضل قدیانی از مخالفان علی‌خامنه‌ای در تهران بازداشت شد

cafeliberal

استقبال دانشجویان از روحانی با شعار و ترک جلسه و بیانیه: بی‌تفاوت نباشیم! امروز دانشگاه یک بنگاه تمام‌عیار اقتصادی است!

cafeliberal
ajax-loader