1.1 C
تهران
چهارشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۸

ارتش سوریه در نزدیکی مرز ترکیه مستقر شد

سربازان ارتش سوریه تا شهرهای تل تمر واقع در حسکه، الثوره (طبقه) در نزدیکی رقه، عین عیسی در نزدیکی تل ابیض و دیگر مناطق کردنشین این کشور پیشروی کرده‌اند.

رسانه‌های دولتی سوریه امروز دوشنبه ۲۲ مهر (۱۴ اکتبر) با اعلام این خبر مدعی شده‌اند که ساکنان این مناطق با پرتاب گل از سربازان حکومت بشار اسد استقبال کرده و شعار “مرگ بر اردوغان” سر می‌داده‌اند.

بدران ژیا کرد، از رهبران ارشد کردستان سوریه، به خبرگزاری رویترز گفت که سربازان دولتی در تمامی شهرهای مرزی از منبج گرفته تا دریک (مالکیه) برای حفاظت از مرزها مستقر می‌شوند.

رسانه‌ها تصاویری را از استقبال ساکنان تل تمر از سربازهای ارتش سوریه منتشر کرده‌اند

رسانه‌ها تصاویری را از استقبال ساکنان تل تمر از سربازهای ارتش سوریه منتشر کرده‌اند

به گفته این مقام کردستان سوریه، استقرار سربازان دولت مرکزی در مناطق کردنشین «یک توافق نظامی موقت است. ابعاد سیاسی این توافق موضوع گفت‌وگوها نبوده است و در مورد بعدا بحث خواهد شد.»

به گفته این مقام ارشد کردستان سوریه، پس از “چراغ سبز آمریکا به ترکیه” برای حمله به شمال شرقی سوریه، کردها “مجبور به اتخاذ گزینه‌های دیگر و گفت‌وگو با دمشق و روسیه” شده‌اند.

ترکیه چهارشنبه گذشته حملات زمینی خود به شمال شرقی سوریه را آغاز کرد. این حملات در درجه اول متوجه مناطق تحت کنترل جریان موسوم به “یگان‌های مدافع خلق” است که اغلب نیروهای آن را کردها تشکیل می‌دهند. آنکارا این نیرو را شاخه سوریه حزب ممنوع‌شده کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می‌داند و آن را به عنوان گروهی تروریستی طبقه‌بندی می‌کند.

تردید آلمان درباره “مشروعیت” حمله

دولت آلمان در مورد مشروعیت حمله نظامی ترکیه به خاک سوریه از منظر حقوق بین‌المللی تردید دارد. یکی از سخنگویان وزارت خارجه آلمان در برلین گفت: «ما با توجه به وضعیت کنونی نمی‌توانیم تأیید کنیم که تهاجم نظامی اخیر علیه گروه‌های کرد سوریه از لحاظ حقوق بین‌الملل مشروعیت داشته باشد.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

این مقام وزارت خارجه آلمان همچنین تأکید کرد که هرگونه اقدام ترکیه بایستی “متناسب” بوده و در جریان آن حقوق بین‌الملل در رابطه با حفاظت از جان ساکنان غیرنظامی مناطق کردنشین رعایت شود.

اردوغان: منبج تخلیه می‌شود

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، کماکان بر قصد خود مبنی بر تخلیه شهر منبج واقع در شمال سوریه تأکید کرد. اردوغان می‌خواهد پس از تخلیه منبج، دو میلیون عرب سوریه را که به ترکیه گریخته‌اند، به این شهر منتقل کرده و در آنجا اسکان دهد.

تانک‌های ترکیه در شمال منبج

تانک‌های ترکیه در شمال منبج

رئیس جمهوری ترکیه همچنین شرکای خود در ناتو را متهم کرده است که به اندازه کافی از این کشور حمایت نکرده‌اند.نگرانی‌ها به‌خصوص در اتحادیه اروپا در حال افزایش است که در صورت رویارویی مستقیم ترکیه به عنوان عضوی از پیمان ناتو با سوریه، مناقشه گسترش یابد.

ژان آسلبورن، وزیر خارجه لوکزامبورگ، اعلام کرده است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا توافق کرده‌اند که صدور تجهیزات نظامی به ترکیه را متوقف کنند. این اتحادیه حمله آنکارا به شمال سوریه را نیز محکوم کرده است. به گفته آسلبورن، موضوع بر سر یک “دخالت نظامی” است که به‌هیچ‌وجه با حقوق بین‌الملل خوانایی ندارد.

نگرانی از عواقب مناقشه برای ناتو

اما نگرانی دیگری نیز کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به خود مشغول کرده است. ترکیه با دیگر اعضای ناتو از جمله آلمان پیمان پشتیبانی متقابل دارد. به همین خاطر وزیر خارجه لوکزامبورک هشدار داد: «تصور کنید سوریه یا مؤتلفان پرزیدنت بشار اسد مقابله به مثل کنند و به ترکیه حمله برند. (…) بعد پای ماده ۵ به میان می‌آید. یعنی تمامی کشورهای عضو ناتو بایستی برای کمک به ترکیه وارد میدان شوند.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

افزون بر این، فرانسه نیز همچون آلمان نگران است که درگیری‌ها و موقعیت پیش‌بینی‌ناپذیر در مناطق جنگی باعث شود که زندانی‌های جهادگرا بتوانند از شرایط موجود سوءاستفاده کرده و موفق به فرار شوند. ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، در حاشیه دیدار با همتایان اروپایی‌اش در لوکزامبورگ خواستار نشست اضطراری ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا شد.

Karte Syrien EN

به گفته لودریان، این خطر وجود دارد که تهاجم ترکیه باعث تجدید حیات گروه موسوم به “دولت اسلامی” (داعش سابق) شود. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز مضمونی مشابه با سخنان همتای فرانسوی خود را بیان کرد.

آوارگی ۲۰۰ هزار غیرنظامی

ترکیه به خاطر تهاجم نظامی‌اش به شمال شرقی سوریه با انتقادات بین‌المللی نیز روبه‌رو شده است. بر اساس اطلاعات سازمان بهداشت جهانی، درگیری‌های نظامی باعث شده است که تا حدود ۲۰۰ هزار نفر از ساکنان غیرنظامی مناطق کردنشین سوریه مجبور به فرار شوند.

یکی از سخنگویان این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد در ژنو گفت، حدود یک و نیم میلیون نفر نیز به خاطر آسیب‌های جسمی و روحی نیازمند کمک‌های پزشکی هستند. به گفته این مقام سازمان بهداشت جهانی، تأسیسات درمانی مورد حمله قرار گرفته‌اند و بسیاری از بیمارستان‌ها در مناطق جنگ‌زده از ارائه خدمات پزشکی ناتوان‌اند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

پرواز مستقیم تهران- کاراکاس؛ مسافران آن چه کسانی می‌توانند باشند؟!

cafeliberal

روز پایانی جمهوری وحشت در ایران

cafeliberal

هشدار اتحادیه اروپا به ترکیه در مورد حفاری‌ در سواحل قبرس

cafeliberal

تعیین اولتیماتوم برای ایران از سوی گروه ویژه اقدام مالی

cafeliberal

ذوالنور روحانی را "شعبده‌باز" و مسبب "قفل شدن کشور" خواند

cafeliberal

عضو شوراى نگهبان: بین وزرا و نماینده‌هاى مجلس زد و بندهایى هست

cafeliberal
ajax-loader