اروپا «ساز و کار مالی پشتیبان» راه‌اندازی می‎کند ولی تصمیم تجارت با ایران با شرکت‎هاست

رسانه‌های آلمانی گزارش داده‌اند که آلمان، فرانسه و انگلیس، یک کانال پشتیبانی مالی با عنوان INSTEX (اینستکس) برای ادامه تجارت با ایران و مقابله با تحریم‌های ایالات متحده راه‌اندازی خواهند کرد.

جمهوری اسلامی به دنبال آن است تا راه‌اندازی یک «ساز و کار مالی» کمی فشار تحریم‎های آمریکا را کاهش دهد

به گزارش دویچه‌وله، شبکه ‎ NDRآلمان پنجشنبه، ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن‌ماه)، گزارش داد که با وجود تحریم‎های آمریکا، کشورهای اروپایی یک کانال معامله با ایران را ثبت کرده‌اند. تصمیمی که می‎تواند اتحادیه اروپا را در برابر آمریکا قرار دهد.

INSTEX (اینستکس) مخفف Instrument in Support of Trade Exchanges است: ابزار پشتیبانی معاملات تجاری.

طبق گزارش‎های منتشر شده، فرانسه میزبان آن خواهد بود و یک بانکدار سرشناس آلمانی از فرانکفورت مسئولیت این کانال مالی را خواهد داشت و بریتانیا رئیس بازرسی و نظارت آن خواهد شد و از وزارت خارجه سه کشور، هر کدام یک نماینده را برای اداره این کانال مالی معرفی خواهند کرد. این گروه در آلمان نیز شعبه خواهد داشت.

این کانال مالی تهاتری و فقط برای مبادله‌ی کالاست و در مرحله نخست اقلام غذایی و دارویی و تجهیزات پزشکی را در بر می‌گیرد و گفته می‌شود شاید در آینده دامنه فعالیت آن گسترده شود.

در همین رابطه قرار است وزیران خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا پنجشنبه در حاشیه نشست بوداپست یک بیانیه مشترک در این‌باره صادر کنند.

با اینهمه به نظر می‏‌رسد تکلیف راه‌اندازی این ساز و کار مالی پیشاپیش روشن است. دیدیه ریندرز وزیر خارجه بلژیک گفته «اروپا در نگرانی‎های آمریکا در مورد ایران شریک است اما در نهایت این شرکت‎ها هستند که تصمیم می‎گیرند می‌خواهند با ایران کار کنند یا نه و این نکته را در ذهنشان دارند که اگر با ایران کار کنند ریسک تحریم‎های آمریکا را هم خواهند داشت.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، ۲۸ ژانویه، درباره احتمال آغاز به کار «ساز و کار ویژه مالی» اتحادیه اروپا به رهبران اروپایی هشدار داد. به گزارش آسوشیتدپرس یک مقام ارشد کاخ سفید که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد در صورت ایجاد هرگونه اخلال در روند تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران، واشنگتن تحریم‌های ثانویه‌ یکپارچه‌ای را اعمال خواهد کرد و افراد و موسسات خاطی مسئول آن خواهند بود. کاخ سفید تهدید کرده در صورت دور زدن تحریم‌های آمریکا متخلفان به شدت تنبیه و مجازات خواهند شد.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

شکست پروژه دلار ۴۲۰۰ تومانی؛ تورم کالاهای اساسی به بیش از ۴۲درصد رسید

cafeliberal

۶۰درصد بودجه کل کشور برای چهار شرکت دولتی

cafeliberal

سفره ایرانی‌ها با گرانی مواد غذایی کوچک‌تر شد

cafeliberal

اوپک به دنبال بررسی تاثیر تحریم‌های ایالات‌‌متحده بر جمهوری‌اسلامی است

cafeliberal

فعالیت «سایپا» و «ایران‎خودرو» به دلیل کمبود قطعات مختل شده: ۹۰ هزار ماشین در انبار خاک می‎خورند

cafeliberal

مقایسه قدرت خرید ایرانیان قبل از انقلاب با امروز

cafeliberal