15.5 C
Tehran
چهارشنبه, 24 مهر , 1398

از سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران چه انتظاری می‌توان داشت؟

به‌نظر می‌رسد سفر شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن به تهران انتظارات زیادی برای کاستن از تنش میان ایران وآمریکا و احتمال آغاز مذاکرات میان این دو کشور ایجاد کرده است. این انتظارات در خارج ازایران بیشتر از داخل است. آیا تلاش‌های دیپلماتیک نخست‌وزیر ژاپن خواهد توانست مسیر مناسبات دو کشور را از وضعیت تنش‌آلود و خطرناک کنونی خارج کرده و آن را در مسیر تازه‌ای بیاندازد؟

بسیاری از رسانه‌ها و محافل دیپلماتیک هدف سفر آبه را میانجی‌گری” میان ایران و آمریکا عنوان کرده‌اند. خود نخست‌وزیر ژاپن هدف سفرش را  “تلاش برای کاهش تنش‌های خاورمیانه” اعلام کرده است. پیش از نخست‌وزیر ژاپن، وزیر امور خاجه آلمان در تهران بود، اما ظاهرا نتوانسته آبی بر آتش مناسبات متشنج میان تهران و واشنگتن بریزد.

درباره سفر آبه و نتایج و اثرات آن بر مناسبات خصمانه ایران و آمریکا ارزیابی‌های متفاوتی درمیان تحلیل‌گران وجود دارد. شماری نگاه امیدوارانه به ماموریت سفر آبه دارند و برخی دیگر بر این نظرند که نخست‌وزیر ژاپن نیز همانند  وزیر امور خارجه آلمان با دست خالی به کشورش بازخواهد گشت.

نظر دو تحلیل‌گر سیاسی درباره نتایج احتمالی سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران:

صادق زیباکلام

صادق زیباکلام

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی در تهران

آبه ناموفق به ژاپن برخواهد گشت

من به‌هیچ‌وجه باور ندارم که سفر شینزو آبه می‌تواند ترکی در یخ چهل ساله دشمنی میان ایران اسلامی و آمریکا ایجاد کند. همان‌طور که وزیر امور خارجه آلمان دست خالی و ناموفق از تهران بازگشت، آقای آبه هم ناموفق به ژاپن برخواهد گشت. دلیلش هم بسیار روشن است. درست است که ایران تحت فشار تحریم‌هاست و نگران حمله نظامی هم هست، اما اولا گمان می‌کند خطر حمله نظامی فعلا برطرف شده و ثانیا قصد دارد تا آنجا که بتواند در مقابل فشارهای اقتصادی تحمل کند.

جمهوری اسلامی فکر می‌کند دست کم یک سال تا یک سال و نیم با اتکا به ذخایر ارزی که دارد می‌تواند تحریم‌ها را تحمل کند و به شیوه‌های مختلف حداقل مواد غذایی و دارو را تامین کند.

علت همه این مسایل، دشمنی با آمریکاست و علت اینکه جمهوری اسلامی حاضر به عادی‌سازی روابطش با آمریکا نیست این است که رهبران جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته بی‌وقفه گفته‌اند آمریکا دشمن نظام و انقلاب است.

در این چهل سال، آمریکاستیزی عملا به هویت ایدئوژیک جمهوری اسلامی بدل شده است به‌گونه‌ای که نمی‌توان وضعیتی را تصور کرد که در آن روابط بین جمهوری اسلامی و آمریکا عادی شده است. چنین امری، خلاف باور ائنولوژیک جمهوری اسلامی است، به‌همین دلیل بسیار بعید می‌دانم که سفر آقای آبه هم بتواند این دیوار بلند دشمنی بین جمهوری اسلامی و آمریکا را خراب کند. 

عباس عبدی، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی

عباس عبدی، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی

عباس عبدی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب

سفر آبه متفاوت با سفر وزیر خارجه آلمان است

سفر نخست وزیر ژاپن را نمی‌توان با سفر وزیر امور خارجه آلمان مقایسه کرد زیرا نگاه ایران به اروپا به‌دلیل عملکرد ضعیف انها در اجرای برجام و نیز بی‌توجهی ترامپ به اروپا، با نگاه ایران به ژاپن که در برجام نبوده است، فرق دارد.

اتحادیه اروپا پس از گذشت یک سال، هنوز نتوانسته حداقل انتظارات را که شکل دادن یک ساز و کار مناسب مالی باشد، انجام دهد. به‌علاوه، آقای آبه، پس از سفر ترامپ به ژاپن برای سفر ایران ابراز آمادگی کرد و روز گذشته هم دوباره با ترامپ حرف زد.

او در ضمن یک بسته روشن از پیشنهادهای مالی و خرید کالا و نفت به ایران داده است. این بسته شمال نوعی پیش‌خرید نفت و تهیه کالاهای مورد نیاز ایران است، اما ایران، چندان روی خوشی به آن نشان نداده است.

آزادی نزار زاکا که درست پیش از آمدن شینزو آبه به ایران انجام شده، نشانه‌ای از توافقاتی قبلی یا پیش‌توافق است و از همه مهم‌تر، دیدار آقای آبه با رهبری است. همه اینها موجب می‌شود که سفر او به ایران را از دیگر سفرهای مشابه جدی‌تر تلقی کنیم.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

رسانه آلمانی: مرگ ۱۰هزارنفر بر اثر گرما در آلمان در سال ۲۰۱۸

cafeliberal

اعمال فشار وزارت اطلاعات بر کیانوش سنجری؛ محرومیت از حق مرخصی علیرغم صدور گواهی «عدم تحمل کیفر»

cafeliberal

کشورهای اسلامی در قطعنامه خود، از خواست فلسطینیان کاملا جانبداری کردند، ولی …

cafeliberal

در باب نسبت «نژادپرستی» به روشنفکران مشروطه

cafeliberal

هانتکه اتریشی و توکارچوک لهستانی برندگان جایزه نوبل ادبیات شدند

cafeliberal

ژاپن هنوز فقیر و خطرناک، اما شاد و ثروتمند!

cafeliberal