4.7 C
تهران
دوشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۸

از هر دو شرکت آلمانی، یکی با مشکل کمبود نیروی کار روبه‌روست

روزنامه “فرانکفورتر آلگماینه” با استناد به برآورد اخیر اتاق صنایع و بازرگانی آلمان امروز دوشنبه ۱۴ بهمن (سوم فوریه) گزارش داد که از هر دو بنگاه اقتصادی در این کشور یکی نمی‌تواند جاهای خالی اشغال‌نشده توسط نیروی کار جدید را در درازمدت پر کند.

اتاق صنایع و بازرگانی آلمان طی یک نظرسنجی، با بررسی وضعیت ۲۳ هزار شرکت عضو خود به این ارزیابی رسیده است. به گفته آخیم درکس، از مسئولان اتاق صنایع و بازرگانی آلمان، به همین دلیل هم برخی شرکت‌ها خود را ناگزیر به این می‌بینند که محصولاتشان را محدود کرده و یا برخی سفارش‌ها را رد کنند. چنین محدودیت‌هایی نیز به نوبه‌خود می‌توانند به تشدید ضعف اقتصادی بینجامند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در این میان ۴۷ درصد شرکت‌های آلمانی فعال در تمامی حوزه‌های اقتصادی خبر می‌دهند که نه تنها در کوتاه‌مدت، بلکه در درازمدت نیز نمی‌توانند متقاضیان مناسبی را برای پر کردن مشاغل اشغال‌نشده خود پیدا کنند.

نظرسنجی اتاق صنایع و بازرگانی آلمان در پاییز سال گذشته میلادی (۲۰۱۹) صورت گرفته است. طبق این نظرسنجی، در پاییز ۲۰۱۸ شرکت‌های صنعتی که برای پر کردن فرصت‌های شغلی اشغال‌نشده خود با مشکلات جدی روبه‌رو هستند، ۵۳ درصد مجموعه بنگاه‌های اقتصادی را شامل می‌شده‌اند که این آمار در عرض یک ‌سال به ۴۵ درصد رسیده است.

در عین حال اما در حوزه‌هایی با آسیب‌پذیری کمتر اقتصادی، کمبود نیروی کار جلوه بیشتری دارد. آنگونه که نظرسنجی مزبور نشان می‌دهد، این مشکل در میان مثلا بخش‌های اقتصادی مرتبط با مسایل امنیتی در همان بازه زمانی رشدی هشت درصدی داشته و از ۷۱ درصد به ۷۹ درصد افزایش یافته است.

در میان حتی بنگاه‌های اقتصادی ارائه‌کننده خدمات اجتماعی، پزشکی و بهداشتی، از جمله شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات در خانه‌های سالمندان و از کار افتادگان، نتوانسته‌اند ۸۰ درصد از مشاغل اشغال‌نشده خود را در درازمدت پر کنند. بر اساس برآورد مزبور، این بخش به نسبت دیگر حوزه‌های اقتصادی بالاترین درصد مشکل کمبود نیروی کار در آلمان را به خود اختصاص می‌دهد.

آخیم درکس معضل کمبود نیروی کار در آلمان را با مثال‌هایی ملموس روشن می‌کند. به گفته او، در حالی که جامعه مدام در حال تغییرات ساختاری ناشی از دیجیتالی شدن است و به همین خاطر نیز امنیت اطلاعات از اهمیت هر چه بیشتری برخوردار می‌شود، هم‌زمان اما در حوزه فناوری اطلاعات کمبود نیروی کار وجود دارد. پروژه‌های مرتبط با مسکن و زیرساخت‌های اجتماعی نیز با کمبود نیروی کار متخصص در حوزه ساخت و ساز مواجه است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

در نظرسنجی پیش‌گفته همچنین از شرکت‌ها پرسیده شده بود که کمبود نیروی متخصص چه پیامدهایی برایشان دارد. به‌طور میانگین ۳۹ درصد گفته‌اند که محصولات یا خدماتشان را محدود خواهند کرد. در بخش خدمات این رقم به ۴۳ درصد و در بخش ساخت و ساز حتی به ۶۶ درصد می‌رسد. در بخش صنعت این رقم پایین‌تر (۲۸ درصد) است؛ به این دلیل که تولید صنعتی راحت‌تر قابل انتقال به خارج از کشور است.

افزون بر این مشکلات، اکثریتی ۵۴ درصدی از شرکت‌ها معتقدند که به خاطر همین مشکلات نیروی کار در آلمان گران‌تر خواهد شد، زیرا از جمله کارفرما باید برای جذب و نگه داشتن آنها بیشتر سرمایه‌گذاری کرده و پیشنهاد حقوق و دستمزد بالاتری به آنان بدهد.

از سوی دیگر، ۶۲ درصد از شرکت‌ها بر آن هستند که کمبود نیروی کار هم‌زمان به فشار بیشتر بر مجموعه کارکنان خواهد انجامید. در بخش صنعت و ساخت و ساز این رقم بالغ بر ۶۷ درصد می‌شود.

کارشناسان و فعالان اقتصادی هشدار می‌دهند که با پیر شدن تدریجی جمعیت آلمان، این کشور می‌تواند در ۱۵ سال آینده تا شش میلیون نیروی کار خود را از دست بدهد. تقویت هر چه بیشتر کارآموزی، تلاش برای به‌روز کردن مدارس فنی و نیز باز کردن درهای آلمان به روی نیروی متخصص، از جمله راه‌هایی هستند که کارشناسان بر اجرای آنها برای فائق آمدن بر معضل کمبود نیروی کار تأکید می‌کنند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

کشتی‌های باری ایران در برزیل پس از سوختگیری حرکت کردند

cafeliberal

ترکیه درباره هرگونه حمله به پایگاه‌هایش در ادلب سوریه هشدار داد

cafeliberal

دولت تکذیب کرد؛ دادستان کل کشور تأیید کرد؛ حقیقت یا پاپوش؟! «پرستوی شانزده نفره» وزارت نفت کیست؟

cafeliberal

«جمهوری اسلامی بیش از چهل سال است که با قلع و قمع تمامی مخالفان خود بزرگترین جنایت را در حق مادران این مرز و بوم مرتکب شده است»؛ دلنوشته آرش صادقی از رجایی شهر

cafeliberal

فاجعه‌ای دیگر: سالانه ۷۰۰هزار تُن شن و خاک با گندم نانوایی‌ها در ایران مخلوط می‌شود

cafeliberal

مرگ ۸ هزار دام در سیل سیستان و بلوچستان

cafeliberal
ajax-loader