13.6 C
Tehran
سه شنبه, 23 مهر , 1398

«استراتژی پنج‌ محوری» حسین موسویان برای مذاکره با آمریکا: واشنگتن اطمینان دهد که سیاست تغییر رژیم را کنار می‌گذارد!

حسین موسویان سفیر سابق جمهوری اسلامی در آلمان در زمان «ترور میکونوس» و عضو پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌‏ای در مقاله‌‏ای در وبسایت «میدل ایست‌آی» تغییر در روابط جمهوری اسلامی ایران و آمریکا را امکانپذیر دانسته و برای پایان دادن به «خصومت آمریکا با رژیم ایران» به گفته‌ی خودش، یک «استراتژی پنج محوری» ارائه داده است!

حسین موسویان دیپلمات پیشین جمهوری اسلامی؛ وی در زمان ترور فجیع میکونوس در برلین سفیر حکومت ایران در آلمان بود

اولین محور استراتژی موسویان «اصلاح نیت» آمریکاست. او می‌‏نویسد، واشنگتن باید به تهران اطمینان دهد که سیاست تغییر رژیم را کنار می‌گذارد. به گفته او، «این اطمینان در صورتی حاصل خواهد شد که واشنگتن صداقت خود را در حرف و عمل نشان دهد. حرف‌های توخالی که همراه با اقدامات خصمانه باشند، تنها نشانه بی‌‌صداقتی و عدم جدیت بوده و نتیجه معکوس خواهد داشت.»

اصلاح زبان، اصلاح روش و اصلاح برنامه عمل از دیگر محورهایی است که موسویان به آنها اشاره کرده و در موردشان توضیحاتی داده است. از جمله او به اینکه دولتمردان آمریکا جمهوری اسلامی را با عنوان «حکومت منفور» و «محور شرارت» می‎خوانند انتقاد کرده و در بخش دیگری نوشته «برخی از اندیشکده‌های آمریکا پیشنهاد «معامله بزرگ در مقابل بزرگ» [؟] را داده‌اند. این پیشنهاد مبتنی بر واقعیات نیست. راه عملی شروع اقدامات «کوچک در مقابل کوچک» [؟] است.» برای مثال ایران و آمریکا می‌توانند در چارچوب قوانین بین‌المللی، به راحتی در مورد مبارزه با مواد مخدر یا دزدهای دریایی همکاری کنند.

او همچنین پیشنهاد داده واشنگتن و تهران حتی اگر مایلند که «دشمنی دائمی» داشته باشند؛ حداقل به خاطر احترام به مردم و تاریخ و فرهنگ یکدیگر، می‌توانند از دشنام و توهین متقابل پرهیز کنند.

بخش مهم این به اصطلاح استراتژی موسویان محور پنجم طرح او تحت عنوان «پایان خط» است که تاکید کرده هیچیک از چهار محور عملی نخواهد شد مگر طرفین آخر خط را ببینند. موضوع اصلی او در این بخش، برنامه‌های موشکی رژیم ایران است. موسویان نوشته می‌توان به یک چارچوب عادلانه منطقه‌ای در مورد سلاح‌های متعارف و سلاح‌های غیرمتعارف دست پیدا کرد.

دیپلمات سابق جمهوری اسلامی که مدت‌هاست به عنوان توجیه‌گر سیاست‌های حکومت و نظریه‌پرداز آن فعالیت می‌کند، توضیح داده، در حالی‌ که ایران برد موشک‌های خود را داوطلبانه دو هزار کیلومتر نگاه داشته، اسرائیل و عربستان هر دو به موشک‌هایی با برد چهار یا پنج هزار کیلومتر مجهز هستند. همچنین با وجودی‌که اسرائیل تنها دارنده سلاح‌های اتمی در خاورمیانه است، همه فشارها و تحریم‌ها علیه ایران است که هیچ سلاح هسته‌ای ندارد!

وی به نوعی خواسته القا کند موشک‎پرانی‌‎های جمهوری اسلامی نوعی واکنش به افزایش قدرت موشکی کشورهای دیگر منطقه است و بر همین اساس خواسته است که قطعنامه‌های سازمان ملل بدون تبعیض اجرا و استانداردهای دوگانه کنار گذاشته شود، تا راه برای ایجاد یک صلح پایدار در منطقه باز گردد.

او در پایان تاکید کرده، تغییر در روابط ایران و آمریکا امکانپذیر است، اما هم نیازمند صبر است و هم روش مناسب. یک تغییر واقعی و بزرگ چند سال طول خواهد کشید به شرط اینکه دو طرف تعهدات و فرصت‌های مسیر صلح را در آغوش گیرند.

گرچه گروهی از امنیتی‎های جمهوری اسلامی برای مذاکره با آمریکا تکاپو می‎کنند اما نظام در عمل آنچه را که آمریکا لازمه‎ی مذاکره دانسته برآورده نکرده است. علی شمخانی دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی، اوایل اسفندماه تاکید کرده بود، «اساساً معامله با دولت ترامپ اشتباه است، از طریق ساز و کارهای جدیدی که طراحی کرده‌ایم نیازی به معامله با آمریکا نداریم.»

این مقاله موسویان به نوعی چراغ ‎سبز برای گفتگو بر سر توان موشکی جمهوری اسلامی است و باید منتظر واکنش مقام‎های سپاه به او و دیگر سیاسیونی بود که در داخل نظام به دنبال این مدل «نرمش قهرمانانه» هستند.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تنگنای مذاکره میان جمهوری اسلامی و آمریکا؛ ترامپ به دنبال مذاکرات مستقیم و علنی است

cafeliberal

قوی‌ترین ابَراتومبیل کارخانه‌ای جهان، الکتریکی ا‌ست!

cafeliberal

فاصله درآمدی در ایران چقدر است؟ روایت تلخ یک اقتصاددان!

cafeliberal

تأملات بهنگام؛ در تفاوت اسلام‌هراسیِ ما با «اسلاموفوبیا»ی فرنگی

cafeliberal

جزئیات قتل همسر دوم نجفی از زبان زن همسایه

cafeliberal

اولین پلنگ ایرانی «آفریقایی» از آب درآمد!

cafeliberal