استعفایی که ۲۴ ساعت بیشتر طول نکشید . ظریف به کابینه روحانی برگشت

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در نامه‌ای به محمدجواد ظریف، گفته است که استعفای او را خلاف مصالح ایران می‌داند و با آن موافقت نمی‌کند.

وزیر امور خارجه ایران دوشنبه شب در پیامی اینستاگرامی از سمت خود استعفا داد که با واکنش‌های گسترده داخلی و خارجی مواجه شد.

حسن روحانی رئیس جمهور در نامه‌ای ضمن مخالفت با استعفای وزیر امور خارجه تصریح کرد: از آنجا که شما را به تعبیر مقام معظم رهبری “امین، غیور، شجاع و متدین” و در خط مقدم ایستادگی در برابر فشارهای همه جانبه آمریکا می دانم، پذیرش استعفای جنابعالی را بر خلاف مصالح کشور می دانم و با آن موافقت نمی‌کنم.”

آقای روحانی گفته است با نظر آقای ظریف برای “حفظ شان و اعتبار وزارت امور خارجه، و جایگاه شخص وزیر امور خارجه به عنوان بالاترین مقام مسوول در اجرای سیاست خارجی کشور” موافق است.

ظریف بعد از انتشار این نامه رئیس‌جمهور، صبح امروز در مراسم استقبال از نخست‌وزیر ارمنستان حضور یافت.

محمدجواد ظریف استعفای خودرا پس از آن اعلام کرد که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، در سفری اعلام نشده به تهران رفت و با رهبر و رئیس جمهور ایران دیدار کرد. در این دیدارها سردار قاسم سلیمانی خارج از لباس نظامی حضور داشت. این حضور، شائبه هایی مبنی بر دخالت قاسم سلیمانی در این استعفا را ایجاد کرد. در همین راستا قاسم سلیمانی در واکنش به استعفا ظریف گفت: ” حتما آقای ظریف مسئول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است و طی مدت مسئولیت در وزارت امور خارجه کشورمان همواره مورد حمایت و تائید مقامات عالیرتبه نظام، بویژه مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) بوده و هستند.”

سردار سلیمانی با اشاره به عدم حضور آقای جواد ظریف  در ملاقات اخیر بشار اسد رییس جمهور سوریه با حسن روحانی نیز اضافه کرد: “در جریان سفر اخیر آقای بشار اسد به تهران و ملاقات وی با آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم، برخی ناهماهنگی ها در نهاد ریاست جمهوری که مطرح هم شده، منجر به عدم حضور وزیر امورخارجه کشورمان در این ملاقات و متعاقبا گلایه مندی ایشان شده است. ”

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

یکی از رهبران اپوزیسیون ونزوئلا به سفارت اسپانیا پناه برد

cafeliberal

کوتوله‌ی سیاسی در دربار خلیفه؛ به مناسبت دیدار وزیر خارجه‌ی آلمان از سران حکومت اسلامی در تهران

cafeliberal

توصیه خامنه‌اى به سرداران: زمان مناسبى براى سوارکارى نیست، زین را محکم بچسبید!

cafeliberal

تجمع مسالمت‌آمیز حق کارگران است – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

در صورت افزایش غنی‌سازی، "برجام یک کاغذباطله بیش نیست"

cafeliberal

وکلای عبدالله اوجلان به ملاقات او رفتند

cafeliberal