27.3 C
Tehran
جمعه, 29 شهریور , 1398

استفاده والدین از اسپرم پسر مرده‌شان برای نوه‌دار شدن

والدین پتر سو از آرزوهای پسرشان تعریف می‌کنند: دلش می‌خواست پنج فرزند داشته باشد در یک مزرعه‌ کار بزرگ و در ارتش آمریکا خدمت کند.

اما پتر به هیچکدام از این‌ آرزوها نرسید. او در فوریه گذشته در پیست اسکی تصادف کرد و به شدت زخمی شد. پزشکان چند روز بعد و در بیمارستان مرگ مغزی او را به خانواده‌اش خبر دادند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مادر و پدر پتر از پزشکان خواهش کردند قبل از قطع دستگا‌ه‌هایی که به او وصل شده بود، اسپرم پسرشان را بگیرند. آنها این را تنها شانسی می‌دانستند که به یکی از آرزوهای پسرشان جامه عمل بپوشانند و میراث یکتایی از او برای خود حفظ کنند.

چیزی که روشن نبود این بود که آیا قانون به آنها اجازه استفاده از اسپرم پسرشان را برای بارور کردن زنی می‌دهند؟ مادر و پدر این پسر در نامه‌ای به دادگاه نوشتند: «مرگ پتر برای ما هولناک بود. یک تراژدی ناگهانی و یک کابوس که هیچکدام از ما آمادگی مواجه با آن را نداشتیم. ما با ناباوری آرزو داریم که بخشی از پتر به حیات ادامه دهد و به زندگی ما شادی و خوشبختی‌ای را برگرداند که او به ما می‌داد.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

واشنگتن پست خبر داده است که دادگاهی در نیویورک این کار را مجاز دانسته و رای داده است: «در حال حاضر دادگاه دلیلی برای مجاز ندانستن استفاده از اسپرم پسر این خانواده نمی‌بیند».

این که چه کسی مادر نوه آنها خواهد بود، روشن نیست. از دوست دختر پتر در دادگاه اسمی برده نشده است. ممکن است خانواده پتر از یک به اصطلاح “مادر عاریه‌ای” یا به عبارتی رحم اجاره‌ای کمک بگیرند. این کار و هم‌چنین اهدای تخمک در بسیاری از ایالات آمریکا قانونی است.

کاری ممنوعه در آلمان

این اولین باری نیست که مردی پس از مرگ پدر می‌شود. ۲۰ سال پیش بود که پزشکان در لوس‌‌آنجلس موفق شدند زنی را با اسپرم منجمد شده شوهرش که مرده‌اش بود، بارور کنند.

اما این کار سوالات زیادی را نیز به همراه خود دارد: آیا این کار اخلاقی است که کودکی را به دنیا آورد که پیشاپیش می‌دانیم پدرش مرده است؟ آیا می‌توان دانست که ‌این کار با آنچه فرد در زمان حیات می‌خواسته مغایرت دارد یا نه؟ فرزند به دنیا آمده چگونه با این مسئله کنار خواهد آمد و چه قضاوتی خواهد داشت وقتی بداند حاصل پدری مرده است؟ تکلیف این فرزند با انتظاراتی که مادر و پدربزرگش از او دارند چیست و آیا مادر و پدربزرگ والدین خوبی برای نوه‌شان هستند؟

در آلمان هم اهدای تخمک و هم مادر عاریه‌ای (رحم اجاره‌ای) ممنوع است و مجازاتی تا سه سال زندان دارد. دو سال پیش دادگاه عالی مونیخ با تقاضای زنی که می‌خواست از اسپرم شوهر مرده‌اش بچه‌دار شود، مخالفت کرد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

اسرائیل چگونه استقلال کشور خود را بازیافت؟

cafeliberal

واکنش پدر دختربچه بهمئی: اصلا ما یک اشتباهی کردیم، مردم چرا دست‌بردار نیستند!

cafeliberal

خوشحالى مردم، عصبانیت آخوندها: رقص، ساز و آواز در مراسم افتتاح مسابقات فوتبال غرب آسیا در کربلا

cafeliberal

انتقال ۵ نفر از زنان زندانی از زندان قرچک ورامین به زندان اوین

cafeliberal

وزیر امور خارجه آلمان: خطر جنگ در خلیج‌فارس منتفی نیست 

cafeliberal

آمریکا بزرگترین مجتمع صنایع پتروشیمی ایران را تحریم کرد

cafeliberal