40 C
Tehran
دوشنبه, ۲۴ تیر , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

استمرارطلبان نزدیک خط پایان؛ روضه‌ی تکراری محمد خاتمی برای «فراکسیون امید»

محمد خاتمی در دیدار اعضای «فراکسیون امید» مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «ما در موقعیت فوق‌العاده سختی قرار داریم» بر لزوم توجه به ریشه بحران‌ها تاکید کرده و گفته است، نتیجه این وضعیت افزایش بی‌اعتمادی مردم به نظام و جامعه و تبدیل این بی‌اعتمادی به ناامیدی است.

دیدار محمد خاتمی با گروهی از نمایندگان اصلاح‎طلب مجلس

در این دیدار که، سه‌شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷، برگزار شد بعضی نمایندگان پیش از خاتمی صحبت کردند از جمله علی مطهری که به توصیف شرایط کشور پرداخت و سپس خاتمی حرف‌های خود را آغاز کرد و با اشاره به اینکه وضعیت کنونی نتیجه برخی سیاست‌ها و جهت‌گیری‌هاست که باید اصلاح شود گفت، هم در ساختار و هم در رویکرد اشتباه و اشکالاتی وجود داشته است و در مجلس، آقای مطهری خیلی شجاعانه، بسیاری از مسائل را مطرح می‌کند اما این سخنان چقدر شنیده می‌شود؟

به گزارش وبسایت کلمه، خاتمی تاکید کرد «اصلاحات اگرچه نظر انتقادی دارد اما درون نظام است» اما وی این را هم گفت که «خطر این است که مردم از درون هم مایوس شوند» و «نظام باید اصلاح‌پذیر و انعطاف‌پذیر شود تا با اصلاح نظام، یأس‌ها از بین برود» اما مانند همیشه و مانند همه اصلاح‌طلبان نگفت که اولا می‌خواهند چه چیزی را اصلاح کنند و آیا چهار دهه برای این اصلاح نامعلوم کافی نیست؟!

او در ادامه اعترافات خفیفی هم کرد و گفت: «امروز من از سوی مردم با این سوال مواجهم که ما را کشاندید پای صندوق رای، یک مورد نشان دهید که در راستای اصلاحات واقعی باشد؛ آیا قوه قضاییه و نحوه برخوردها بهتر شد یا بخش خصوصی سالم می‌تواند در عرصه حضور داشته باشد؟ آیا رویکردهایی که ما را در تنگناهای بزرگ خارجی قرار داد، اصلاح شد یا در برابر رویکردهای سالم مقاومت شد تا مردم نتیجه امتیازی که بدست آمده را احساس نکنند؟!»

رئیس دولت اصلاحات عنوان کرد، «دیگر خیلی سخت است که به مردم بگوییم بیایید رای بدهید. آیا فکر می‌کنید در دور آینده انتخابات به حرف من و شما مردم پای صندوق‌ها خواهند آمد؟ بعید می‌دانم مگر اینکه در یک سال آینده تحولی رخ دهد.»

او هشدار داده، «متأسفانه با خواست جریان‌های داخلی یأس در جامعه ما در حال افزایش است و ریزش از اصلاح‌طلبان به سبد جریان‌های رقیب اصلاحات نمی‌رود، بلکه به سبد براندازان روانه می‎شود. برجام کار بزرگی بوده است و اگر تنها اثر آن، این باشد که ما را از بند ۷ منشور سازمان ملل خارج کند، موفق بوده است.»

خاتمی در بخشی از سخنان خود به مسئله FATF هم پرداخت و گفت، «ضمن احترام به نظرات موافق و مخالف، نمی‌دانم با توجه به مصالح ملی، به چه حسابی در مقابل آن مقاومت می‌شود. کاری نکنیم که اجماعی به نفع ترامپ ایجاد شود و مجلس باید از دستاورد خود یعنی تصویب FATF به شکل جدی دفاع کند. دولت می‌توانست تصمیمات بهتری بگیرد.»

وی در پایان عنوان کرد، جریانی که این همه تهاجم به دولت می‌کند از سر دوست داشتن مردم این کار را نمی‌کند بلکه برای این است که از دولت و اصلاحات و امثال مطهری بدشان می‌آید.

در همین زمینه فاطمه سعیدی سخنگوی «فراکسیون امید» به ایسنا گفته در این دیدار پیرامون مسائل و مشکلات کشور صحبت شده و طبق روال هر سال و در سالگرد انتخابات مجلس شورای اسلامی بوده است.

بخشی از حرف‌های خاتمی تکرار همان حرف‎هایی بود که سعید حجاریان عضو پیشین وزارت اطلاعات روز ۳۰ بهمن، در یک میزگرد سیاسی عنوان کرد. او که از تئوریسین‌های پروژه اصلاحات است گفته بود، «من گمان دارم، سال آینده همین روزها، فشارهای اقتصادی و معیشتی بر مردم زیاد می‌شود و آنها فارغ از بحث‌ سیاسی نه‌تنها به صندوق رأی بلکه از تمام سیستم اداره کشور قطع امید می‌کنند. یعنی، نه اصولگرا و اصلاح‌طلب می‌شناسند و نه به مجلس و دولت اهمیت می‌دهند.»

او آبان‎ماه امسال در یک مصاحبه مدعی شدهبود «براندازها راهی برای پیشرفت ندارند.»

اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ شانس بسیار ضعیفی دارند

صادق زیباکلام از استادان استمرارطلب دانشگاه، ۱۳ اسفند، در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت، «اصلاح‌طلبان در انتخابات سال۱۴۰۰ شانس بسیار ضعیفی برای پیروزی دارند، زیرا دولت روحانی که با عقبه اصلاح‌طلبان روی کار آمد، عملکرد نامطلوبی داشته است.»

او توضیح داد، «مردم به‌دلیل نارضایتی از دولت روحانی به اصلاح‌طلبان اقبال نشان نمی‌دهند اما این قاعده برای اصولگرایان متفاوت است زیرا جبهه اصولگرایی همواره رأی ثابت خود را دارد و طرفداران این‌جناح که معمولا هیاتی رأی می‌دهند، منتظر می‌مانند و می‌بینند که گزینه نهایی اصولگرایان چه کسی خواهد بود تا به آن رأی بدهند؛ برای مثال باید منتظر بود و دید که بین آقایان قالیباف، باهنر، ضرغامی و… چه کسی گزینه نهایی اصولگرایان می‌شود.»

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

گفتگوهای شورای امنیت در مورد تصمیم ایالات متحده برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان بدون نتیجه پایان یافت

cafeliberal

فروش میلیاردها دلار جنگ‌‌افزار به عربستان به‌رغم مخالفت کنگره

cafeliberal

هشدار کشورهای اروپایی به ایران در مورد کاهش تعهداتش در برجام

cafeliberal

مهار موشکی و منطقه‎ای رژیم ایران خواست مشترک اروپا و آمریکا

cafeliberal

اختیارات رهبر جمهوری‌اسلامی در یک نگاه اجمالی

cafeliberal

خودکشى ۴ دختر در کهکیلویه در یک ماه

cafeliberal