35.9 C
Tehran
پنج شنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

اسرائیل با بحران تشکیل کابینه آینده روبرو شده و یکی از راه حل ها، ممکن است تجدید انتخابات پارلمانی باشد

اسرائیل با بحران تشکیل کابینه آینده روبرو شده و یکی از راه حل ها، ممکن است تجدید انتخابات پارلمانی باشد

آیا اسرائیل، کمتر از دو ماه پس از انتخابات عمومی به هدف برپایی یک دولت جدید، دوباره به سوی انتخابات عمومی پیش می رود؟ علت این پرسش آن است که هنوز تلاش بنیامین نتانیاهو برای برپایی دولت ائتلافی جدید به نتیجه نرسیده و احزابی که قرار است در دولت آینده عضویت یابند، خواسته ها و انتظارات متفاوتی دارند که نمی توان به روی آن ها پل زد و یک دولت با ثبات برپا ساخت؟

اختلاف نظر عمده ای که بین احزاب راست گرای اسرائیل وجود دارد، بر سر قانون خدمت وظیفه دانشجویان امور دینی است که در کابینه پیشین به پارلمان ارائه گردید و حتی شور اول آن نیز به انجام رسید و اکنون احزاب بسیار مذهبی اسرائیل خواهان باطل کردن آن و دادن معافیت کامل به این گونه دانشجویان هستند.

حزب سکولار “ییسرائیل بیتینو” (اسرائیل خانه ماست) که بسیاری از اعضای آن یهودیانی هستند که از اتحاد شوروی پیشین به اسرائیل مهاجرت کرده اند، خواهان آن است که بیشترین بخش از این جوانان نیز دوران خدمت نظام وظیفه را انجام دهند. اویگدور لیبرمن رهبر این حزب، که در دولت پیشین وزیر دفاع بود، اعلام داشته که اگر قانون بسیج مذهبیون، آن گونه که تهیه گردیده به تصویب نرسد، حزب او حاضر نیست در دولت آینده عضویت یابد.

در چنین وضعی، کل کرسی های احزابی که مایل به شرکت در دولت ائتلافی آینده هستند، به شصت می رسد که برای برپایی دولت، حداقل یک کرسی کم دارد. اگر حزب لیبرمن به دولت بپیوندد، از میان ۱۲۰ کرسی پارلمان، دارای ۶۵ کرسی خواهد شد و می توان یک دولت مستحکم به وجود آورد.

احزاب راست گرا در اسرائیل، امروز (آدینه) با انتشار بیانیه مشترکی، از لیبرمن خواستار شدند از شرائط خود صرفنظر کند و به دولت آینده بپیوندد. ولی لیبرمن می گوید که این، احزاب متعصب مذهبی هستند که باید با خدمت نظام وظیفه فرزندان خود موافقت کنند.

احزاب راست گرا هشدار داده اند که اگر لیبرمن به دولت نپیوندد، رئیس جمهوری وظیفه تشکیل کابینه آینده را به احزاب چپ محول خواهد کرد. ولی امکان دیگر آن است که پارلمان اسرائیل، که همین دو هفته پیش رسما شروع به کار کرد، قانونی به تصویب برساند که انتخابات عمومی، دوباره برگزار شود.

نوشته اسرائیل با بحران تشکیل کابینه آینده روبرو شده و یکی از راه حل ها، ممکن است تجدید انتخابات پارلمانی باشد اولین بار در رادیو پیام اسرائیل. پدیدار شد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

انتقاد امید نوری‌پور از صدور تسلیحات آلمان به مصر و امارات متحده عربی

cafeliberal

رد پای طلای ونزوئلا در سراسر جهان

cafeliberal

تازه‌های تکنولوژی؛ از بهترین موتورهای جهان تا دوربین ۱۰۲ مگاپیکسلی

cafeliberal

جرمی هانت: بریتانیا با آمریکا در مورد تهدید فزاینده ایران نظر مشترک دارد؛ محمدجواد ظریف: مذاکره با آمریکا غیرممکن است

cafeliberal

احضار سفیر بریتانیا به وزارت خارجه ایران در پی توقیف نفتکش

cafeliberal

فرماندهان نیروهای مسلح رژیم ایران، همچنان از “قدرت کوبنده نظامی” و “شکست  آمریکا و اسرائیل” می گویند

cafeliberal