26.2 C
Tehran
دوشنبه, ۴ شهریور , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

اسناد ویکی‌لیکس از ارتباط قومگرایان داخلی با سرویس‌های بیگانه می‌گوید

سند ویکی لیکس درباره رابطه یکی از فعالان به اصطلاح هویت طلب با ماموران سرویس اطلاعاتی آمریکا
سند ویکی لیکس درباره رابطه یکی از فعالان به اصطلاح هویت طلب با ماموران سرویس اطلاعاتی آمریکا

جدایی‌طلبی در پوشش «فعالیت فرهنگی» و طلب کمک از سرویس‌های اطلاعاتی خارجی

1. تصویر سمت چپ، علی حامد ایمان است. او مدیرمسئول نشریه و کانال تلگرامی انجمن آذربایجان است. در سایت یول پرس می‌نویسد. خود را هویت‌طلب و خواهان آموزش زبان مادری معرفی می.کند. از «مقام معظم رهبری» سخن می‌گوید و خود را هواخواه رهبر جمهوری اسلامی معرفی می‌کند.

حالا سند سرّی ویکی لیکس را درباره رابطه این فرد با مامور آمریکایی بخوانید.

2. این سند یک سند «سرّی» طبقه بندی شده است. گفتگوی علی حامد ایمان با مامور آمریکایی در تاریخ دوم دسامبر سال 2008 در استانبول انجام شده و متن گفتگو به وزارت خارجه آمریکا فرستاده شده است. سخنانی که علی حامد ایمان در این گفتگو بیان کرده، برای بسیاری از افراد شوکه کننده خواهد بود.

3. به گفته سند، مامور آمریکایی با احتیاط بسیار در حاشیه کنفرانس حقوق بشر در استانبول با علی حامد ایمان، یک روزنامه‌نگار و فعال آذری دیدار کرده. سند می‌گوید ایمان درخواست کرده که همراه با یک واسطه با مامور آمریکایی دیدار کند. او در تبریز زندگی و مجله «آذرتُرک»را منتشر میکند.

4. به گفته سند، ایمان قصد دارد یک سازمان گردشگری تاسیس کند که از طریق آن بتواند آذریها را برای دیدارهای خانوادگی و فرهنگی به رفتن شمالغرب کشور تشویق کند و همچنین آگاهی بین‌المللی از فرهنگ آذری را افزایش دهد.

5. سند میگوید ایمان به خاطر دیدار با ما مضطرب بود اما توضیح داد که به ریسکش می‌ارزد چرا که او را قادر ساخته تا چالشهایی را که به گفته او، «جنبش آذری» (تعبیری که برای حرکت شماری قوم‌گرا به کار می‌برد) با آن روبرو است، به حکومت ایالات متحده انتقال دهد و دیدگاه حکومت آمریکا درباره فعالیت‌های قومی آذریها را بشنود.

6. وی سپس از جریان دستگیری‌اش پس از قضیه کاریکاتور روزنامه ایران در 1385 می‌گوید. به گفته ایمان، زمانی که او دستگیر شد، پلیس او را به وزارت اطلاعات تحویل داد چرا که به ادعای عجیب او، «آنها نمی‌خواستند دست سپاه به من برسد و مرا بکشد»!!

او در ادامه، سپاه پاسداران را خشن‌ترین سازمان اطلاعاتی ایران معرفی می‌کند.

7. به گفته ایمان، وزارت اطلاعات در برابر فشار شدید از بالا برای تحویل او به سپاه مقاومت کرد. ایمان معتقد است وزارت اطلاعات او را از شکنجه سپاه محافظت کرد. البته وزارت اطلاعات خط قرمزهایی را برای او مشخص کرد که اگر او از آنها رد بشود، به بازداشت دوباره‌اش می‌انجامد.

8. ایمان می‌گوید:

«هر زمان که از سفری بازمی‌گردم، اطلاعات از او میخواد در هتلی در تبریز با آنها دیدار کنم و بگویم چه کردم». تا زمانی که در کنفرانسهای آکادمیک یا موضوعات مربوط به مجله شرکت کند، مشکلی نیست و بازداشت نمی‌شود.

9. ایمان به مامور آمریکایی می‌گوید جنبش قومی آنها روی مسائل فرهنگی تمرکز کرده چرا که اینگونه مسائل حاشیه امنیت دارند و فضای بیشتری را برای فعالان قومی فراهم می‌کنند. او سپس می‌گوید که «اهداف سیاسی» را به بلندمدت موکول کرده‌اند.

10. ایمان می‌گوید تا زمانی که اهداف جنبش معتدل و مسالمت‌آمیزند، جنبش قومی قادر خواهد بود تا به «حمایت بی سروصدای دوستان داخل حکومت ایران» تکیه کند. در این میان، تلاشهای او در انتشار نشریه‌ها و وبسایتهای فرهنگی به ایجاد یک سازمان مردمی و در نهایت یک «جنبش سیاسی» کارآمد تبدیل شود.

11. از نظر ایمان، «جنبش قومی آذری» به دلیل ساختار انعطاف‌پذیر و اهداف محاسبه‌شده‌اش، موفق‌ترین جنبش قومی ایران است. به گفت او جنبش قومی عربهای خوزستان تماس با جنبش قومی آذری را آغاز کرده تا از الگوی آنها پیروی کنند.

12. ایمان به حکومت آمریکا هشدار می‌دهد که از جنبش قومی آذری به عنوان اهرم مذاکره استفاده نکند. او میگوید که اگر آمریکا با ایران توافقی انجام دهد که در آن حقوق قومی آذریها را به روشنی حمایت نکند، رژیم خیال خواهد کرد که دستش برای در هم کوبیدن ما باز است

13. ایمان گله میکند که «حکومت آمریکا توجه کافی به وضعیت بد آذریهای ایران ندارد.» او عاجزانه درخواست می‌کند که «حکومت آمریکا باید توجه واقعی به حقوق قومی در ایران داشته باشد».

14. در عین حال به مامور آمریکایی هشدار می‌دهد که بیانیه‌های حمایتی آمریکا باید در عبارت‌پردازی دقت کنند و اینکه «اینگونه بیانیه‌ها نباید به مساله هسته‌ای یا تغییر رژیم پیوندی داشته باشند و فقط بر حقوق قومی تمرکز کند وگرنه رژیم ما را به عنوان عوامل بیگانه تصویرسازی خواهد کرد»

15. به گفته سند، ایمان به مامور آمریکایی میگوید «ما از هرگونه بیانیه‌های بیشتر حمایتی که حقوق فرهنگی، زبانی و خودمختاری فرهنگی ما را پشتیبانی کند، استقبال میکنیم. اما سیاسی هیچ چیز؛ هیچ چیزی که برای تهران خیلی حساسیت‌زا باشد»

16. ایمان می‌گوید حمایت حکومت آمریکا از اهداف ما مساله بسیار حساسی است و ریسک دارد اما «این چیزی است که ما می‌خواهیم» و «می‌خواهیم در بلند مدت توسعه دهیم»

. پرسش او درباره کمک مالی برای به حداکثر رساندن تیراژ مجله اش یا ساختن وب سایت گردشگری یا ایجاد کادر برای وب سایت یا مجله اش برای روزنامه نگاری اینترنتی بود.

19. در نهایت مامور یا ماموران آمریکایی گزارش میدهد/ میدهند که ما به او قول دادیم که درباره صندوق دموکراسی ایران [حمایت مالی] از طریق واسطه ای که این دیدار را فراهم کرد، اطلاعات بفرستیم.

20. مامور آمریکایی در پایان گزارشش می گوید:

مگر اینکه دستورالعمل به گونه ای دیگر باشد، ما اطلاعات درباره صندوق دموکراسی ایران 2008 و برنامه «کمک هزینه‌های کوچک» ایران را به واسطه/ همکار ایمان می‌فرستیم که او هم آنها را به ایمان ارسال کند.

چه نتایجی می‌توان از این سند سری می توان انجام داد؟

1. ارتباط جریان پان ترکیست داخل کشور که میل دارد خود را «هویت طلب» بنامد با سرویس های اطلاعاتی بیگانگان محرز است و بارها از سوی افراد خدمت‌گزار کشور نسبت به وجود چنین ارتباطاتی هشدار داده شده است.

2. علی حامد ایمان که نامش در این سند دیده می شود قریب به سی سال است که نشریات و وب سایت های مختلفی در تبریز منتشر می کند و همواره خود را هویت‌طلب و دوستدار نظام معرفی کرده است. نامبرده در این سند خواستار کمک مالی از «صندوق دموکراسی ایران» شده است از سوی، مطابق سیاست های حمایتی وزارت ارشاد از نشریات، باید ده ها میلیون تومان هم از یارانه های نقدی این وزارتخانه که پول ملت ایران است برای انتشار مجله قومگرایانه اش استفاده کرده باشد.

3. علی حامد ایمان، در مذاکرات با مقامات امریکایی تصریح می کند که خواستار کمک سیاسی امریکا است. به این عبارت گزارش ویکی لیکس دقت کنید:

“ایمان گله میکند که «حکومت آمریکا توجه کافی به وضعیت بد آذریهای ایران ندارد.» او عاجزانه درخواست می‌کند که «حکومت آمریکا باید توجه واقعی به حقوق قومی در ایران داشته باشد» “.

ایمان در اینجا حتی به امریکایی ها مشاوره می دهد که چگونه می توان عبارت پردازی و بیانیه نویسی کرد تا حساسیت تهران نسبت به مسئله بیش از پیش جلب نشود:

«اینگونه بیانیه ها نباید به مساله هسته ای یا تغییر رژیم پیوندی داشته باشند و فقط بر حقوق قومی تمرکز کند و گرنه رژیم ما را به عنوان عوامل بیگانه تصویرسازی خواهد کرد».

4. نکته جالب دیگر در این گزارش، صحبت ایمان از «دوستان داخل حکومت» است که می توان به آنها تکیه کرد. سوال اینجاست که دوستان داخل حکومت قومگرایان که ایمان از آنها سخن می گوید چه کسانی هستند؟! این دوستان در کجای حکومت هستند؟ در مجلس یا دولت؟ در نهادهای ملی یا محلی؟ در نهادهای تصمیم گیری و قانونگذاری یا اجرایی یا اقتصادی حضور دارند، یا در مجموع آنها پراکنده‌اند؟

نشانی سند در سایت ویکی لیکس
https://wikileaks.org/plusd/cables/08ISTANBUL601_a.html

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

درخواست از مقام‎های بین‎المللی: تأمین امنیت خانواده پهلوی در برابر توطئه‎های جمهوری اسلامی

cafeliberal

شماری از فعالان مدنی ایران خواستار "استعفای خامنه‌ای" شدند

cafeliberal

آمریکا مقامات ارشد امنیتی ونزوئلا را تحریم کرد

cafeliberal

ناتاشا صدر حقیقیان، نماینده آلمان در نمایشگاه دوسالانه ونیز

cafeliberal

هند سه رهبر سیاسی کشمیری را بازداشت کرد

cafeliberal

باورهای غلط راجع به سکس و معلولیت

cafeliberal