4.7 C
Tehran
یکشنبه, 26 آبان , 1398

اعتراض صدها نویسنده به حکم زندان سه عضو کانون نویسندگان

جمع بزرگی از نویسندگان، شاعران، منتقدان و روزنامه‌نگاران ایرانی در نامه‌ای خطاب به مسئولان دستگاه‌های اجرایی و قضائی “اعتراض صریح” خود را به “رویه‌های نامنصفانه دستگاه قضایی و برخوردهای امنیّتی با اهل قلم و نویسندگان” ابراز کرده و خواهان لغو احکام “ناروا و ازادی‌کش” علیه سه عضو کانون نویسندگان ایران شدند.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران روز یک‌شنبه ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) متن این نامه را که به امضای ۸۹۴ نفر رسیده منتشر کرد.

در ابتدای این نامه آمده است: «آزادی اندیشه، بیان و حق برگزاری اجتماعات مدنی مسالمت‌آمیز، یکی از حقوق اساسی هر ملت آزاد و زنده‌ای است. مردم ایران با جان فشانی در انقلاب مشروطه و جنبش ملی به رهبری دکتر مصدق و سایر حرکت‌های مترقی و آزادی خواهانه معاصر، مکررا بر مطالبه این حقوق اساسی و اولیه صحه گذارده‌اند. یکی از مطالبات اصلی و جدی انقلاب بهمن ماه ۵۷ نیز، مساله نفی سانسور و برقراری فضای آزاد مطبوعاتی، فکری و فرهنگی بوده است.»

امضاءکنندگان نامه پیگیری و مطالبه حقوق از دست رفته نویسندگان، شاعران و روشنفکران مستقل ایران را که “جز بر اَذهان مردم بر هیچ نقطه دیگری اِتکا ندارند”، وظیفه انسانی و صنفی خود عنوان کرده‌اند.

سه عضو کنونی و پیشین هیئت دبیران کانون نویسندگان (بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان مهابادی) ۲۵ اردیبهشت ۹۸ به اتهام “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” محاکمه و هر یک به شش سال زندان محکوم شدند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

امضاءکنندگان نامه اعتراضی احکام صادر شده علیه این سه عضو کانون را “لطمه‌ای گران به حقوق اساسی فرد فرد ملت ایران” خوانده و نوشته‌اند: «نظر به حساسیت حقیقی مساله آزادی بیان و قلم، […] از همه مراجع قضایی و اجرایی کشور، رفع اتهام بی‌قید و شرط این سه نویسنده که در حقیقت تنها به جرم ابراز عقیده و بیان نظرات خود محاکمه شده‌اند را قویا و به قید فوریت خواستاریم.»

بی‌اعتنایی به اصل آزادی بیان

در خاتمه این نامه نسبت به “رفع تبعیض از اهالی قلم و برقراری کامل اَصل آزادی بیان در ایران” ابراز امیدواری شده است. کانون نویسندگان در روزی که حکم دادگاه علیه سه نویسنده یاد شده صادر شد با انتشار بیانیه‌ای این اقدام را به شدت محکوم کرد.

در بیانیه کانون تاکید شده: «در حقیقت آنچه در پرونده و دادگاه سه عضو کانون مبنای اتهام و صدور حکم قرار گرفته است چیزی جز گام نهادن در راه آزادی بیان و مخالفت با سانسور نیست و درست به همین سبب آنها محاکمه و محکوم به تحمل حبس شده‌اند.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

کانون نویسندگان می‌گوید حکم دستگاه قضائی فقط مربوط به این سه نویسنده نیست بلکه حکم محکومیت همه کسانی است که می‌خواهند از حق آزادی بیان برخوردار باشند.

نهاد صنفی نویسندگان ایران در بخشی از بیانیه خود با بیان این که این گونه محاکمه‌ها و حکم‌ها در چند دهه اخیر و “برای پراکندن رعب و وحشت و سرکوب آزادی بیان به وفور در جریان بوده” خواستار پایان دادن به این رویه شده‌اند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

جمع نجومی‌بگیران از مشاور اقتصادی میرحسین موسوی تا عضو ارشد حزب کارگزاران؛ چرا مردم فریاد می‌زنند «دیگه تمومه ماجرا»؟

cafeliberal

مجموع ۵۵ سال زندان برای سه معترض حجاب اجباری!

cafeliberal

همچنان دیر به فراست می‌افتیم؛ فدرالیسم خاتمی، «ناجی» بعدی نظام و اسباب نفاق مردم!

cafeliberal

آلمان: تحریم ظریف نافی دیپلماسی است

cafeliberal

نگرانی: آیا خرابکاری در چهار کشتی در نزدیکی امارات، نشان به صدا درآوردن طبل جنگ از سوی ایران است؟

cafeliberal

پیمان صادق عضو فرشگرد: در آمریکا حرف‌های نایاک هنوز خریدار دارد

cafeliberal