40 C
Tehran
دوشنبه, ۲۴ تیر , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

اعتراف چند مقام امنیتی و وزیر سابق دولت روحانی ؛ بحران امنیتی جدی است

علی ربیعی، وزیر کار استیضاح شده دولت حسن روحانی و از اعضای بلندپایه سابق وزارت اطلاعات ایران، تعداد شهرهای درگیر در اعتراضات دی ماه ۹۶ را ۱۶۰ شهر عنوان کرد و گفت که این اعتراضات «آژیر خطری را به صدا درمی‌آورد که می‌تواند گسترده‌تر شود.»

وی که در زمان اعتراضات سال گذشته وزیر رفاه، کار و تعاون اجتماعی بوده در گفتگو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به کشته شدن تعدادی از معترضان مدعی شد که دولت در مواجهه با اعتراضات «مدارایی بزرگ» به کار بسته است.

آقای ربیعی در عین حال جنس این اعتراضات را متفاوت با انقلاب ۵۷ و «شورش از نوع محدود و منطقه‌ای اما خطرناک» دانست.

سال گذشته مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی سعی بر کوچک جلوه دادن اعتراضات داشتند اما پس از چند ماه مدیرسیاسی مرکزپژوهش‌های مجلس عنوان کرد که اعتراضات دی ماه ۹۶ در ۸۶ شهر،۳۱ استان و ۲۹ مرکز استان رخ داده است.

در جریان اعتراضات سراسری ایران که از روز پنج‌شنبه هفتم دی‌ ماه ۹۶ آغاز شد، سرکوب شدیدی از سوی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت و چندین نفر کشته و چند هزار نفر بازداشت شدند.

وزیر کشور دولت حسن روحانی، پیشتر دلیل اکثر تجمع‌های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران را موضوعات «صنفی و معیشتی» خواند و مدعی شد که در تجمعات مرداد ماه «در ۲۷ شهر ایران»، تنها «سه هزار و ۸۰۰ نفر» حضور داشته‌اند.

به گزارش ایران بریفینگ سه‌شنبه ۳۰ مرداد عبدالرضا رحمانی فضلی در گفت‌وگو با روزنامه ایران همچنین خبر داد که رضا اوتادی، معترض کشته در کرج، با «گلوله کلاشینکف» کشته شده است.

گرچه برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز در قانون اساسی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شده، اما عمدتاً برای برگزاری تجمع‌های اعتراضی مجوز صادر نمی‌شود و با معترضان برخورد شدید صورت می‌گیرد.

وزیر کشور همچنین درباره کشته شدن یکی از معترضان تجمع‌های اعتراضی مرداد ماه درکرج گفت که او با «گلوله کلاشینکف» کشته شده است. او اعلام کرد که نیروی انتظامی «در صحنه کلاشینکف ندارد».

اظهارات وزیر کشور ایران در حالی است که اسلحه سازمانی بسیج و سپاه پاسداران اسلحه کلاشینکف است و در اعتراضات مرداد نیز این نیروهای نظامی با این اسلحه دیده شده اند پیشتر البته خبرگزاری فارس در گزارشی مدعی شده بود که سلاحی که رضا اوتادی با آن به قتل رسیده، اسلحه سازمانی نبوده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی مسئولیت قتل اکثر معترضانی را که در جریان اعتراض‌های سال ۸۸، دی ماه ۹۶ و دیگر موارد مشابه کشته شدند، نپذیرفته‌اند و همواره «افراد ناشناس»، «مأموران سرویس‌های امنیتی غرب» و افرادی از میان معترضان را عامل تیراندازی به سوی معترضان معرفی می‌کنند.​

وزیر کشور همچنین با اشاره به وجود «اطلس امنیتی» در ایران گفت که «بسترها و زمینه‌های تنش» و «افرادی که در موضوعات مختلف باعث درگیری می‌شوند، شناخته شده‌اند».

او اضافه کرد: «برای مثال در تهران یا شهرهای بزرگ، اراذل و اوباش … برای نیروی انتظامی شناخته شده‌اند … و به آنها تذکر داده می‌شود؛ حتی به آنها گفته می‌شود در خانه بمانید و حق ندارید دو سه روز از خانه بیرون بیایید».

او اضافه کرد: «افراد کاملاً شناسایی شده هستند… وقتی یک نفر در پنج حادثه شرکت کرده از نظر ما عنصر فعال است. وقتی دوباره می‌خواهد در آن شهر اتفاقی بیفتد، با آن فرد تماس گرفته می‌شود یا احضار می‌شود و تذکر داده می‌شود اگر این دفعه بیاید آن چند بار گذشته هم ضمیمه اقدامات غیر امنیتی او می‌شود».

اعتراضات سراسری دی ماه در چند شهر از جمله مشهد شروع شد و به گفته وزیر کشور به سرعت به ۹۰ شهر ایران گسترش یافت.

بر اساس آمار رسمی پنج هزار نفر به طور موقت بازداشت شدند. وزارت کشور می‌گوید بیشتر این افراد بعد از چند ساعت آزاد شدند و حدود ۸۰۰ نفر در زندان ماندند.

شماری از منتقدان دولت، عملکرد به گفته آنها “نامطلوب” حسن روحانی و مشکلات اقتصادی را ریشه نارضایتی عنوان کردند اما وزیر کشور ایران در مصاحبه خود، این موضوع را رد کرده و گفته مشکلات اقتصادی تنها دلیل اعتراض‌ها نبوده است.

شورای امنیت وزارت کشور در گزارشی، ریشه ناآرامی‌های اخیر را به رهبر ایران، سران قوا و شورای عالی امنیت ملی گزارش داده است.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نگرانی از وضعیت سه شهروند بهائی بازداشت شده در سمنان

cafeliberal

پنتاگون و احتمال اعزام ۱۲۰ هزار سرباز برای مقابله با ایران

cafeliberal

تعطیلی کارخانه معروف «نکاچوب» در مازندران برای ویلاسازی! 

cafeliberal

سیزدهمین جشن روز جهانی خلاقیت در «ایلینگ» لندن

cafeliberal

بی‎پولی، تحریم و بحران ارز گریبان پرسپولیس و استقلال را گرفته

cafeliberal

اتومبیل، حجاب، پیامک؛ چهل سال هتک حرمت حریم خصوصی شهروندان

cafeliberal