10.5 C
Tehran
جمعه, ۳۰ فروردین , ۱۳۹۸

افزایش آمار طلاق صوری برای دریافت حقوق پدرِان فوت شده

آمار طلاق‌های صوری با هدف دریافت حقوق بازنشستگی پدران فوت شده در ایران رو به افزایش است. به گفته یک عضو هیئت مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران این پدیده به یکی از آسیب‌های اجتماعی و معضلی برای سازمان تأمین اجتماعی تبدیل شده است.

بر اساس قوانین فعلی در ایران، زنی که طلاق گرفته یا همسرش درگذشته باشد در حقوق مستعمری پدر فوت شده سهیم است. در واقع حقوق مستمری فرد فوت شده به همسر و دختر بیوه‌اش تعلق می‌گیرد و در صورتی که همسر متوفی نیز در قید حیات نباشد همه حقوق مستعمری به دختر بیوه یا طلاق‌گرفته تا زمانی که دوباره  ازدواج نکرده باشد، تعلق می‌گیرد.

حقوق مستمری افراد بازنشسته در حال حاضر رقمی حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و این رقم برای بسیاری از زنان که پدرانشان فوت شده و مشمول مستمری هستند وسوسه‌کننده است. آنها با طلاق صوری از همسرانشان حقوق پدر را دریافت و به این شکل درآمدی برای خود دارند.

ناصر ملک نژاد عضو هیئت مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران گفته است که آمار طلاق‌های صوری با هدف دریافت حقوق مستمری پدر فوت شده افزایش یافته است. به گفته ملک نژاد این شیوه کسب درآمد نه تنها در تهران و کلانشهرها بلکه حتی در روستاها نیز گسترش یافته است.

ملک نژاد گفته است که «عده‌ای با سوء استفاده از طلاق‌های صوری حقوق پدرانشان را که از دنیا رفته‌اند از سازمان تامین اجتماعی می‌گیرند. این افراد طلاق را در دفترخانه ثبت می‌کنند اما به صورت صیغه ۹۹ ساله به همان شوهرشان رجوع و زندگی می‌کنند و در اصل همان خانه و خانواده را دارند.»

به گفته این عضو هیئت مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران در برخی موارد دختران با انجام طلاق صوری حتی بخشی از  حقوق مستمری پدر که به مادرشان تعلق می‌گیرد را نیز دریافت می‌کنند: «بارها شاهد بوده‌ایم که نسبت به سوء استفاده از طلاق صوری به کانون شکایت می‌شود. گاهی اعضای یک خانواده به کانون شکایت کرده‌اند که خواهرشان طلاق صوری گرفته و بخشی از حقوق مادرشان را می‌گیرد که همین امر باعث شده تا مادرشان نتواند هزینه‌های زندگی خودش را تأمین کند و در بسیاری از موارد این مادران برای تأمین هزینه دارو و درمان با مشکل روبرو هستند.»

ملک نژاد معتقد است آنها که طلاق گرفته‌اند باید همه ساله مورد تحقیق قرار بگیرند و چنانچه معلوم شود که طلاق آنها صوری بوده، نه تنها تمام حقوقی که گرفته‌اند باید به صندوق تامین اجتماعی بازگردانده شود بلکه جریمه‌هایی نیز برای آنان در نظر گرفته شود تا دیگران از ترس جریمه چنین اقدامی انجام ندهند.

در سال‌های گذشته با افزایش مشکلات مالی در ایران و گسترش فقر، بسیاری با به کار گرفتن روش‌های خلاف برای دور زدن قانون در پی کسب درآمد از سازمان‌هایی چون تأمین اجتماعی و بیمه‌ها هستند.

یکی از این شیوه‌ها تصادف‌های ساختگی برای دریافت خسارت اتومبیل و حتی دیه از شرکت‌های بیمه است. گزارش‌ها بیانگر اینست که گاهی افراد حتی به خود نیز آسیب‌هایی جدی چون شکستگی بینی، شکاف سر، شکستگی استخوان دست و پا و… می‌زنند و یا با صحنه‌سازی‌های تصادف تلاش می‌کنند از شرکت‌های بیمه خسارت دریافت کنند.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

سرنوشت نامعلوم هزاران کودکان خیابانی؛ از آمارهای غیردقیق تا ضرورت تغییر قوانین

cafeliberal

حقایقی در باره روسپیگری در دنیای معاصر

Jahan

روایتی دیگر از مرارت‌های زنان در زندان قرچک

cafeliberal

هواداران ایران پادشاهی و فعالان مجاهدین خلق، در دو رشته تظاهرات جداگانه در ورشو شرکت کردند

cafeliberal

پرواز ماهان‌ایر به پاریس "به دلیل تحریم" متوقف می‌شود

cafeliberal

پرزیدنت ترامپ «وضعیت اضطراری ملی» علیه جمهوری اسلامی ایران را تا ۲۰۲۰ تمدید کرد

cafeliberal