8.5 C
Tehran
پنج شنبه, 30 آبان , 1398

افزایش قیمت نوشت‌افزار، فشاری مضاعف بر دوش خانوارهای ایران

سال تحصیلی تازه در ایران در حالی آغاز می‌شود که امسال هم بهای نوشت‌افزار با افزایش روبرو بوده و در بحران مالی که گریبان اکثر خانوارهای ایران را گرفته، پرداخت هزینه نوشت‌افزار به مشکلی مضاعف برای آنها تبدیل شده است.

بر اساس آمارهای ارائه شده در سال تحصیلی پیش رو ۱۴ میلیون دانش‌آموز امسال در ایران به تحصیل خواهند پرداخت که این روزها مشغول تهیه نوشت‌افزار هستند.

گزارش‌های مربوط به قیمت نوشت‌افزار نشان می‌دهد که تورم ۴۰ درصدی بر قیمت این کالاها هم مؤثر بوده و اکثر نوشت‌افزارها با افزایش دو برابری قیمت نسبت به سال گذشته روبرو شده‌اند.

خرید نوشت‌افزار آنقدر برای خانواده‌ها سخت و دشوار است که این افزار به دو بخش اجباری مانند مداد، خودکار و دفتر مشق و غیراجباری مانند برچسب، غلط‌گیر و وسایل هنر تقسیم‌ شده است!

خبرگزاری ایسنا درباره هزینه نوشت‌افزار، گزارشی میدانی از نمایشگاه لوازم‌التحریر در کردستان تهیه کرده که بر اساس آن یکی از والدین گفته است که «بیش از ۲۵۰ هزار تومان برای مانتو، تعدادی دفتر، مداد، مداد تراش، پاکن و خودکار هزینه کرده است.»

فرد دیگری برای خرید برخی اقلام نوشت‌افزار برای تنها فرزندش ۵۰۰ هزار تومان هزینه کرده و گفته این مقدار هزینه برای نوشت‌افزار و وسایل مدرسه نتواسته تمام نیازها و خواسته‌های فرزندش را پوشش دهد.

روزنامه «همدلی» نیز در گزارشی به افزایش بیش از دو برابری قیمت نوشت‌افزار اشاره کرده و از قول یکی از والدین نوشته که «قیمت کیف مدرسه سال گذشته ۱۰۰ هزار تومان بود که امسال قیمت همان کیف به ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.»

در ادامه گزارش روزنامه «همدلی» آمده است «برخی از والدین با این دغدغه برای خرید به فروشگاه‌های شهر آمده‌اند که به گفته آنها قیمت دفتر معمولی از سه هزار تومان سال گذشته به ۱۲ هزار تومان رسیده و نرخ مداد در برخی از برندها از بسته‌ای ۷۰ هزار تومان سال گذشته به ۲۳۰ هزار تومان رسیده است.»

روزنامه «همدلی» تأکید کرده که در این اوضاع ظاهرا توان خرید بسیاری از مردم اجازه خرید نوشت‌افزار را به آنها نمی‌دهد و گویی بازار در دستان قشر مرفه است و اگر خریدی هم انجام شود بیشتر توسط همین قشر است.

یکی از فروشنده‌های نوشت‌افزار نیز به این روزنامه گفته است: «قیمت این لوازم نسبت به سال گذشته دو و نیم برابر رشد کرده و همین باعث شده تا خرید مردم نسبت به پارسال نصف شود.»

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

حکم زندان برای خواهر بن‌سلمان به خاطر بدرفتاری با یک لوله‌کش

cafeliberal

تاکید وزیر خارجه آلمان بر ادامه مبارزه با داعش و حفظ برجام

cafeliberal

اعتراض خشمگینانه یکی از شرکت کنندگان در نمازجمعه به مسئولان حکومتی در کرمانشاه + فیلم

cafeliberal

دلار می‌تواند وارد کانال ۸۰۰۰ تومان شود

cafeliberal

ترکیه خواستار راه‌اندازی کرسی زبان و ادبیات ترکی در دانشگاه تهران شد

cafeliberal

روحانی نزدیک به احمدی نژاد: مانند اصلاح‌طلبان نیستیم که در مقابل ردصلاحیت‌ها کوتاه بیاییم – Gooya News

cafeliberal