9.9 C
تهران
یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹

انتشار اولین گزارش جامع درباره کرونا از سوی چین؛ شمار قربانیان به ۱۸۸۶ نفر رسید

بخش انگلیسی صدای آمریکا – طالبان اطمینان خاطر دارد که تا پایان ماه میلادی جاری یک توافق صلح با ایالات متحده را در حضور ضامن های بین المللی امضاء خواهد کرد تا به این ترتیب ۱۸ سال جنگ در افغانستان پایان یابد.

یک رهبر ارشد این گروه شورشی روز دوشنبه به یک سازمان خبری طرفدار طالبان گفت ایالات متحده و آنها تصمیم گرفته اند مراسم امضای این توافق در دوحه، پایتخت قطر، که میزبان ۱۸ ماه مذاکرات آمریکا و طالبان بوده است، انجام گیرد.

عبدالسلام حنفی، از اعضای محوری تیم مذاکره کننده طالبان و دفتر سیاسی آن گروه در دوحه، تاریخ امضای این توافق را اعلام نکرده است. اما پیشتر منابعی در این گروه شورشی گفته اند موافقتنامه صلح ۲۹ فوریه امضاء خواهد شد.

حنفی گفت نمایندگانی از تمام همسایگان افغانستان، شورای امنیت سازمان ملل متحد، کشورهای اسلامی و اتحادیه اروپا از جمله دعوت شدگان به این مراسم هستند.

به گفته این مقام طالبان روند گفتگوها به پایان رسیده است و «ما پیش نویس نهایی توافق صلح را از پیش تائید کرده ایم.»

حنفی می گوید به فاصله اندکی پس از امضای این توافق، آمریکایی ها و دولت افغانستان ۵ هزار زندانی شورشی و طالبان حدود یک هزار بازداشتی را آزاد خواهند کرد.

با این وجود واشنگتن تاکید کرده است تنها در شرایطی به توافق صلح پایبند خواهد ماند که توافق دو طرفه بر سر ۷ روز کاهش خشونت در افغانستان به طور کامل به اجرا گذاشته شود.

مقام های آمریکا می گویند آتش بس کوتاه مدت که هفته پیش حاصل شد به زودی به اجرا درمی آید، اما تاریخ آن را تعیین نکرده اند. منابعی در طالبان تاریخ آن را ۲۲ فوریه عنوان می کنند.

بر این مبنا طرفین برای هفت روز از حملات تهاجمی دست خواهند کشید. اگر دو طرف به تعهداتشان عمل کردند برای امضای توافق صلح به میز مذاکره باز می گردند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان، روز دوشنبه به شورای وزیران در کابل گفت توافق صلح آمریکا و طالبان نهایی شده است.

در این توافق جدول زمانی برای خروج نیروهای ائتلاف از افغانستان، ضمانت های ضد تروریسم شورشیان و یک روند مصالحه سیاسی بین افغان ها ارائه شده است.

حنفی افزود برای مذاکرات بین افغان ها به منظور پایان دائم تخاصم و تقسیم قدرت تاریخی تعیین نشده است، اما آن مذاکرات پس از تکمیل روند آزادی زندانیان آغاز می شود.

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که چشم انداز توافق صلح می‌تواند سطح نیروهای آمریکا در افغانستان را از ۱۳ هزار به حدود ۸۶۰۰ نیرو کاهش دهد.

اسپر تاکید کرد که کاهش نیروها منوط به پیشرفت در مذاکرات صلح بین افغان ها خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

اهمیت مراحل رشد کودک از تولد تا سه سالگی

cafeliberal

هشت مارس، روز جهانی زن نه "روز مادر" است و نه "روز عشاق"

cafeliberal

به آمار پتروشیمی‌ها اعتماد نکنید؛ آمارسازی در صادرات برای فرار مالیاتی! 

cafeliberal

اسرائیل چگونه استقلال کشور خود را بازیافت؟

cafeliberal

اعتراض صدها نویسنده به حکم زندان سه عضو کانون نویسندگان

cafeliberal

اوکراین: فرمان شلیک موشک به هواپیما را چه کسی صادر کرد؟

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader