انتقاد امید نوری‌پور از صدور تسلیحات آلمان به مصر و امارات متحده عربی

صادارت تسلیحات آلمان ظرف سه سال گذشته سیری نزولی داشته است اما گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های آلمان حکایت از افزایش مجدد صادرات تسلیحات آلمان در سال جاری دارد.

آلمان ظرف شش ماه نخست سال جاری به میزان پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو صادرات تسلیحات داشته است. این میزان صادرات تسلیحات در مجموع از حجم کل صادرات تسلیحات سال ۲۰۱۸ بیشتر بوده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

آمار مربوط به میزان صادرات آلمان به درخواست امید نوری‌پور، نماینده حزب سبزهای آلمان در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است. نوری‌پور از وزارت اقتصاد آلمان درخواست کرده بود آمار مربوط به صدور تسلیحات این کشور را منتشر کند. نسخه‌ای از این آمار از جمله در اختیار آژانس خبری آلمان قرار گرفته است.

مجارستان در صدر جدول خریداران تسلیحات ساخت آلمان

مجارستان در شش ماه نخست سال جاری مهم‌ترین مشتری تجهیزات نظامی ساخت آلمان بوده است. این کشور ظرف این مدت اقدام به خرید یک میلیارد و ۷۶۰ میلیون یورو جنگ‌افزار از آلمان کرده است.

گزارش منتشر شده حکایت از مشارکت آلمان در تجهیز نظامی ارتش مجارستان دارد؛ کشوری که توسط ویکتور اوربان و دولت راست و ملی‌گرای او هدایت می‌شود.

ویکتور اوربان در ماه مه گفته بود: «دفاع از مجارستان وظیفه ناتو یا اتحادیه اروپا نیست، بلکه وظیفه خود کشور مجارستان است. یک مجارستان قدرتمند به یک ارتش قدرتمند نیاز دارد. ملتی که نتواند از سرزمین خود دفاع کند، شایسته آن سرزمین نیست.»

جنگ یمن و صدور تسلیحات آلمان

پس از مجارستان، مصر مهم‌ترین خریدار جنگ‌افزارهای ساخت آلمان است. مصر ظرف شش ماه نخست سال جاری بیش از ۸۰۰ میلیون یورو از آلمان جنگ افزار خریده است. این در حالی است که مصر یکی از کشورهایی است که در جنگ یمن حضور دارد.

افزون بر آن، آلمان بیش از ۲۰۶ میلیون یورو تجهیزات نظامی به امارات متحده عربی فروخته است. از این منظر، امارات در جدول خریداران تسلیحات آلمان در رده ششم قرار دارد.

امارات متحده عربی نیز از جمله کشورهایی است که به همراهی عربستان علیه شورشیان حوثی در یمن مبارزه می‌کند.

قرارداد ائتلاف بزرگ و جنگ یمن

در متن قرارداد ناظر بر تشکیل دولت ائتلاف بزرگ در مارس ۲۰۱۸ احزاب سوسیال دموکرات، دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی بر الزام محدود کردن صدور تسلیحات به کشورهای درگیر در جنگ یمن تاکید کرده بودند.

امید نوری‌پور از افزایش صادرات تسلیحات آلمان و به‌ ویژه به سیاست فروش تسلیحاتی این کشور به مصر و امارات انتقاد کرده است.

نوری‌پور گفته است که افزایش صادرات تسلیحات آلمان مغایر با سیاست اعلام شده احزاب حاضر در ترکیب دولت این کشور است.

این عضو ارشد حزب سبزهای آلمان گفته است: «به‌ ویژه صدور تسلیحات به مصر و امارات متحده عربی که در شمار کشورهای شرکت کننده در ائتلاف نظامی در جنگ یمن هستند، مغایر قرارداد ناظر بر تشکیل دولت ائتلافی آلمان است و موازین مربوط به صدور تسلیحات آلمان را نقض می‌کند.»

نوری‌پور همراهی حزب سوسیال دموکرات در امر فروش تسلیحات را آشکارا نشانه سقوط عمیق این حزب از مواضع خود ارزیابی کرده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

بازداشت چند تن از اعضاء خانواده هاى شهروندان اعدام شده در استان خوزستان

cafeliberal

به خاطر صدمیلیارد دلار؛ «رودساز‌گیت» و قضیه بزرگترین اختلاس…

cafeliberal

مرگ تکان‌دهنده یک پناهجو و فرزندش در مرز آمریکا

cafeliberal

دستور بازداشت صبا کمالی، بازیگر سینما صادر شد

cafeliberal

سفره انقلاب برای روحانیت و دردسر برای سپاه و نیروی انتظامی

Jahan

سازمان ملل خواستار توقف درگیری‌ها در بندر عدن شد

cafeliberal
ajax-loader