13.2 C
تهران
سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹

انتقاد تُند رئیس انجمن علمی مددکاری ایران: کم‌کاری مسئولان مردم را به جان هم انداخته است

(+ویدئو) نتایج نظرسنجی اخیر انجمن علمی مددکاری ایران حاکی از نگرانی بیش از حد متوسطِ ۷۵درصد شرکت‌کنندگان از ابتلا به ویروس کُروناست. همچنین رئیس این انجمن علمی گفته است که کم‌کاری‌های مسئولان مردم را به جان هم انداخته است. وی اظهار امیدواری کرد که «در فرصت اندک باقیمانده این رفتارهای غلط تغییر کند و بیش از این مردم را رو در روی هم قرار ندهند!»

نتایج نظرسنجی اخیر انجمن علمی مددکاری ایران از حدود ۴ هزار نفر از استان‌های مختلف ایران نشان می‌دهد ۷۵درصد شرکت‌کنندگان بیش از حد متوسط از ابتلا به ویروس کُرونا نگران هستند و این نگرانی بیشتر از هراس ابتلای اعضای خانواده‌ و بستگان به این ویروس نشأت می‌گیرد.

یکی از نتایج قابل توجه این نظرسنجی سطح بالای آگاهی شرکت‌کنندگان از علائم بیماری کُرونا و روش‌های مقابله با آن است که بیش از ۸۰ درصد از مهمترین علائم بیماری آگاه بودند و حدود ۸۵ درصد آنها می‌دانستند که سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای از جمله گروه‌های در معرض خطر بیماری کُرونا به شمار می‌روند.

تحلیل داده‌ها در مورد نحوه دسترسی به اطلاعات در مورد بیماری کرونا و روش‌های مراقبت از خود در این پژوهش نشان داده است که شرکت‌کنندگان بیشترین اطلاعات را از شبکه‌های اجتماعی مانند واتس‌اپ و تلگرام دریافت کرده‌اند و  اعتماد شرکت‌کنندگان بطور معناداری به منابع حاکمیتی ارائه‌کننده اطلاعات (منظور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تلویزیون رادیو و خبرگزاری‌های دولتی است) کمتر از منابع غیردولتی است.

[This post contains video, click to play]

همچنین تنها یک چهارم شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، موفق به خریدن ماسک و فقط نیمی از آنها موفق به خرید مواد ضدعفونی‌کننده شده‌اند! بیشتر شرکت‌کنندگان دلیل عدم دسترسی به ماسک و مواد ضدعفونی کننده را موجود نبودن آنها در داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها مطرح کردند. حدود نیمی از شرکت‌کنندگان نگران وضعیت شغلی خود بوده‌اند.

پیرو انتشار نتایج این نظرسنجی، مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاری ایران به شدت از عملکرد مسئولان کشور در خودداری از قرنطینه شهر قم و گسترش آن به تمام استان‌های کشور انتقاد کرد. همین کم‌کاری منجر به برخورد اهالی برخی استان‌ها با مسافران شده است.

طی روزهای اخیر، در شرایط بحران‌زده‌ی استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و ابتلای گسترده‌ی مردم به ویروس کُرونا، سفر برخی به این استان‌ها، در پی عدم قرنطینه‌ی این استان‌ها، با واکنش ساکنان این استان‌ها روبرو شد. آنها در برخی موارد اقدام به بستن راه‌ها و جاده‌ها کردند و  اجازه ورود مسافران را ندادند. در مواردی نیز اهالی محل با مسافران درگیر شدند.

اقلیما در این رابطه با اشاره به دخالت شخصی مردم در روند جلوگیری از ورود مسافران دیگر استان‌ها به محل زندگی خود، مسئولان را مقصر دانست و گفت که «شکاف‌های استانی و حرکات پیش آمده مبنی بر جلوگیری از ورود مسافر توسط مردم به شهرهای خود همگی معلولی از علت‌هاست و باید به این فکر کرد که چه عواملی باعث شده که مردم به اینجا برسند.»

[This post contains video, click to play]

اقلیما با بیان اینکه در جامعه‌ای که از روز اول آگاه‌سازی صورت نگرفته و قرنطینه معنایی نداشته اوضاع خواه ناخواه اینگونه می‌شود، افزود: «مردم بی‌عدالتی و بی‌توجهی را می‌بینند. وقتی شهر قم را قرنطینه نکردند و بیماری در تمام شهرها شیوع پیدا کرد، آنهم در شرایطی که انواع فشارهای اقتصادی و اجتماعی انباشته شده گذشته روی دوش مردم بود، تصور چنین وضعیتی چندان دور از انتظار نیست.»

رئیس انجمن علمی مددکاری ایران همچنین از کمبود دارو، پزشک و امکانات لازم در استان‌ها انتقاد و تصریح کرد: «هیچ فردی به این مسائل پاسخگو نیست.»

اقلیما دستگاه‌های دولتی را در انجام اقدامات لازم و جدی عملا «تعطیل» دانست و گفت که «در چنین وضعیتی مردم تنها مانده‌اند و خود سعی بر کنترل اوضاع دارند. فرمانداران و شهرداران در حال اذعان به نبود امکانات هستند اما دولت توجهی به این مسائل ندارند.»

رئیس انجمن مددکاری ایران همچنین تأکید کرد که کنترل و مدیریت کارآمدی دیده نمی‌شود و متأسفانه این دولت و کم‌کاری‌های مسئولان است که مردم را به جان هم انداخته است.

وی با اشاره به استفاده از کیت‌های تشخیص کُرونا برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: «وقتی کیت تشخیصی نیست اما قبل از بیماران، نماینده‌های سالم مجلس تست کُرونا می‌دهند و برای مردم هزینه و دردسرهای زیادی وجود دارد، این وضعیت مشخص است.»

اقلیما اضافه کرد: «مردم بقدری بی‌مدیریتی و فشار را تحمل کرده‌اند که دیگر نمی‌توانند رفتارهای خود را کنترل کنند.»

وی همچنین به شدت با ادعای «استانی‌شدن مردم» در پی بروز رفتارهایی چون ضرب و جرح مسافران توسط مردم بومی مخالف کرد و گفت: «این حرف‌ها تنها برای جدا کردن مردم است. اگر شهرهای ما امکانات لازم برای کنترل بیماری را داشت، همه مردم مسافران را هم به شهر خود راه می‌دادند و این فشار عدم وجود امکانات مردم را به این وضعیت کشانده است.»

مصطفی اقلیما مسئولان یک کشور را اولین عامل رفتارهای غلط مردم دانست و افزود که آنها «اما هیچوقت این کم‌کاری‌ها و بی‌مدیریتی‌ها را گردن نمی‌گیرند. هیچ انسانی از ابتدای زندگی بد نبوده و این سیاست‌های غلط یک کشور است که دزد و آدمکش و معتاد پرورش می‌دهد و انسان‌ها را گرفتار بلا و درگیری می‌کند.»

اقلیما این پرسش را مطرح کرد که «مملکتی که روزانه هزاران میلیارد در آن برای امور غیرضرور که تعداد آنها هم کم نیست، هزینه می‌کند، چطور نمی‌تواند اولین امکانات بهداشتی مانند ماسک و موادشوینده و ضدعفونی را، آنهم در کشوری که صدها و هزاران کارخانه تولید دارد تهیه کند؟!»

این عضو ارشد انجمن مددکاری در پایان سخنان خود بیان داشت: «موضوع این است که مسئولان ما نمی‌خواهند برای مردم کاری کنند، که امیدوارم در فرصت اندک باقیمانده این رفتارهای غلط تغییر کند و بیش از این مردم را رو در روی هم قرار ندهند.»

لینک مطلب

توضیح:َ یادداشت‌ها آرا و نظرات نویسندگان خود را بیان می‌کنند و لزوماً بازتاب دیدگاه کافه لیبرال نیستند.

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

امپراتوری شبه‌نظامی جمهوری اسلامی در آسیا و آفریقا

cafeliberal

تایید قطعی حکم سه سال و هفت ماه حبس آتنا دائمی و گلرخ ایرایی بدون برگزاری دادگاه تجدیدنظر

cafeliberal

عربستان سعودی حج عمره را موقتا برای شهروندان خود تعلیق کرد

cafeliberal

تجمع گروهی از ایرانیان آلمان در برلین: اتحادیه اروپا سپاه پاسداران را تروریست اعلام کند

cafeliberal

پیامد به «صفر» رسیدن فروش نفت ایران؛ اعتراضات خیابانی، مذاکره یا جنگ؟!

cafeliberal

عملکرد ماشین تبلیغات رژیم در دوران «بیعت»

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader