10.7 C
Tehran
پنج شنبه, 14 آذر , 1398

انتقاد سفیر آمریکا در آلمان از "دفاع" ظریف از اعدام دگرباشان

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران را متهم کرده است که با سخنانش برای توجیه قوانین و رفتار در جمهوری اسلامی با هم‌جنس‌گرایان، اصول اساسی منشور حقوق بشر سازمان ملل را نقض کرده است. اشاره او به کنفرانس مطبوعاتی مشترک محمدجواد ظریف و هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) است. 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

روزنامه بیلد در گزارشی در روز ۲۱ خرداد (۱۱ ژوئن) نوشت که در این کنفرانس مطبوعاتی خبرنگار این روزنامه از محمدجواد ظریف درباره علت مجازات اعدام همجنس‌گرایان در ایران پرسیده است. بیلد به نقل از ظریف نوشته است: « جامعه ما موازین اخلاقی خود را دارد و ما بر اساس این قوانین رفتار می‌کنیم. این اصول اخلاقی در ارتباط با رفتار عمومی جامعه است و بر این تاکید دارد که قانون رعایت شود و افراد قوانین را رعایت کنند.»

روزنامه بیلد نتیجه گرفته است: «به زبان روشن: رژیم ایران طرفدار مجازات اعدام برای همجنسگرایان است».

انتقاد سفیر آمریکا به وزیر خارجه ایران در حقیقت پیامد این کنفرانس مطبوعاتی وپاسخ وزیر خارجه ایران به سوال خبرنگار بیلد است.

Iran | Außenminister Maas und Sarif auf Pressekonferezenz

کنفرانس مطبوعاتی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران با هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در تهران

علاوه بر سفیر آمریکا در آلمان، برخی دیگر از سیاستمداران آلمانی نیز به این سخنان انتقادی جدی کردند. آلکساندر گراف لمبزدورف، کارشناس امور خارجی حزب لیبرال آلمان در این باره به روزنامه بیلد گفت: «وزیر خارجه ایران برای توجیه مجازات وحشیانه همجنس‌گرایان خود را پشت قوانین قرون وسطایی پنهان می‌کند. اعدام همجنسگرایان، “اخلاقی” نیست کاری غیرانسانی است».

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

«آیا می‌توان با ملاها وارد معامله شد؟»

روزنامه بیلد در گزارش خود در همین رابطه به مبادلات تجاری ایران و آلمان در سال ۲۰۱۸ میلادی پرداخته و نوشته است که حجم این مبادلات در سال گذشته بالغ بر دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو «با حکومت ملایان» بوده و آلمان سومین شریک اقتصادی ایران است. این روزنامه پرسیده است: در معامله با چنین حکومتی «اصول اخلاقی» چه جایی دارد؟


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

حزب آزادی و رفاه ایرانیان: نه به  جنگ و نه به «جمهوری» اسلامی

cafeliberal

جنون سدسازی؛ بلای جان تفتیده ایران

cafeliberal

ایران: از امروز غنی‌سازی بیش از ۶۷/ ۳ درصد آغاز می‌شود

cafeliberal

نخست‌وزیر اتیوپی برنده جایزه نوبل صلح شد

cafeliberal

حمله به نفتکش‌ها؛ گوترش خواستار تحقیقاتی مستقل شد

cafeliberal

ارس امیری: ۱۰ سال زندان برای رد درخواست مأموران اطلاعاتی

Jahan