24 C
Tehran
جمعه, ۱ شهریور , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

انتقاد فوتبالی‌ها از سخنان ظریف و کنایه رهبر ایران

Fußballspiel Asienmeisterschaft Iran - Bahrain (in Australien) (Reuters/Brandon Malone)

به نوشته برخی رسانه‌های ایران، وریا غفوری، بازیکن تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه استقلال تهران روز دوشنبه ۲۹ بهمن (۱۸ فوریه) به وزارت ورزش احضار شده است.

گفته می‌شود که دلیل احضار او پست‌های اینستاگرامی‌اش در انتقاد از اظهارات اخیر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران است. ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ گفته بود ”ما افتخار می‌کنیم به خاطر فلسطین تحت‌فشاریم”.

وریا غفوری در کانال اینستاگرام خود نوشت: «آقای ظریف شما که می‌گویید افتخار می‌کنید که به خاطر فلسطین لبنان، یمن و سوریه تحت فشار هستید این رو بدونید که این شما نیستید که تحت فشارید، در واقع این مردم معمولی هستند که تحت فشار هستند.»

اما او تنها منتقد فوتبالی‌ وزیر امور خارجه ایران نبود. علی کریمی، بازیکن سابق تیمی ملی فوتبال ایران و پرسپولیس تهران نیز در اینستاگرام خود با انتشار عکسی از محمدجواد ظریف در مذاکرات وین، نوشت: «آقاى دکتر کدام (ما) تحت‌فشارند! (ما) ما یا (ما) شما دقیقاً!»

علی کریمی در پست دیگری با انتشار عکسی از کشته شدگان جنگ ایران و عراق، نوشت: «وقتى میگویند شهدا رستگار شدن به خاطر ( عند ربهم یرزقون) نیست! رستگار شدن چون سوءاستفاده از خون و نامشان را ندیدند.»

پاسخ ظریف و کنایه رهبر ایران

پس از این انتقادها محمدجواد ظریف به سخنان علی کریمی واکنش نشان داد. او با دلسوز خواندن علی کریمی گفت: «ما مردم ایران، همه در یک کشتی نشسته ایم و تفاوتی میان ‘ما’ نیست. اگر رنجی و شادی هست، اگر افتخاری هست مال همه ‘ما’ است.»

ظریف با بیان اینکه برای آقای کریمی احترام قائلم و تفاوتی بین خودمان نمی بینم، افزود: «اگر ایشان و دیگرانی از عرایض بنده و یا در واقع از نقل قول های ناقصی از عرایضم دلگیر شده اند، بسیار متاسفم.»

به نظر می‌رسد این ماجرا پای رهبر جمهوری اسلامی را نیز به میان کشیده است. آیت‌الله علی خامنه‌ای روز دوشنبه ۲۹ بهمن به کسانی که ”در کشور در امنیت زندگی می‌کنند و نسبت به فداکاری‌های نیروی‌های نظامی ایران ناسپاس هستند” انتقاد کرد.

او با اشاره به کشته شدن تعدادی از نیروهای سپاه در سیستان و بلوچستان گفت: «کسانی از امنیت موجود کشور در کار، هنر، کاسبی، ورزش و درس خواندن‌شان استفاده می‌کنند و بعضی از همین استفاده کننده‌‌ها که نمک خوردند، نمکدان می‌شکنند.»

در آخرین واکنش سایت وزارت ورزش ایران مصاحبه‌ای از بیژن ذوالفقارنسب مربی سابق تیم ملی منتشر کرده که در آن از ورزشکاران خواسته است تا در مورد مسائل سیاسی، اظهارنظر احساسی نکنند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

درخواست آزادی هشت فعال محیط زیست در نامه‌ خانواده‌های آنان به رییس قوه قضاییه – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

خستگی مفرط باعث مرگ بیش از۳۰۰ نفر در انتخابات اندونزی شد

cafeliberal

تورم سالانه از ۴۰ درصد عبور کرد؛ تورم نقطه به نقطه حدود ۵۰ درصد!

cafeliberal

جشن پناهندگان در جامعه ایرانیان لندن

cafeliberal

انفجار سه بمب در کابل در آستانه عید فطر

cafeliberal

اروپا برای کاهش تنش در خلیج‌فارس چه می‌تواند بکند؟

cafeliberal